ایران قابل تحریم نیست/ دشمن می‌خواهد مردم را مقابل نظام قرار دهد

قم - امام جمعه قم گفت: با وجود نیروی انسانی، استعداد و ذخایر و همچنین رهبری مقام معظم رهبری کشور ایران اسلامی قابل تحریم نیست.

به گزارش خبرنگار مهر، آیت الله سید هاشم حسینی بوشهری در خطبه‌های نماز جمعه این هفته قم که در مصلی قدس این شهر برگزار شد طی سخنانی به در پیش بودن شب یلدا و تبلیغات سنگین صدا و سیما در این زمینه اشاره کرد و گفت: به دلیل باورهای اعتقادی که در بین مردم ما وجود دارد همواره در سنت‌های ملی از باورهای دینی استفاده شده است.

وی به صله رحم در شب یلدا اشاره کرد و ابراز داشت: احادیث و روایات فراوانی در این زمینه وجود دارد و بهتر است در این شب که بسیاری از افراد به دیدن بزرگ‌ترها می‌روند جمع‌های خانوادگی به محلی برای از بین بردن کینه و دشمنی در جهت رضایت خداوند تبدیل شود.

دبیر شورای عالی حوزه‌های علمیه کشور در ادامه با تأکید بر اینکه باید به مناسبات سنتی و ملی رنگ و بوی دینی داد بر لزوم توجه به فقرا در این شب اشاره کرد و ابراز داشت: ما به عنوان مؤمن باید از تمامی سوژه‌ها برای رضایت خداوند استفاده کنیم.

حضرت مسیح پیام آور محبت و مبارزه با ظلم و فساد بود

وی در ادامه به در پیش بودن میلاد حضرت مسیح(ع) اشاره و ضمن تبریک این میلاد به تمامی پیروان حضرت مسیح، عنوان کرد: ایشان فردی بود که اصل وجود خلقت و همچنین سرانجام زندگی‌اش با معجزه همراه بود و در قرآن کریم هم با تعابیری همچون، روح الله و عبدالله از این پیامبر یاد شده است.

آیت الله حسینی بوشهری ادامه داد: حضرت مسیح پیام آور محبت و مبارزه با ظلم و فساد بود اما شاهدیم که امروز برخی از کشورها در لوای پیروی از مسیحیت در دیگر کشورها جنگ به پا کرده و مشغول کشورگشایی هستند که نمونه آن را در یمن شاهد هستیم.

وی تأکید کرد: ما از تمامی مسیحیان واقعی می‌خواهیم که علیه جبهه استکبار و ستمگران فریاد بکشند و متفکران عالم مسیحیت هم باید وارد صحنه شده و روشنگری کنند که آنچه تعالیم مسیح بود با آنچه که امروز سردمداران کفر انجام می‌دهند متفاوت است.

عضو هیئت رئیسه جامعه مدرسین حوزه علمیه قم به کتاب انجیل اشاره و بیان کرد: در این کتاب بشارت پیامبر آخرالزمان داده شده است و این بدان معنا است که حضرت مسیح بر این نکته اشاره داشته که بعد من پیامبر آخرالزمان می‌آید و وظیفه همگان پیروی از پیامبر اسلام(ص) است.

نباید به دشمن اعتماد کرد

وی در ادامه به مسائل اقتصادی و معیشتی مردم اشاره و عنوان کرد: دشمنان در این زمینه جنگی تمام عیار علیه کشور ما آغاز کرده‌ است تا با ایجاد تحریم و گرانی انقلاب را به شکست بکشاند و از سوی دیگر مردم را مقابل نظام و انقلاب قرار دهد.

آیت الله حسینی بوشهری ادامه داد: دشمن طی ۴۰ سال گذشته شیوه‌های مختلفی را برای ضربه زدن به انقلاب از جنگ تا مسائل دیگر را تجربه کرده و امروز بر روی تحریم‌های اقتصادی متمرکز شده است.

وی با بیان اینکه دشمن در پیشبرد فشارهای خود از تهدید و تشویق استفاده می‌کند، افزود: نمونه تشویق را در برجام مشاهده کردیم که کشور را با تشویق به سمت برجام بردند و در نهایت برجام به جایی رسید که عده‌ای از آن خارج شده‌اند و عده باقی مانده هم ما را به وعده‌های خود دلخوش کرده‌اند، این تجربه نشان داد که نباید به دشمن اعتماد کرد و دچار ساده انگاری شد.

امام جمعه قم در ادامه با اشاره به تلاش‌های مسئولان در رفع مشکلات اقتصادی با تأکید بر اینکه این تلاش‌ها کافی نیست، ابراز داشت: ما برای مواجه شدن با نقشه‌های طراحی شده دشمنان نیازمند نقشه راه و افقی برای آینده هستیم.

وی بیان کرد: کشور در زمینه نیروی انسانی، استعداد و ذخایر شرایط بسیار خوبی دارد و انتظار ما این است که دولت با طراحی و برنامه‌ریزی از ظرفیت‌های داخلی استفاده کند و در عین حال دیپلماسی را هم پیش ببرد.

لزوم شناخت ظرفیت‌های مردمی

آیت الله حسینی بوشهری با تأکید بر این مطلب که ملت ما با وجود چنین ظرفیت، استعداد و رهبری قابل تحریم نیست، تأکید کرد: نکته مهم در این زمینه این است که مردم و ظرفیت آنها را بشناسیم و از این ظرفیت و توانمندی‌ها به خوبی استفاده کنیم.

وی به نقش مردم در مبارزه با تحریم‌ها هم اشاره کرد و گفت: مردم هم باید به خوبی نظارت کنند و افرادی که دارای اقتصاد قوی هستند نباید در میدان دشمن بازی کرده و از شرایط اقتصادی به وجود آمده به نفع خود بهره ببرند.

امام جمعه قم در ادامه بیان کرد: در کنار انسجام بین مردم و مسئولان و مردم با مردم آنچه که مهم است توکل بر خداوند است که باید در سایه این توکل و با تدبر جلوی دشمنان ایستادگی کرد.

وی همچنین به مسئله سوریه اشاره و بیان کرد: شاهدیم قضایای سوریه به جایی رسید که رؤسای جمهوری که این کشور را تحریم کرده بودند امروز آرام آرام اجازه ورود به این کشور را می‌خواهند که این در سایه مقاومت مردم و جبهه مقاومت و همراهی کشورهای حامی سوریه شکل گرفته است.

آیت الله حسینی بوشهری به اعلام آمریکا در خروج نظامیانش از سوریه هم اشاره و بیان کرد: آمریکا نمی‌خواهد بیش از این شکست مفتضحانه داشته باشد پس از ضربه زدن و آسیب‌های فراوانی که زده است برای پرهیز از شکست بیشتر می‌خواهد از سوریه خارج شود و این ماهیت واقعی دشمن است.

وی به مسئله یمن هم اشاره کرد و گفت: چنانچه همه به مذاکرات پایبند باشند به نفع مردم یمن است.

کد خبر 4491299

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 5 + 4 =