نهضت جوانگرایی و راه بی بازگشت شفافیت

وزیر رفاه عنوان کرد در راستای جوانگرایی در عرصه مدیریتی، نباید به دلیل قلت تجربه، از حضور جوانان در عرصه‌های مدیریتی کشور ممانعت به عمل آورد.

به گزارش خبرگزاری مهر، در یادداشت محمد شریعتمداری وزیر رفاه آمده است، مقام معظم رهبری در شروع چهل ساله دوم و آغاز دهه پنجاه عمر انقلاب، بیانیه‌ای تحت عنوان گام دوم منتشر کردند و یکی از بیشترین واژه‌های پرتکرار در متن این بیانیه، عبارت است از کلمه جوان. در واقع به صورت ویژه، روی سخن این بیانیه با جوانان است. در راهبرد دولت تدبیر و امید نیز جوانان جایگاه محوری داشته و به صورت ویژه مورد توجه قرار گرفته اند.

در راستای جوانگرایی در عرصه مدیریتی، نباید به دلیل قلت تجربه، از حضور جوانان در عرصه‌های مدیریتی کشور ممانعت به عمل آورد. جوانی یعنی جسارت، شجاعت، دلیری دوری از فساد، نزدیکی به صلاح، ابتکار، نوآوری، خلاقیت، ابداع روش‌های نو، انجام کار علیرغم محدودیت‌ها و مقدورات و پیشبرد امور با همه معذوریت‌های موجود. جوانان با این ویژگی‌های مذکور قابلیت این را دارند که شفافیت را در امور مختلف حاکم نمایند.

شفافیت مستلزم نهراسیدن از دیده شدن زشتی‌ها و حرکت در جهت اصلاح آنهاست. مدیران جوان در این وزارتخانه نشان دادند که با ایجاد سامانه‌های شفافیت و پیگیری ابلاغیه‌ها و بخش نامه‌های مرتبط با شفافیت در شرکت‌های تابعه در راه شفافیت جدیت دارند. از آنجا که اموال اقشار گسترده‌ای از مردم، نزد ما امانت است و ما امانت دار مردم هستیم، برای حفاظت از این امانت با هیچ کسی مسامحه نخواهیم کرد.

اقداماتی چون اعلام اسامی تمام اعضای هیأت مدیره های شرکت‌های تابعه وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، عزل مدیران چندشغله، ممنوعیت افزایش تعداد اعضای هیأت مدیره شرکت‌های دارای سه عضو هیأت مدیره، راه اندازی از سامانه‌های شفافیت در صندوق بازنشستگی کشوری، شرکت‌های شستا، سازمان بهزیستی، معاونت تعاون و سامانه ناظر در اشتغال در زمره اقدامات مهم در حوزه شفافیت قرار دارد.

اما توجه به جوانان نخبه نباید به معنای غفلت از سایر جوانان جامعه باشد. غفلت از جامعه بزرگ جوانان ما یک اشتباه بزرگ است و در این خصوص، نهضت مهارت افزایی باید اتفاق بیافتد.

باید به افزایش مهارت در جوانان به طور ویژه توجه شود. لازم است این امر تحقق یابد که یک جوان پس از فارغ التحصیلی از دبیرستان یا دانشگاه، دارای مهارت‌های کافی برای حضور در بازار کار باشد. نیازی نیست که همه جوانان ما به سمت دانشگاه بروند و در تمام دنیا همینطور است. موضوع مهارت افزایی باید به یک نهضت در ایران اسلامی تبدیل شود. ما در گذشته دارای نهضت سوادآموزی بودیم و امروز نیازمند نهضت مهارت افزایی هستیم.

ما امیدواریم این امر به نتیجه برسد و در این راستا اختصاص بودجه از منابعی نظیر صندوق توسعه ملی، به سازمان فنی و حرفه‌ای، می‌تواند جهت تجهیز مجموعه‌های فنی و حرفه‌ای خصوصی و سپس دولتی در سراسر کشور تعیین کننده و مؤثر باشد. تبادل نیروی کار با سایر کشورها نیز در دستور کار این وزارتخانه قرار دارد و اقدامات مهمی تاکنون در این راستا صورت گرفته و ادامه خواهد یافت.

بعلاوه برای اولین بار پس از انقلاب اسلامی، شورای عالی آموزش و تربیت فنی و حرفه‌ای کشور ایجاد شده که هماهنگ کنندگی بین بخش‌های مختلف در دبیرخانه مستقل این شورا صورت خواهد گرفت. با یاری و عنایت خداوند متعال، گام دوم انقلاب را با دو نهضت بزرگ جوانگرایی درنظام مدیریتی کشور و مهارت افزایی شغلی، به سوی آینده برخواهیم داشت.

کد خبر 4597267

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 4 + 4 =