۶۳۴ میلیارد تومان سهم دولت به صندوق ذخیره فرهنگیان پرداخت می‌شود

مدیرعامل صندوق ذخیره فرهنگیان گفت: دولت به پرداخت وجوه معوقه برنامه پنجم توسعه فرهنگیان به صندوق ذخیره فرهنگیان محکوم شد که معادل ۶۳۴ میلیارد تومان است.

به گزارش خبرنگار مهر، مهدی نیکدل مدیرعامل صندوق ذخیره فرهنگیان در جلسه مشترک مدیران عامل و هیات مدیره شرکت های تابعه و مدیران صندوق ذخیره فرهنگیان گفت: متاسفانه در تمام سالیان گذشته باید ۵ درصد از حقوق معلمان و همان میزان سهم دولت به صندوق ذخیره فرهنگیان برای معلمان واریز می شد اما تا کنون بر اساس تبصره ۶۳ قانون برنامه دوم، سوم و چهارم توسعه زیر ۱.۲ درصد از حقوق معلمان کسر شده و دولت نیز همان مقدار را تا پایان برنامه چهارم توسعه پرداخت کرده است. اما در برنامه پنجم توسعه این تکلیف دولت برای پرداخت به صندوق ذخیره فرهنگیان حذف شد و سازمان برنامه و بودجه نیز آن را در بودجه قرار نداد و برای موسسان هم چیزی در نظر گرفته نشد و تنها یک عددی را در بودجه سال های ۹۰ و ۹۱ و ۹۲ در بودجه گنجاندند برای صندوق ذخیره فرهنگیان و دوباره رها شد.

وی ادامه داد: از سال ۷۶ تصویب شده بود که برای کارکنان دولت، ۲.۵ درصد از حقوق کارکنان کسر شود و ۲.۵ درصد سهم دولت پرداخت شود و در حساب پس انداز آنها ذخیره شود که اعلام شد چون معلم ها خودشان صندوق دارند از این قاعده مستثنی هستند. این در حالی است که همانطور که گفتم دولت سهم خود را به معلم ها به صندوق واریز نکرد و از این گذشته دولت معلم هایی که عضو صندوق نیستند را نادیده گرفت.

نیکدل ادامه داد: برای همین اصرار داریم -خصوصا از مدیران استانی می خواهیم- که معلم هایی که عضو صندوق نیستند، عضو صندوق شوند تا حقی از آنها ضایع نشود. پس ما سه نکته درباره سهم دولت برای پرداخت به صندوق ذخیره فرهنگیان داشتیم. یکی اینکه چرا آن ۵ درصد اعمال نشد. دوم اینکه چرا این سهم را برای معلم ها در کنار کارکنان دولت قرار ندادند و دیگر اینکه تکلیف معلم هایی که عضو صندوق نیستند چه می شود. 

مدیرعامل صندوق ذخیره فرهنگیان بیان کرد: در سال ۹۴ از سازمان برنامه و بودجه برای پرداخت معوقات دولت از سوی صندوق ذخیره فرهنگیان شکایت می شود. در تمام مراحل صندوق را دولتی به حساب آوردند و این شکایت رد شد چرا که شکایت دولت علیه دولت قبول نیست. در خرداد سال ۹۶ درخواست ورود رئیس دیوان عدالت اداری را دادیم و در نهایت اعلام شد صندوق ذخیره فرهنگیان دولتی نیست.

وی ادامه داد: بعد از آن به کمک نمایندگان مجلس شورای اسلامی و نامه هایی که معلم ها نوشتند برای احقاق حقوقشان، منتهی شد به اینکه ما از یکی از شرکت هایی که وظیفه جمع آوری ورودی های سهم معلم از استان ها را برای صندوق ذخیره به عهده دارند، درخواست کردیم پیگیر ورودی دیون دولت در سال های ۹۳، ۹۴ و ۹۵ را نیز باشند. در نهایت شکایت ما به شعبه هم عرض ارجاع شد و ۱۵ دی ۹۷، دولت محکوم شد به پرداخت وجوه معوقه برنامه پنجم توسعه به صندوق ذخیره فرهنگیان که معادل ۶۳۴ میلیارد تومان است.

نیکدل گفت: تا قبل از این حکم ۳۰۵ میلیارد تومان بابات معوقات سال های ۹۰ تا ۹۲ را گرفته بودیم. از این ۳۰۵ میلیارد تومان ۱۸۰ میلیارد تومان مربوط به برنامه پنجم توسعه بود. حال باید برویم طبق این حکم مابقی مطالبه را که ۶۳۴ میلیارد تومان است را از دولت مطالبه کنیم. طبق این حکم معلمی که سال ۹۵ نیز بازنشسته شده است انشالله وقتی ما اعتبارات را دریافت کنیم مطالباتشان پرداخت می شود. باقی معلم ها هم سهمشان به صندوق واریز می شود.

وی بیان کرد: این جزء اولین خبرهای شیرین امسال برای فرهنگیان است. البته ما معتقدیم باید مطالبات فرهنگیان برای آنها شفاف سازی شود. اگر معلمان ۵ درصد سهم خود را در صندوق ذخیره افزایش می دادند دولت نیز موظف به پرداخت همین معادل به صندوق ذخیره بود. 

مدیرعامل صندوق ذخیره فرهنگیان با بیان اینکه به بازنشستگان توصیه می کنیم ۱۰ تا ۱۵ میلیون تومانی که در صندوق دارند را فعلا برندارند، گفت: بهتر است بازنشستگان کمی صبر کنند تا سود حاصل از شرکت پتروشیمی نیز اضافه شود و بعد پول خود را با این سود برداشت کنند. سود امسال ما دو برابر قبل شده است.

کد خبر 4520148

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 2 + 2 =