اصلاح ساختار اقتصادی کشور ضروری است

کرمان - نماینده مردم کرمان و راور در مجلس شورای اسلامی لزوم اصلاح ساختار اقتصادی و نظام بانکی کشور را ضروری برشمرد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از روابط عمومی دفتر ارتباطات مردمی نماینده مردم کرمان و راور در مجلس شورای اسلامی، محمدرضا پورابراهیمی در جمع مردم مسجد صاحب ‌الزمان (عج) راور به پیام پرمحتوا، موثر و جامع رهبر معظم انقلاب اسلامی و ارائه راهکارها برای نسل جوان در ابعاد مختلف پرداخت و گفت: رهبری محورهای مهمی در بیانیه خود جهت استمرار انقلاب اسلامی تبیین کردند که از جمله محورهای آن اقتصاد است.

وی بیان داشت: اعتقاد ما بر این است که علی رغم همه گرفتاری هایی که داریم و فضاهایی که علیه نظام جمهوری اسلامی به راه انداخته اند، بخش عمده موضوعات مربوط به اقتصاد، عوامل درونی است.

پورابراهیمی افزود: از اشکالاتی که ما در جایگاه مجلس به دولت می گیریم این است که در جنگ اقتصادی باید رویکرد مجاهدانه در دستور کار دولت و اجزای دولت وجود داشته باشد و با ادبیات شرایط عادی نمی شود جنگ اقتصادی را اداره کرد.

وی به لزوم اصلاح ساختار اقتصادی اشاره داشت و گفت: ۹۰۰ هزار میلیارد تومان یارانه مستقیم و غیرمستقیم، نقدی و غیرنقدی یعنی سه برابر بودجه کل کشور داریم که باید برای آن تصمیم گیری شود.

پورابراهیمی گفت: فقط ۲۰ تا ۳۰ هزار میلیارد تومان قاچاق سوخت در کشور انجام می شود، به دلیل سوء مدیریت در صدور کارتهای بازرگانی و عدم نظارت سازمان صنعت و معدن و تجارت در دو سه سال گذشته ۳۰ هزار میلیارد تومان میزان مالیات و عوارض ورودی به کشور بابت کالاها داشتیم که قابل وصول نیست.

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس با بیان اینکه ۴۰ هزار میلیارد تومان فرار مالیاتی سالانه در کشور داریم، ابراز داشت: با پیگیری هایی که از سوی مجلس انجام شد، ۱۵ هزار میلیارد تومان از مالیات حقه ای که باید تبدیل به طرح های عمرانی و ... شود وصول شده است.

وی تصریح کرد: ساختار نامناسب موجب شده که در وضعیت اداره کشور نگران باشیم با عدم فروش نفت، کسری بودجه را چگونه جبران کنیم.

پورابراهیمی اظهار داشت: به راحتی می توان در کشور درآمدهای جایگزین نفت داشت، با اصلاح ساختار اقتصادی می شود جنس رفتار اقتصادی را تغییر داد، علی رغم وجود تحریم ها می توانیم کشور را خوب اداره کنیم.

وی ابراز داشت: اگر اقتصاد کشور را با تحولات ساختاری از درون قوی کنیم در برابر همه تحریم ‌ها و دشمنی ها می توانیم بایستیم، باید رویه ها را تغییر دهیم.

پورابراهیمی گفت: از جمله تغییرات ساختاری که نام می بریم، افزایش اختیارات به استانها در چارچوب ضوابط است، استفاده از ظرفیت بزرگی که در اختیار داریم باید صورت گیرد.

وی ادامه داد: دو سال در کمیسیون اقتصادی مجلس در حال ایجاد تغییر و اصلاح پایه های اقتصادی کشور هستیم، تحول نظام بانکی کشور باید صورت گیرد.

وی عنوان کرد: به زودی برنامه جامع و کاملی را در مجلس شورای اسلامی در زمینه مسائل اقتصادی مطرح می کنیم.

نماینده مردم کرمان و راور در مجلس همچنین به مسائل شهرستان راور و حضور ستاد اجرایی فرمان امام به عنوان معین اقتصادی راور پرداخت و گفت: اقدامات خوبی انجام گرفته است اما معین منطقه باید در حوزه مجموعه اقدامات خود و اشتغال شهرستان راور تقویت کند، حدود یک هزار نفر شغل در این مدت ایجاد و توسط ستاد پیگیری شده که عمدتا مشاغل خرد و خانگی است و باید استمرار یابد.

پورابراهیمی به فعالیت کارگاه های قالیبافی در شهرستان راور و کارآفرینی در این حوزه اشاره داشت و افزود: در حوزه معادن نیز عنوان کردیم که ظرفیت های بخش معدنی این شهرستان برای ایجاد دو برابر ظرفیت موجود توانایی دارد.

وی تصریح کرد: ورود منابع جدید به شرکت زغالسنگ از صندوق فولاد کشور توافق شده که تحول اساسی را ایجاد می کند، دو مجموعه جدید در شرکت زغالسنگ نهایی شده که در فاز اول ۲۰۰ نفر شاغل خواهند شد.

پورابراهیمی گفت: با طرح های جدید در حوزه معدن و بازگشایی پهنه های جدید و استفاده از معادن موجود بتوانیم در سال آینده به اندازه هزار نفر اشتغال برنامه ریزی کرد.

نماینده مردم کرمان و راور در مجلس در خصوص جاده اصلی راور گفت: تمام تلاشمان این است که تا تابستان سال آینده ۸۰ درصد از مسیر کرمان - چترود - راور عملیاتی شود و زیر بار ترافیکی برود.

وی ابراز داشت: ۶۰ تا ۶۵ درصد منازل مسکونی شهری و تا ۹۰ درصد منازل روستایی در شهرستان راور بعد از زلزله های اخیر مقاوم سازی شده است.

کد خبر 4548947

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 6 + 7 =