تایید یا رد صلاحیت افراد با معیارهای قابل اندازه‌گیری انجام شود

نایب رئیس شورای شهر تهران تاکید کرد: رد یا تایید صلاحیت نامزدهای انتخابات شورایاری باید با معیارهای قابل اندازه گیری صورت پذیرد.

به گزارش خبرنگار مهر، نایب رئیس شورای اسلامی شهر تهران صبح امرو زدر جلسه علن این شورا در جریان بررسی «آئین‌نامه اجرایی پنجمین دوره انتخابات شورایاری‌ها» و در موافقت با پیشنهاد حذف بند مربوط به لزوم «عدم سو شهرت» کاندیداها در محل گفت: کشورهای عضو میثاق بین‌المللی حقوق مدنی و سیاسی بر اساس مفاد این میثاق ملزم شده‌اند تا برای احراز صلاحیت کاندیداهای انتخابات مختلف شرایطی را در نظر بگیرند که قابل اندازه‌گیری باشند و لازم است تا از قرار دادن شرایط غیرقابل سنجش و اندازه‌گیری دقیق اجتناب ورزند.

رئیس کمیسیون نظارت و حقوقی شورای شهر افزود: قراردادن موادی نظیر نداشتن محکومیت مؤثر کیفری که به‌موجب حکم قطعی دادگاه منجر به محرومیت از برخی حقوق اجتماعی می‌شود شرطی منطقی است و می‌تواند معیاری مناسب و قابل سنجش برای کاندیداها باشد و با توجه به وجود چنین بندی در آیین‌نامه‌، نیازی به قرار دادن بندی در رابطه با نداشتن سو ءشهرت وجود ندارد.

امینی ادامه داد: ممکن است به‌واسطه تفاوت در نگرش‌ها و سلایق فردی در زمینه سیاسی، اجتماعی و…، برداشت‌های مختلفی در مورد افراد ایجاد شود و به‌عنوان مثال ممکن است فردی به‌واسطه گرایشات سیاسی خود از سوی گروهی ملحد و از سوی گروهی دیگر تجسم عینی اسلام باشد.

این حقوقدان افزود: پس از انقلاب یکی از مشکلات کشور ما در بحث احراز صلاحیت‌ها، تدوین شعاری قانون با معیارهای غیرقابل اندازه‌گیری چه در مجلس شورای اسلامی و چه شوراهای شهر بوده است.

نایب رئیس شورای شهر تهران در ادامه افزود: در برخی از کشورها مواردی نظیر سن و دارا بودن تابعیت کشور و نداشتن محکومیت کیفری مؤثر را ملاک احراز صلاحیت کاندیداتوری می‌دانند که شناسنامه‌ی فرد و احکام دادگاه‌ها در این موارد ملاک عمل است و از سلیقه‌ای عمل کردن جلوگیری می‌کند و بهتر است در این مورد نیز چنین رویه‌ای در پیش گرفته شود.

در نهایت حذف این بند با ۱۱ رأی موافق در مقابل ۸ رأی مخالف به تصویب شورای اسلامی شهر تهران رسید.

کد خبر 4614947

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 6 + 7 =