شروع گام دوم انقلاب با شعار «قاسم زنده است» در سیستان و بلوچستان

زاهدان- امسال به ابتکار جوانان برای اولین بار یک عملیات فرهنگی ۴۰ روزه تحت عنوان «قاسم زنده است» برای بزرگداشت شهید قاسم میرحسینی، قائم مقام لشکر ۴۱ ثارالله در سیستان و بلوچستان برگزار شد.

خبرگزای مهر - گروه استان‌ها: شهید «حاج قاسم میرحسینی»، قائم مقام لشکر ۴۱ ثارالله از شهدای کم نظیر و کمتر شناخته شده دوران دفاع مقدس است که رهبر معظم انقلاب در تجلیل از این شهید بزرگوار فرموده اند: «شهید حاج قاسم میرحسینی که از سرداران لشکر ‪ثارالله می‌باشد، از آن شخصیت‌های استثنایی و جالب است که من مردم سیستان را اینگونه شناختم».

شهید حاج قاسم میرحسینی، جانشین حاج قاسم سلیمانی در لشکر ۴۱ ثارالله بود از همین رو سردار سلیمانی به این شهید بزرگوار بسیار علاقه مند بود به گونه‌ای که پس از سال ها هرگاه نزد وی نامی از شهید میرحسینی برده می شود به شدت متحول و منقلب می شود و این شهید بزرگوار را سیدالشهدای شهدای سیستان معرفی می کند.

صدای دل‌نشین آوای قرآن شهید میرحسینی را هر کس می‌شنید از خود بی‌خود می‌شدسردار قاسم سلیمانی در وصف شهید میرحسینی می‌گوید: «قاسم میرحسینی، بزرگ لشکر ۴۱ ثارالله بود که واقعاً من امروز در هر مأموریتی جای خالی او را می‌بینم. شهید میرحسینی در بعد خودش در تمام صحنه جنگ تک بود. در مورد شهید میرحسینی هرچه بگویم احساس می‌کنم اصلاً نمی‌توانم حق او را ادا کنم. خیلی روح بزرگی داشت.یک مالک اشتر به‌تمام‌معنا بود. شهید میرحسینی فرمانده‌ای بود که همه ابعاد یک فرمانده اسلامی را با تعاریف اصیل آقا امیرالمومنین(ع) دارا بود. با معنویت ترین شخصیت لشکر ثارالله بود. صدای دل‌نشین آوای قرآن شهید میرحسینی را هر کس می‌شنید از خود بی‌خود می‌شد.»

حالا پس از گذشت ۴ دهه از عمر انقلاب اسلامی امسال تعدادی از جوانان استان سیستان و بلوچستان به صورت کاملا خودجوش در یک ابتکار جالب گرد هم آمدند و تصمیم گرفتند تا مراسم‌های گرامیداشت این شهید بزرگوار را به صورت کاملاً مردمی و خودجوش برگزار کنند.

علیرضا کیخا، سخنگوی ستاد مردمی پاسداشت مقام سردار شهید حاج قاسم میرحسینی در گفت و گو با خبرنگار مهر، اظهار داشت: این ستاد در برنامه پاسداشت سال جاری عملیاتی ۴۰ روزه طراحی کرده است که به ۶ هفته تقسیم شد و از روز ۲۹ دی‌ماه با برنامه شب خاطره‌ای با عنوان «قاسم زنده است» در روستای «صفدر میربیک» از توابع شهرستان زهک که محل زندگی شهید میرحسینی بوده آغاز شده است.

وی با اشاره به برنامه‌های متنوعی که در طول این ۴۰ روز جهت معرفی ویژگی‌های شهید میرحسینی و دیگر شهدای استان برنامه‌ریزی شده، ادامه داد: پخش ویژه برنامه «رادیو مدرسه» در ارتباط با شهدای استان در ۴۰ مدرسه، برگزاری مسابقه انشاء، دل نوشته یا نامه‌ای به حاج قاسم ویژه دانش‌آموزان و حضور راویان دفاع مقدس  در مدارس از جمله برنامه های این عملیات فرهنگی است.

