رونقی که به بار ننشست/واحدهای تولیدی مرند کمتراز ظرفیت کارمی‌کنند

مرند – واحدهای صنعتی و تولیدی شهرستان مرند در سال رونق تولید، با مشکلاتی دست و پنجه نرم می‌کنند که خواستار رفع این موانع و حمایت از فعالین این عرصه هستند.

خبرگزاری مهر، گروه استان‌ها - بیت اله احمدی؛ شعار «رونق تولید» تجمیع شعار سال‌های گذشته است، براین اساس امسال علاوه بر سال رونق تولید، سال حمایت از کار و سرمایه ایرانی، سال حمایت از کالای ایرانی، سال تولید و اشتغال، اقدام و عمل، همدلی و همزبانی دولت و ملت هم به شمار می‌رود.

رونق تولید در شرایط فعلی، لازمه تحقق اقتصاد مقاومتی است و توسعه اقتصادی کشور از مسیر تولید می‌گذرد، اما باید بپذیریم که اوضاع تولید در کشور ما بحرانی است، به گونه‌ای که تعداد کل شاغلین در صنعت کشور هم اکنون ۵/۳ میلیون نفر است در حالی که تنها ۵/۴ میلیون فارغ التحصیل دانشگاهی بیکار داریم.

سهم صنعت از تولید ناخالص داخلی تنها ۱۳ درصد است، یکی دیگر از معیارهای فعالیت صنعتی هر کشور میزان برق مصرفی در صنعت و مقایسه آن با بخش خانگی است، در ترکیه ۶۴ درصد برق در صنعت و ۲۳ درصد در بخش خانگی مصرف می‌شود اما در کشور ما بخش خانگی ۳۴ درصد و صنعت ۳۲ درصد از کل برق را مصرف می‌کند.

اما اگر می‌خواهیم خون تازه ای در رگ‌های تولید دمیده شده و صنعت و اقتصاد کشور، احیا شود، باید موانع رونق تولید را برچیده و از فعالان تولید حمایت کنیم.

حمایت از واحدهای تولیدی رسالت دولت است

فرماندار ویژه مرند، در گفتگو با خبرنگار مهر، اظهار داشت: امروز دشمن به صورت علنی جنگ اقتصادی علیه ایران را آغاز کرده که در این راستا، دولت تدبیر و امید، حمایت از واحدهای تولیدی بزرگ و کوچک، را در دستور کار قرار داده که مهم‌ترین رسالت دولت محسوب می‌شود.

داود گرشاسبی با اشاره به اینکه دشمن به دنبال عدم موفقیت ایرانی‌ها در تولید علم و تحقق پیشرفت است، ادامه داد: مردم در این شرایط به خوبی وضعیت اقتصادی کشور را درک کرده و با جهاد اقتصادی و حمایت عملی از کالای داخلی، دولت را در این جنگ نابرابر با دشمن همراهی می‌کنند.

وی با اشاره به نامگذاری امسال به نام رونق تولید توسط رهبر انقلاب ادامه داد: کشور ما از هر لحاظ در بهترین نقطه دنیا قرار دارد و از ظرفیت‌ها و پتانسیل‌های خدادادی و نیروی انسانی خلاق و پویا برخوردار است و باید تلاش خود را بیشتر کرده و با اصلاح رفتار در چنین شرایطی، منفعت طلبی فردی را به منفعت جمعی تبدیل کنیم.

معاون استاندار آذربایجان شرقی بر ضرورت رفع موانع تولید تاکید کرد و گفت: باید با نیروی کار مولد و بهره گیری از علم و توجه به توانمندی کارشناسان داخلی، موانع تولید را در کشور برطرف کنیم تا بتوانیم به توسعه و موفقیت بیشتری برسیم.

