پل ارتباطی مولدهای تجدیدپذیر و شبکه برق سراسری ساخته شد

«اینورتر متصل به شبکه» به عنوان پل ارتباطی مولدهای برق تجدیدپذیر و شبکه برق سراسری توسط محققان کشور ساخته شد.

فرهاد براتی مجری طرح «اینورتر متصل به شبکه به عنوان پل ارتباطی مولدهای برق تجدیدپذیر و شبکه برق سراسری» با اشاره به اهمیت بکارگیری اینورترهای متصل به شبکه در کشور، به خبرنگار مهر اظهار داشت: اینورترهای متصل به شبکه، پل ارتباطی مولدهای برق تجدیدپذیر اعم از بادی و خورشیدی و شبکه برق سراسری هستند.

وی گفت: با بروز بحران های زیست محیطی در کشور ما، لزوم بهره گیری از مولدهای برق تجدیدپذیر به منظور تامین بخشی از نیاز شبکه برق سراسری روز به روز نمایان تر می شود.

براتی افزود: پژوهشگاه مواد و انرژی با داشتن پیشینه طولانی در زمینه انرژی های تجدیدپذیر و با پیش بینی نیازهای این صنعت در آینده، از بهمن ماه سال ۱۳۹۳، طراحی و ساخت اینورتر متصل به شبکه را در دستور کار و مورد حمایت قرار داد.

این پژوهشگر ادامه داد: در همین راستا تعدادی پایان نامه تحصیلات تکمیلی و طرح های درون سازمانی تعریف و در آنها به جنبه های مختلف موضوع پرداخته شد.

براتی اظهار داشت: در بهمن ماه ۹۶ یک نمونه آزمایشگاهی ۵ کیلو وات از این دستگاه ساخته و تست و در ادامه، کاربرد آن در یک نمونه نیمه صنعتی ۱۰ کیلو وات دنبال شد.

وی با بیان اینکه در همین راستا موفق شدیم اولین نمونه اینورتر های ایرانی را طراحی کنیم، گفت: اینورترهای متصل به شبکه مورد استفاده در بازار ایران ، همگی وارداتی هستند و محصول ارائه شده نمونه مشابه ساخت داخلی ندارد.

براتی با بیان اینکه نمونه ایرانی می تواند جایگزین نمونه های خارجی شود، گفت: این محصول می تواند صرفه جویی ارزی به دنبال داشته باشد.

کد خبر 4505403

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 5 + 0 =