پیشنهاد تعطیلی شب بازیگر برای اصلاح آیین‌نامه و رسیدگی به تخلفات

در برنامه شب گذشته «نقطه سر شب» با حضور کارشناسان و هنرمندان تئاتر درباره حاشیه هایی که در برگزاری جشن شب بازیگر رخ داده بود، صحبت شد.

به گزارش خبرنگار مهر، برنامه خبری تحلیلی «نقطه سر شب» رادیو تهران که شنبه شب ها با تهیه کنندگی میثم عبدی و اجرای علی جعفری فوتمی به تئاتر اختصاص دارد شنبه چهاردهم اردیبهشت ماه شاهد مباحثی درباره حاشیه های جشن شب بازیگر و شرایط انجمن بازیگران خانه تئاتر بود.

پس از اعلام کاندیدا و نتایج جشن شب بازیگر خانه تئاتر که هر سال به معرفی بهترین بازیگر یک سال تئاتر می پردازد برخی از هنرمندان و بازیگران عضو و غیر عضو خانه تئاتر نسبت به آیین نامه اجرایی و شرایط حاکم بر انجمن بازیگران خانه تئاتر اعتراض های بسیاری داشته و حتی برخی از عضویت در انجمن نیز استعفا دادند.

در همین راستا برنامه خبری تحلیلی «نقطه سر شب» با حضور سروش طاهری مسئول کمیته داوران دوره شانزدهم، علیرضا آرا عضو مستعفی هیات انتخاب اولیه جشن بازیگر و فرزین محدث عضو هیات مدیره انجمن بازیگران خانه تئاتر به این موضوع اختصاص داشت و در برنامه نیز از حضور امید طاهری و محمدرضا ایمانیان به عنوان کارشناسان ثابت استفاده کرد.

علیرضا آرا به عنوان یکی از بازیگران تئاتر و از اعضای هیات انتخاب اولیه ضمن بیان انتقادهای بسیار نسبت به عملکرد انجمن بازیگران و نحوه داوری آثار نمایشی مختلف، کیفیت و مکانیزم داوری را دارای اشکال و ایرادهای بسیار دانست و عنوان کرد: با شیوه موجود متاسفانه این جایزه هیچ گونه اعتبار و ارزشی ندارد چرا که برخی از نمایش ها اصولاً دیده نشده بودند و تفسیرهای عجیبی را در برداشت از بندهای آیین نامه اجرایی در روند داوری شاهد بودیم.

وی افزود: صحبت های من هیچ گونه ارتباطی با شخصیت حقیقی افراد ندارد و من فقط درباره جایگاه حقوقی عزیزان به عنوان دبیر جشن بازیگر و مسئول کمیته داوران صحبت می کنم. متاسفانه عملکرد آقای بهزاد فراهانی در مقام دبیر به هیچ عنوان راضی کننده نیست و برخورد وی با روند داوری کاملاً جانبدارانه است و ما در روند داوری ها شاهد تخلفات گسترده چه در این دوره اخیر و چه در دوره های گذشته بوده ایم.

سروش طاهری مسئول کمیته داوران نیز ضمن تایید بسیاری از انتقادهای علیرضا آرا گفت: من در ابتدای سال ۹۷ تمایلی به قبول این مسئولیت نداشتم چرا که علاقه مند بودم حاصل تلاشم به عنوان بازیگر داوری شود اما بر اساس یک رویه مرسوم داوران اولیه و مسئول کمیته داوران مورد قضاوت و ارزشیابی قرار نمی گرفتند و در ابتدا از قبول مسئولیت خودداری کردم اما در ادامه اعضای هیات مدیره انجمن بازیگران با اعلام اینکه حتماً داوری می شویم چرا که در آیین نامه مانعی وجود ندارد، این مسئولیت را به نوعی بر دوش من گذاشتند.

وی یادآور شد: متاسفانه بعد از اعلام اسامی کاندیداها با وجود اینکه نام من و همسرم مانلی حسین پور در صورت جلسه نهایی داوران هست و به عنوان برگزیدگان قرار بود، معرفی شویم اما دبیر جشن برخلاف روند قانونی و البته با تصویت هیات مدیره انجمن بازیگران اسم من و همسرم را حذف کرده و اعلام کرد به دلیل جلوگیری از ایجاد شبه و حاشیه، مسئول کمیته هیات داوران نباید کاندید شود.