گرشاسبی تولید داخلی و حمایت از کالای ایرانی را راهکار اصلی تحقق اقتصاد مقاومتی دانست و افزود: دشمن گره‌های بازدارنده‌ای را علیه اقتصاد ما اتخاذ کرده که باید آنها را باز کرده و این پیچ تاریخی را مانند گذشته با سربلندی پشت سر بگذاریم.

حمایت مسئولان از تولید داخلی ملموس باشد

امام جمعه مرند نیز در گفتگو با خبرنگار مهر، با اشاره به فشارهای اقتصادی امروز در کشور ابراز داشت: فقر و نیاز در هر جامعه‌ای مشکلات عدیده ای را به دنبال خواهد داشت، باید برای رهایی از مشکلات اقتصادی امروز باید به فرهنگ دهه ۶۰ انقلاب اسلامی برگردیم که مردم و مسئولین در آن شرایط سخت، در برابر توطئه‌ها و سختی‌ها ایستادگی کردند.

حجت الاسلام والمسلمین علی نعمت زاده خواستار عملی شدن شعار مسئولین در جهت حمایت از تولید داخلی شد و افزود: تنها با اکتفا به شعار نمی‌توان در مقابل توطئه‌های دشمن ایستادگی کرد، مسئولین آنطور که شعار می‌دهند در تولید کالای ایرانی به مردم میدان نمی‌دهند، باید توجه داشت استقلال و حفظ امنیت، بدون تأمین نان و رفاه و معیشت مردم، عملی نخواهد شد.

وی تاکید کرد: باید اثر ملموس حمایت از سرمایه گذار ان و اشتغال زایی در بین مسئولان و مصرف کالای ایرانی در بین مردم دیده شود، به عنوان مثال قرار بود در منطقه آزاد ارس کالای ایرانی تولید و به کشورهای همجواز صادر شود، اما در این منطقه امروز اثری از کالای ایرانی دیده نمی‌شود.

امام جمعه مرند با اشاره نقش مصرف کالای داخلی در توسعه اقتصادی اذعان داشت: آیت الله نجفی مرعشی (ره) تا آخر عمرشان از دکمه استفاده نکردند، چرا که آن زمان از کشور چین وارد می‌شد، ایشان با تکه پارچه‌ها برای لباس خود دکمه تهیه می‌کرد تا اینگونه از کالای ایرانی حمایت عملی کند.

مسئولان از واحدهای صنعتی و تولیدی حمایت کنند

اما مدیر کارخانه خاک چینی ایران، در گفتگو با خبرنگار مهر، می‌گوید: این واحد یک شرکت مادر و تأمین کننده مواد مادر ۳۵۰ واحد صنعتی کشور است که از سال ۱۳۷۱ به بهره برداری رسیده و تاکنون چندین طرح توسعه اجرا کرده است.

رسولی تاکید می‌کند: ظرفیت تولید ۳۰ هزار تن در سال ۱۳۹۵ به ۱۵۰ هزار تن ظرفیت افزایش پیدا کرد.

وی خاطرنشان می‌کند: این شرکت علاوه بر اینکه نیاز صنایع داخلی را تأمین می‌کند و جلوی خروج ارز را گرفته است منجر به ورود دانش فنی و تولید فرآوری کاملاً ایرانی شده است و با افتخار اعلام می‌کنیم هر نقطه در کشور پتانسیل معدنی داشته باشد تیم تخصصی این مجموعه آماده است این دانش فنی را در آنجا اجرا کند.

به گفته رسولی پروژه تولید مصالح سبک، با تخصصی ۱۲ میلیون یور وام از محل صندوق توسعه ملی آغاز شده که هم اکنون مرحله خاکبرداری در حال انجام است.

