۵۲۴موسسه اعتباری تعاونی روستایی منحل شدند

رئیس سازمان مرکزی تعاون روستایی با اشاره به انحلال۲۷۸واحد اعتباری روستایی شبهه فعال وکاهش واحدهای فعال از ۶۷۲ به ۴۲۶واحد اعتباری گفت:فعالیت این واحدها تنها در محدوده عقد قرض الحسنه مجاز است.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران، حسین شیرزاد گفت: پیرو ابلاغیه وزیر جهاد کشاورزی، جلسات متعدد ستادی و استانی و تاکیدات نمایندگان سران قوا در خصوص ساماندهی وضعیت شرکت های تعاونی تحت پوشش سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران که فعالیت های اعتباری انجام می دهند باید عنوان کرد که قانون تنظیم بازار غیر متشکل پولی، شرکت های مذکور را مجاز به عملیات اعتباری بدون اخذ مجوز فعالیت از این بانک نمی داند و به استناد قانون برنامه پنجم توسعه، ایجاد و ثبت نهادهای پولی و اعتباری فقط با اخذ مجوز از بانک مرکزی مجاز است، بنابراین فعالیت واحدهای اعتباری تنها در محدوده عقد قرض الحسنه مجاز است.

معاون وزیر جهاد کشاورزی افزود: سازمان مرکزی تعاون روستایی طی چند مرحله مذاکره کار آموزشی و فرهنگی-اقناعی در ابتدا سعی کرد تا با تدوین برنامه، دستورالعمل ها و آیین نامه های اجرایی و هماهنگی های انجام شده با تمام توان بخصوص از اردیبهشت ماه سال جاری تاکنون نسبت به کاهش میزان شاخص های موثر در کنترل واحدهای اعتباری تعاونی های روستایی و اعضای آنها اقدام کند.

وی، با اشاره به آخرین وضعیت فعالیت واحدهای اعتباری تعاونی های روستایی در سطح کشور ادامه داد: در ابتدای سال ۹۷ در مجموع ۹۵۰ واحد اعتباری در کشور وجود داشت که ۶۷۲ واحد اعتباری فعال و ۲۷۸ واحد اعتباری غیرفعال و شبهه فعال بودند. با پیگیری ها و اقدامات موثر تا پایان مهر ماه امسال تعداد واحدهای فعال با ۳۷ درصد کاهش به ۴۲۶ واحد اعتباری تقلیل یافته اند.

شیرزاد افزود: همچنین تمام ۲۷۸ واحد اعتباری غیر فعال و شبه فعال نیز که بستر مناسبی برای سوء استفاده های اخیر به ویژه در استانهای تهران، ایلام و البرز  بوده اند، کاملاً حذف شده اند که کار بزرگی در تاریخ سازمان مرکزی تعاون روستایی کشور محسوب می‌شود.

رئیس سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران گفت: در حال حاضر سه استان خراسان رضوی با ۹۹، تهران ۶۵ و فارس با ۴۹ واحد اعتباری دارای بیشترین تعداد واحد اعتباری هستند؛ ضمن اینکه استان تهران به تنهایی ۵۱ درصد از حجم کل سپرده ها را دارد و بعد از تهران، خراسان رضوی با ۱۲ درصد و فارس با ۹ درصد در ردیف های بعدی قرار می گیرند در این استانها سازمان تعاون روستایی بیشترین حجم مبارزه با واحدهای اعتباری را دارد.

وی ادامه اداد: همچنین از نظر تعداد سپرده گذاران، استان تهران با ۲۴ درصد بیشترین و استانهای خراسان رضوی با ۱۹ درصد و آذربایجان شرقی با ۱۳ درصد در رده های بعدی بیشترین سپرده گذاران قرار دارند. در شش ماه اخیر، تعدا سپرده گذاران با ۳۹ درصد کاهش از یک میلیون و ۲۲۵ هزار و ۲۵۲ نفر به ۷۵۰ هزار و ۳۵۱ نفر رسیده است. در هین راستا در حال حاضر واحدهای اعتباری استانهای تهران، خراسان رضوی و آذربایجان شرقی به ترتیب دارای بیشترین سپرده گذار هستند که به تدریج روند کاهشی یافته است.

رئیس سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران، در خصوص کمیت تعداد تسهیلات گیرندگان، استان آذربایجان شرقی با ۲۵ درصد بیشترین و استان تهران با ۲۴ درصد و استان مرکزی با ۱۲ درصد در رتبه های بعدی قرار دارند.

شیرازد افزود: از بین ۴۲۶ واحد اعتباری در کشور بر اساس شاخص میزان معوقات ۱۰ درصد از واحدهای اعتباری در مرز ریسک با فراوانی بالا، در استانهای تهران، فارس و آذربایجان شرقی قرار دارند، در حال حاضر از منظر میزان نقدینگی سرجمع ملی واحدها حدود ۳۵ درصد ( استاندارد بانک مرکزی۳۰درصد) است. تاکنون با استفاده از ظرفیت های حقوقی سازمان مرکزی و نیروهای حراست سازمان بطور هفتگی ریسک ها کنترل می شود.

کد خبر 4513223

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 5 + 1 =