سخنگوی ستاد مردمی پاسداشت مقام سردار شهید حاج قاسم میرحسینی گفت: برگزاری یادواره سردار شهید قاسم میرحسینی و شهدای منطقه سیستان در مصلی زابل در تاریخ ۱۸ بهمن‌ماه و همچنین برگزاری یادواره مشابهی با محوریت شهید میرحسینی و شهدای منطقه بلوچستان در ایرانشهر در تاریخ ۲۵ بهمن‌ماه از دیگر اقدامات این ستاد بوده است.

وی با اشاره به برگزاری چندین شب شعر و شب خاطره در زاهدان تصریح کرد: همچنین در تاریخ نهم اسفند ماه سومین یادواره شهید میرحسینی در زاهدان به عنوان اختتامیه این ۴۰ روز عملیات فرهنگی در تالار فردوسی دانشگاه سیستان و بلوچستان برگزار می‌شود.

کیخا بیان داشت: در مراسم اختتامیه در کنار تجلیل از تعدادی از خانواده‌های شهدای سیستان و بلوچستان ۳ تندیس ویژه تحت عناوین تندیس «قاسم زنده است»، تندیس «بلندگوی دستی» و تندیس «دلنوشته به حاج قاسم» نیز به افراد برگزیده اهدا می‌شود

تندیس «قاسم زنده است» به فردی که به عنوان تجلی حاج قاسم زمان انتخاب شود، اهدا می‌شوداما مهترین نکته این عملیات فرهنگی که ما در این نوشتار قصد پرداختن به آن را داریم اهدای تندیس «قاسم زنده است» است زیرا بنابر اعلام ستاد مردمی پاسداشت مقام سردار شهید حاج قاسم میرحسینی این تندیس به فردی که به عنوان تجلی حاج قاسم انتخاب شده اهدا می‌شود.

اینکه پس از گذشت سال ها از شهادت حاج قاسم میرحسینی آن هم در چهلمین سالگرد پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی عده ای جوان به صورت خودجوش به دنبال قاسم زمان خود هستند بسیار جالب توجه است.

اما این داستان از آن جایی جالب تر می شود که درست در همین ایام بیانیه «گام دوم انقلاب» از سوی رهبر معظم انقلاب صادر می شود.

رهبر انقلاب اسلامی در این بیانیه‌ با مرور تجربه‌ی ۴۰ ساله‌ انقلاب اسلامی اعلام کردند: «انقلاب وارد دوّمین مرحله‌ی خودسازی و جامعه‌پردازی و تمدّن‌سازی شده ‌است». گام دومی که باید در چارچوب «نظریه‌ی نظام انقلابی» و با «تلاش و مجاهدت جوانان ایران اسلامی» به‌سوی تحقق آرمان «ایجاد تمدّن نوین اسلامی و آمادگی برای طلوع خورشید ولایت عظمی برداشته شود».

ایشان در این بیانیه نکات بسیار ارزشمندی را بیان فرمودند که نیاز به ساعت ها و شاید سال ها تفکر دارد اما بیش از همه جوانان را مخاطب این پیام قرار دادند، یعنی جوانان باید خود احساس مسئولیت کنند، خود را مسئول پیشرفت و ساختن آینده‌ کشور ببینند.

یکی از نکات بسیار مهم بیانیه «گام دوم انقلاب» مخاطب قرار دادن جوانان است

یکی از نکات بسیار مهم بیانیه «گام دوم انقلاب» این است‌ که روی سخن آن با جوانان است که بایستی جایگزین نسل امروز شده و آینده را به پیش ببرند. در حقیقت مخاطبان اصلی این نامه جوانان هستند که گام دوم را بایستی برداشته و مبتنی بر آن حرکت کنند تا به قله‌ای که آرمان‌های انقلاب است، برسند

امروز جوانان ما در پی لبیک گفتن به ولی فقیه زمان خود با شعار «قاسم زنده است» به دنبال الگویی برای هم نسلان خود می گردند تا راه شهدا را ادامه دهندجوانانی که امروز به دنبال الگوبرداری از شهدایی هستند که در عین جوانی در صحنه های مختلف انقلاب از جمله دفاع مقدس خوش درخشیدند. یکی از این ستاره های درخشان حاج قاسم میرحسینی بود، امروز جوانان ما در پی لبیک گفتن به ولی فقیه زمان خود با شعار «قاسم زنده است» به دنبال الگویی برای هم نسلان خود می گردند تا این راه ادامه دهند و گام دوم انقلاب را هرچه محکمتر طی کنند.