وی می‌افزاید: میزان کل پروژه ۴۱ درصد پیشرفت داشته و عملیات آماده سازی نیز ۷۵ درصد رشد داشته است. مسئولان باید از واحدهای صنعتی و تولیدی حمایت کنند

مدیرعامل کشتارگاه صنعتی طیور شرکت فاخر صبانور نیز در گفتگو با خبرنگار مهر ابراز می‌دارد: این کشتارگاه در ۱۲۰ کیلومتری مرند - بازرگان به مساحت ۴ هکتار احداث شده و دارای سالن‌های کشتار، بسته بندی، سردخانه، تصفیه خانه فاضلاب است.

پنبه دوست، ادامه می‌دهد: این کشتارگاه در مساحت ۵ هکتار احداث می‌شود که برای تعداد ۱۴۰ نفر به صورت مستقیم اشتغال زایی خواهد شد، میزان تولیدات آن نیز ۶ هزار قطعه ساعت خواهد بود که در سطح شمالغرب کشور تنها کشتارگاه تمام اتوماتیک است.

وی با بیان اینکه ۹۰ درصد عملیات عمرانی این کشتارگاه پیش رفته و تنها انشعاب برق باقی مانده است، خاطرنشان می‌کند: ۵ میلیارد از بانک ملی تسهیلات گرفته‌ایم اگر ۲ میلیارد نیز تسهیلات دریافت کنیم در طول ۱۰ روز می‌توانیم به صورت کامل به بهره برداری برسانیم.

ریالی از دولت وام نگرفته‌ایم

اما شرکت ۱۵۰ هزار قطعه‌ای مرغداری تمام مکانیزه در جاده روستای محبوب آباد شهرستان مرند احداث شده است.

مدیر مرغداری مکانیزه نیز به خبرنگار مهر، می‌گوید: تاکنون ۳۵ میلیارد تومان هزینه شده و ۲ میلیون یورو ارز استفاده شده است که ریالی از دولت نه وام گرفته و نه یورو گرفته‌ایم و تنها از بازار آزاد تهیه کرده‌ایم.

حاج علیزاده با اشاره به اینکه ۸ هزار تن ذرت در سیلو ذخیره شده است، عنوان می‌کند: ۷ میلیارد تومان واریز کرده‌ایم اما هنوز سویا دریافت نکرده‌ایم، اما هزینه هزار و ۶۰۰ تن را سال گذشته پرداخت کرده‌ایم.

مدیر مرغداری تمام مکانیزه تصریح می‌کند: امکاناتی را از مخابرات تقاضا کرده و ۳۰ میلیون تومان هم واریز کرده‌ایم اما هنوز محقق نشده است، اینترنت ما باید وصل شود تا بتوانیم از دستگاه‌های تمام مکانیزه استفاده کنیم و با کشور سازنده آن در ارتباط باشیم.

وی همچنین می‌گوید: جهاد کشاورزی پروانه داده و مجوز احداث سالنی به مساحت ۸ هزار متر در این مرغداری صادر شده است اما موانعی پیش رو داریم که نیازمند حمایت مسئولان هستیم.

چرا کسی پیگیر مشکلات شهرک صنعتی مرند نیست؟

در شرایط کنونی کشور و تشدید تحریم‌ها باید با حمایت از سرمایه گذاران و استفاده از توانایی‌های داخلی مسیر را برای تولید و ایجاد اشتغال هموار کرد و طبق فرمایشات مقام معظم رهبری با حمایت از بخش داخلی می‌توان تا رتبه دوازدهم اقتصاد دنیا نیز رسید.

یکی از این ظرفیت‌ها می‌تواند شهرک‌های صنعنی باشد اما شهرک صنعتی مرند این روزها حال و هوای خوشی ندارد، بیشتر واحدها تعطیل بوده و یا با کمترین ظرفیت در حال فعالیت هستند.

مدیرعامل شرکت خدماتی شهرک صنعتی مرند، در این زمینه در گفتگو با خبرنگار مهر، با اشاره به فعالیت ۹۸ واحد در این شهرک ابراز می‌دارد: برای کل واحد شهرک صنعتی ماهانه ۳ هزار و ۵۰۰ لیتر تعریف شده که این میزان تنها برای ۲ واحد شهرک کافی است.