فرزین محدث عضو هیات مدیره انجمن بازیگران خانه تئاتر که مسئولیت کمیته داوران دوره آینده را نیز برعهده دارد هم با قبول وجود برخی نواقص و کاستی ها در آیین نامه موجود عنوان کرد: باید پذیرفت اشکالاتی در روند فعلی وجود دارد و ما باید سعی کنیم روند و آیین نامه فعلی را اصلاح کنیم که این کار قطعاً زمان بر خواهد بود و شاید مجبور باشیم یک یا دو سال مراسم جشن بازیگر را برگزار نکنیم و به اصلاح آیین نامه بپردازیم. گرچه من این پیشنهاد را در هیات مدیره مطرح می کنم اما من فقط صاحب یک رای هستم و ممکن است این پیشنهاد توسط دیگر اعضا تایید نشود. علیرضا آرا ضمن حمایت از تعطیل شدن یک ساله جشن شب بازیگر و تلاش برای تدوین یک آیین نامه درست و اصولی اعلام کرد تمامی موارد تخلف انجمن بازیگران به زودی به صورت مکتوب به هیات مدیره مرکزی خانه تئاتر اطلاع داده می شود

محدث همچنین بیان کرد: من اینجا می خواهم با قبول همه کاستی ها از برخی دوستان و همکاران خود نیز گلایه کنم که در چند روز اخیر همه دوستی ها را کنار گذاشته و به واسطه اینکه نامشان در لیست داوران نبود با ادبیاتی زشت همکاران خود را کوتوله خطاب کردند. آیا واقعاً یک جایزه ارزش این را دارد که ما محبت و دوستی خود را زیر پا بگذاریم و به همکاران خود این چنین بی احترامی کنیم.

در ادامه علی جعفری فوتمی از اعضا کانون ملی منتقدان تئاتر و کارشناس مجری برنامه «نقطه سر شب» ضمن بیان برخی از کاستی های آیین نامه از علیرضا آرا پرسید آیا تخلف هایی که شما بیان کردید پیشتر و در دوره های گذشته نیز اتفاق افتاده است؟

آرا در پاسخ با بیان اینکه روند انجمن بازیگران به نوعی محفلی و رابطه ای شده است، گفت: در دوره های گذشته نیز تخلفات بسیاری را شاهد بودیم و حتی در ابتدای سال ۹۷ که من عضو هیات انتخاب اولیه بودم در جلسه اول به وجود این تخلفات رسماً اذعان شد اما عنوان کردند برای اینکه حاشیه ایجاد نشود نیازی نیست این موارد را عمومی کنیم. من معتقد هستم شاید لازم نبود در رسانه های عمومی موارد بیان شود اما حداقل اعضای انجمن بازیگران حق داشتند و همچنان نیز حق دارند تا در جریان ریز اشکالات اساسی و تخلفات هیات مدیره قرار گیرند.

فرزین محدث نیز در این ارتباط افزود: من تنها دو سه ماه است که به سیستم اجرایی انجمن بازیگران خانه تئاتر اضافه شدم و در جریان فعالیت های گذشته نیستم اما اگر موارد دوستان صحت داشته باشد باید گلایه کنم که چرا همان موقع این تخلفات علنی نشد و سکوت کردیم.

سروش طاهری در پاسخ به این گلایه بیان کرد که تخلفات را به بازرس انجمن بازیگران اطلاع داده اند اما بازرس انجمن چشم خود را روی تخلف آیین نامه‌ای بسته و زیر برگه صورت جلسه را امضا کرده است.

وی متذکر شد: من در اعتراض به این روند از هیات مدیره انجمن بازیگران استعفا دادم و دیگر در کنار فرزین محدث و دیگر اعضای هیات مدیره حضور نخواهم داشت.