اما در پایان این گزارش به رسم تبرک چند خطی از وصیت نامه شهید حاج قاسم میرحسینی که خطاب به همرزمانش نوشته شده است را آورده ایم که آنقدر این جملات زیبا و با معنی است که انگار خطاب به جوانان امروز گفته شده است.

«سخنی با برادران عزیزم، همرزم ها و همسنگرهای قدیمی، مخصوصا حاج قاسم سلیمانی، شاید مصلحت و مشیت حق بر این باشد که توفیق شهادت پیدا کنم و در این دار فانی همدیگر را وداع کنیم. لازم دیدم چند جمله به عنوان درد دل و ره آورد چندین ساله جنگ و درسهایی که حقیر گرفتم و بعضی ها را توفیق پیدا کردم به کار بندم و بعضی ها را دیر متوجه شدم یادآور شوم.

۱- در جنگ هستید هیچ برنامه ای از پیامد های زندگی شما را در امر جنگ و برنامه ریزی های آن سست و کم مقاومت نکند .

۲- علت عمده بریدن از جنگ و فشار ناشی از آن را باید در مسائل عقیدتی و روحی پیدا کرد. نه در کمبود های آموزشی، کادری و تجهیزاتی، برای مثال اگر به قیامت، معاد، محشر و روز رستا خیز معتقد باشیم و باور کنیم همه هست و برحق هم هست، هرگز از مرگ فرار نمی کنیم و هرگز دل به دنیا نخواهیم بست ولی چون روح ملکوتی نسبت به باورهای حضرت حق رشد کافی نکرده است و فنای درگاه عبودیت حق نگردیده است و قدرت کافی در برابر فشارهای مادی را ندارد.همیشه دل زدگی، کدورت، نیش زبان، زخم زبان زدن و بعضا بریدن از جنگ را فراهم می آورد .

۳- هیچ چیزی را به دل راه ندهید به حدی که الله شود و جای الله اصلی را بگیرد که حضرت حق سریعا از آن دل رخت بر می بندد

راحتی های جنگ را سر همدیگر تقسیم کنید و مشکلات و سختی ها را نیز چنین کنید۴- راحتی های جنگ را سر همدیگر تقسیم کنید و مشکلات و سختی ها را نیز چنین کنید .

۵- رده های پایین همیشه قوت قلب رده های بالا باشند و بالایی ها پدر و برادر بزرگ پایین ها .

۶- در پیشگاه خداوند شهادت می دهم بسیجی ها اسوه ها و سنبل رزمندگان زمان انبیا و اولیا هستند و نباید با بودن چند نفر غیر بسیجی در لباس مقدس آنان، همه را به یک چشم دید .

۷- امت حزب الله، خانواده های معظم شهدا، مفقود الاثر ها و اسرا و جانبازان و سایر اقشار که ذیحق انقلاب اسلامی می باشند به حق همراه امام و مقاوم با امام حرکت کردند و باید برادران جنگ به عنوان پیشتازان این حرکت گرمی و نشاط و حرارت و سرعت بیشتر از بقیه داشته باشند .

۸- من حقی بر گردن هیچ کدام از شما ندارم و انتظار دارم مرا عفو کنید و از سایر برادران آشنا برایم حلالیت و عفو طلب کنید و من اگر حقی داشته باشم همه را می بخشم .در پایان صحبتم ، سخنی با مسئولین رده بالاها از لشگر مخصوصا برادر شمخانی دارم که بنا به صحبت حضرت امام؛ منتظر نباشید تا قدرت بگیرید بلکه حرکت کنید تا قدرت بگیرید.

کد خبر 4550517

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 3 + 10 =