مهدوی با اشاره به مشکل روشنایی شهرک خاطرنشان می‌کند: ساختمان اداری شهرک صنعتی مشکل دارد، ۴ سال پیش کلنگ زنی شده اما تا به امروز اقدامی نشده است.

وی می‌گوید: کمربندی شهرک صنعتی نه خیابان دارد و نه روشنایی و امنیت آنجا با مشکل روبه روست و در صورت آتش سوزی، امکان تردد ماشین‌های آتش نشانی وجود ندارد.

مدیرعامل شرکت خدماتی شهرک صنعتی مرند تصریح می‌کند: خروجی شهرک در روزهای تعطیل با مشکل عمده‌ای روبه روست که تاکنون چندین نفر براثر تصادف، جان خود را از دست داده‌اند.

مهدوی با انتقاد از عدم حمایت از شهرک‌های صنعتی شهرستان‌ها اذعان می‌دارد: اگر تنها هدف ایجاد شهرک است، به نتیجه نمی رسیم، کمتر از ۳۰ درصد واحدهای شهرک صنعتی فعال است، چرا که تمام وام‌ها و تسهیلات، در مرکز استان خلاصه شده است.

وی با اشاره به مهاجرت اهالی مرند برای کار در شهرستان شبستر ابراز می‌دارد: علت اینکه سرمایه گذاران در مرند اقبالی برای ورود ندارند چیست، چرا کسی پیگیر مشکلات شهرک‌های صنعتی نیست.

اخذ مجوز طرح‌های صنعتی بسیار وقت گیر است

ناگفته پیداست، تولید کشور وقتی رونق می‌گیرد که کار و تلاش محوریت داشته باشد، همچنین باید فعالیت‌های اقتصادی را به معنای واقعی به مردم سپرد.

دیگر فعال اقتصادی شهرستان مرند هم با بیان مشکلات واحدهای تولیدی ابراز می‌دارد: مسیر گرفتن مجوز برای طرح‌های صنعتی به خاطر استعلام‌ها از ادارات مختلف مثل جهاد کشاورزی، بسیار طولانی است و باید فکری اندیشیده شود.

علی بذلی می‌گوید: واحدهای اقتصادی بعداز تصویب طرح در اتاق صنعت، معدن و تجارت، اما در مرحله ورود به بانک برای اخذ تسهیلات با مشکلات عدیده ای روبه رو می‌شوند به گونه‌ای که هزینه‌های پیش از اخذ تسهیلات، از نرخ سود آن بیشتر می‌شود.

فعالیت صنعت چینی و سفال را دریابید

اما یکی از فعالین تولید در مرند تصریح می‌کند: یکی از ادارات آموزشی شهرستان مرند، لوازم کارگاهی و کوره پزی خود را به دیگر شهرستان فروخته این در حالی است که خود شهرستان به آن نیاز مبرم دارد.

مهرداد طهمورثی می‌افزاید: صنعت چینی و سفال از تولیدات مهم شهرستان مرند به شمار می‌رود اما چندان حمایتی از تولیدکنندگان و فعالان این صنعت نمی‌شود، در صورتی که می‌توان با برپایی نمایشگاه دائمی، در نقاط مختلف و ورودی شهر، این هنر صنعت را به گردشگران معرفی و چرخه اقتصاد آن را رونق بخشید.

همچنین یکی از نخبگان جوان مرند با بیان اینکه مرکز رشد فناوری مرند تاکنون چند بار افتتاح شده است، اظهار می‌دارد: مرکز رشد فناوری‌های واحد مرند باید جایگاه خود را پیدا کند، اگر تنها بخشی از این ایده‌ها عملیاتی شود، شاهد تحول گسترده‌ای در این شهرستان خواهیم بود.

کد خبر 4606634

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 5 + 3 =