سرو شیراز گردشگران را فرامی خواند/ سفر به باغ های رویایی

شیراز- اگر قصد سفر به شیراز را دارید بازدید از باغ های این شهر با درختان سربه فلک کشیده که انسان را مسحور می کنند فراموش نکنید، شیراز با سروهای زیبایش گردشگران را به خود فرامی خواند.

خبرگزاری مهر - گروه استان‌ها: درختان سرسبز و سربه فلک کشیده، عطر بهار نارنج و عمارتی زیبا در میان درختان و گل‌ها همه و همه مجموعه باغ‌هایی رویایی را در شیراز تشکیل می‌دهند که چشم هر بیننده‌ای را به خود معطوف می‌کند.

یکی از باغ‌هایی که در شیراز شهرت ملی و فراملی یافته باغ ارم است. باغ ارم دربلوار ارم واقع شده واز زیباترین باغ‌های شیراز وایران است که درختان سروناز آن شهرت جهانی دارند.

درحال حاضر باغ گیاه شناسی دانشگاه شیراز درآن قرار دارند. این باغ توسط محمد قلی خان ایلخانی قشقایی ساخته شده وپسر میرزا حسنعلی خان ملقب به نصیر الملک آن را درسال ۱۳۱۵ ه. ق بدین صورت در آورده است.

باغ دارای عمارتی سه طبقه و زیبا به سبک قاجاریه است که از نظر معماری، نقاشی، حجاری، کاشیکاری و گچبری از شاهکارهای زمان قاجاریه محسوب می‌شود.

 

سروناز باغ ارم از لحاظ زیبایی بی نظیر و چون عروسی طناز، در میان درختان جلوه گری می‌کند.در اواخر دوره زندیه سران ایل قشقایی، این باغ را محل استقرار خود قرار داده و جانی خان، ایلخان قشقایی و پسرش محد قلی خان، عمارتی باشکوه را در این باغ پی ریزی کردند.

در زمان ناصرالدین شاه قاجار حاج حسنعلی خان ملقب به نصیرالملک این باغ را خریداری و شروع به ساخت عمرات زیبایی در آن کرد.

پس از فوت نصیرالمک خواهرزاده وی ابوالقاسم نصیرالملک امور باغ را بر عهده گرفت و ساختمان نیمه کاره باغ را به اتمام رساند.

باغ جهان نما

باغ جهان نما نیز یکی دیگر از باغ‌های مورد نظر برای ثبت جهانی است که در شرق خیابان قرآن قرار دارد. این باغ یکی از باغ‌های قدیمی شیراز است که در زمان زندیه ساخته شده است. درحال حاضر این باغ به شکل زیبایی بازسازی شده ودرمعرض دید عموم قرار دارد.

در این باغ نیزعمارتی دو طبقه به شکل کلاه فرنگی قرارداد. گل کاری‌های این باغ آن را به یکی از زیباترین باغ‌های شیراز تبدیل کرده است.

باغ عفیف آباد

باغ عفیف آباد نیزکه نام اصلی آن باغ گلشن است به وسیله میرزا علی محمد خان قوام الملک ساخته شده است.

ساختمان آن به صورت دوطبقه و طبقه زیرین ساختمان موزه نظامی است وطبقه دوم با چشم انداز بسیارزیبا، نمونه‌ای است ازکاخ های عبرت، این باغ یکی از باغ‌های تاریخی و زیبای شیراز است که درآخر خیابان عفیف آباد قرار دارد و۱۲۷ هزارمتر مربع وسعت دارد.
 

درباغ عفیف آباد با سلیقه خاصی درختان سرو، چنار، صنوبر، گردو، کاج وبید کاشته‌اند که زیبایی ویژه ای به این باغ بخشیده‌اند.

درون باغ کاخ بسیارزیبایی قراردارد که با کاشیکاری‌های زیبا وستونهای سنگی همانند ستونهای تخت جمشید تزئین شده است.

باغ دلگشا

باغ دلگشا نیز حدود ۴۰۰ متری جنوب آرامگاه سعدی قراردارد که از آب قنات سعدی آبیاری می‌شود وهمواره این آب در آن جریان دارد.

این باغ اززیباترین تفرجگاه‌های شیراز است که درآن درختان مرکب ازجمله نارنج زیاد است وهوای همیشه بهاری وغروب زیبای آن زبانزد مردم شیرازاست.
پیشینه تاریخی این باغ به قبل از اسلام بر می‌گردد. دراین باغ عمارتی زیبا به صورت کلاه فرنگی ساخته شده که بیشتر در فصل تابستان کاربرد دارد.

نارنجستان قوام

نارنجستان قوام درخیابان لطفعلی خان زند ومحله درب شیخ واقع شده که متعلق به خاندان قوام الملک بوده است. این ساختمان با استفاده از صنعت آینه کاری، نقاشی، کاشیکاری، گچ بری ومنبت کاری یکی ازشاهکارهای دوره قاجاریه محسوب می‌شود.

حیاط این ساختمان بسیاردلنواز و فرح بخش است. این بنا در گذشته محل تشکیل جلسه‌های عمومی و نشست‌های بزرگان و اشراف و محل مراجعات رعیت‌ها بوده است. در نارنجستان قوام درحال حاضر موزه نارنجستان قرار دارد. علت نامگذاری آن به نارنجستان نیز این است که درختان نارنج بسیاریدرحیاط آن قرار داشته و این باغ نیز از جمله باغ‌های تاریخی و ارزشمند شیراز است که ارزش ثبت جهانی دارد.

کد خبر 4573095

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 3 + 5 =