آموزش «نه» گفتن به کودکان در مناسبات اجتماعی با شعر

مریم زرنشان مجموعه شعر «من بلدم بگم نه» را برا هدف آموزش مهارتهای اجتماعی به بچه‌ها سروده که نمونه‌ای از شعرهایش برای نخستین بار در مهر منتشر می‌شود.

به گزارش خبرنگار مهر، مجموعه شعر «من بلدم بگم نه» سروده‌های کودکانه مریم زرنشان برای بچه‌ها با محور آموزش مهارتهای زندگی به خردسالان به شیوه‌ای غیرمستقیم آموزه‌های تربیتی را به آنها انتقال می‌دهد. دارد. شعرهای این مجموعه با زبانی ساده تلاش می‌کند آشنایی بچه‌ها را نسبت به ارتباطات و رفتارهای معقول اجتماعی و مهارتهای زندگی افزایش دهد.

مجموعه شعر «من بلدم بگم نه» در قالب ۲۴ صفحه توسط انتشارات «کتاب پارک» منتشر می‌شود و در نمایشگاه کتاب تهران که ۴ اردیبهشت‌ماه افتتاح خواهد شد، در دسترس علاقمندان قرار می‌گیرد.

یکی از شعرهای این مجموعه، با عنوان «سرسره قد بلند» تلاش می‌کند به کودکانی که به هر دلیلی علاقه ندارند به کاری دست بزنند، آموزش دهد به راحتی بگویند «نه». این مسئله به عنوان بروز نوعی عقلانیت ابتدایی در بچه‌ها از آنجا حائز اهمیت است که گاهی فضای رقابتی بین بچه‌ها، باعث بروز نوعی تصمیمات احساسی می‌شود و این ممکن است در مواردی خطرآفرین باشد.

در این قطعه شعر با کودکی مواجه هستیم که به خاطر بلند بودن طول سرسره و وجود نوعی رفتار محتاطانه در خویش، تمایل ندارد سوار آن شود، اما دوستانش می‌گویند سوار سرسره شود و او به مخاطب یاد می‌دهد که باید در این موارد به راحتی «نه» گفت و ابایی از «نه گفتن» نداشت. متن کامل این قطعه شعر که توسط مریم زرنشان در اختیار خبرگزاری مهر قرار گرفته، در ادامه آمده است:

سرسره قد بلند

سُرسُره‌ی توی پارک
قدِش خیلی بلنده
هر کی سوارش می‌شه
سُر می‌خوره، می‌خنده

***

من که سَرم گیج می‌ره
می‌ترسم از اون بالا
به من می‌گن بچه‌ها
«ترسی نداره بیا»

***

من می‌تونم نه بگم
به هر چی که نمی‌خوام
این سُرسُره بلنده
برای قد و بالام

کد خبر 4596859

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 3 + 9 =