رویه استعفا و عدم حضور سروش طاهری مورد انتقاد محمدرضا ایمانیان بازیگر تئاتر و از کارشناسان برنامه قرار گرفت و وی ضمن بیان برخی کاستی های جشن شب بازیگر گفت: متاسفانه هر سال بخشی از نمایش های ابتدای سال به دلیل همین شرایط موجود دیده نمی شوند و این مساله اجحاف در حق بازیگران این نمایش ها است. برداشت های عجیب و غریبی نیز از آیین نامه می شود و معلوم نیست در نهایت فقط اعضای انجمن داوری می شوند یا بازیگران غیر عضو نیز مورد ارزیابی قرار می گیرند.

وی اضافه کرد: من با استعفا دادن و کنار کشیدن آقای طاهری یا هر شخص دیگری ابداً موافق نیستم و گمان می کنم بعد از رای گیری انجمن بازیگران برای تعیین هیات مدیره، طاهری و دیگر دوستان معترض باید همچنان در مسئولیت خود باقی بمانند و اجازه ندهند فضای انجمن بازیگران کاملاً یک دست شود، چون قطعاً میزان اشتباهات با یکدست شدن ترکیب انجمن بازیگران بیشتر خواهد شد.

امید طاهری از اعضای کانون ملی منتقدان و دیگر کارشناس برنامه نیز در این ارتباط گفت: البته در دوره های گذشته هم ما از سوی برخی از داوران شاهد بیان کمبودها بودیم اما باید از خود بپرسیم واقعاً به دلیل بازیگر بودن می شود داور هم شد و اساساً چه کسانی می توانند در مقام داور حاضر شوند و اینکه هر بازیگر توانایی لزوماً داور موفقی هم خواهد بود. گمان می کنم یک داور باید روی آرا و نظر خود ایستادگی داشته باشد و من نمی توانم قبول کنم داوری با سابقه حضور طولانی مدت در فضای حرفه ای تئاتر بنابر مصلحت اندیشی نظر و رای خود را تغییر دهد.

در پایان علیرضا آرا ضمن حمایت از تعطیل شدن یک ساله جشن شب بازیگر و تلاش برای تدوین یک آیین نامه درست و اصولی اعلام کرد تمامی موارد تخلف انجمن بازیگران به زودی به صورت مکتوب به هیات مدیره مرکزی خانه تئاتر اطلاع داده می شود و امیدوار است مدیرعامل خانه تئاتر و هیات مدیره مرکزی شرایطی را برای اصلاح فضای موجود در انجمن بازیگران فراهم کنند.

سروش طاهری نیز ضمن گلایه مجدد از حذف نام همسرش مانلی حسین پور گفت: از تمامی صورت جلسه ها و آرای نهایی داوران عکس در اختیار دارم. فرض کنیم به هر دلیل نام من را حذف کردند، همسر من چه گناهی داشت که دو سال پشت سر هم است به دلایل غیر هنری اسمش حذف و از دریافت جایزه محروم می شود.

وی افزود: حتماً این مستندات را منتشر خواهم کرد و امیدوارم دیگر اعضای انجمن نیز از روند اصلاح حمایت کنند.

فرزین محدث در پایان عنوان کرد: حتماً پیگیر پیشنهاد تعطیلی یک ساله جشن بازیگر خواهم بود و اگر همچنان تصمیم بر برگزاری باشد و روندها اصلاح نشود احتمال دارد که من مسئولیت کمیته داوران را قبول نکنم چرا که از همین الان هم ۲ ماه از سال گذشته و ما نتوانستیم نمایش های اجرا شده این ۲ ماه را ببینیم و من اصلاً علاقه مند نیستم سال آینده همانند سروش طاهری در برنامه شما حاضر شده و مورد همین انتقادها قرار بگیرم.

برنامه خبری تحلیلی «نقطه سر شب» هر شب از رادیو تهران ساعت ۲۲ تا ۲ بامداد پخش می شود. این برنامه در روزهای شنبه که اختصاص به هنر تئاتر دارد به تهیه کنندگی میثم عبدی روی آنتن صدای جمهوری اسلامی ایران می رود.

کد خبر 4608796

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha