هنر اسلامی پارس چیست؟

استاد فلسفه و فرهنگ اسلامی اندونزیایی در یادداشت کوتاهی توضیحاتی در خصوص هنر اسلامی پارس ارائه داده است.

به گزارش خبرنگار مهر، پروفسور دکتر عبدالهادی، استاد فلسفه و فرهنگ اسلامی اندونزیایی به سوال هنر اسلامی پارس چیست؟ پاسخ داده است که در ادامه می خوانید؛  

چهره هنر اسلامی پارسی که در قدیم به مناطق جنوب آسیا ازجمله هند و پاکستان ورود کرده بود همچنان زنده و پایدار باقی‌مانده است، به‌عنوان‌مثال در زیورآلات و سبک‌های معماری مساجد همچنان هنر پارسی اسلامی قدیم را می‌توان مشاهده کرد.

هنر اسلامی پارسی یک زیبایی‌شناختی معنوی است. خطوط، شکل‌ها و رنگ‌ها این موضوع را اثبات می‌کند، ازجمله تصاویر هندسه‌ای رنگارنگ، گالیگرافی ها و نقاشی‌های مینیاتور که باهنر معاصر ترکیب‌شده‌اند.

هنر اسلامی پارسی به چهار قسمت تقسیم  می‌شود. اول، خطاطی زیبا یا همان کالیگرافی. دوم، تصاویر هندسی رنگارنگ. سوم، طرح‌های تذهیب و اسلیمی. چهارم، نقاشی مخلوقات زنده به‌خصوص انسان.در قدیم به دلیل اینکه این نقاشی‌ها در کتاب‌ها به‌خصوص کتاب‌های شعر مورداستفاده قرار می‌گرفت از ابعاد کوچکی برخوردار بود که در اروپا به نقاشی‌های مینیاتور معروف شد.

نقاشی‌های مینیاتوری به سرزمین پارس، ترکیه، آسیایِ میانه، مغول و هند برمی‌گردد آثار این نقاشی‌ها در نسخه‌های جاوایی زمان اسلام یافت می‌شود.

کد خبر 4519312

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 5 + 12 =