تاکید مجدد چین بر حل مسالمت آمیز موضوع هسته ای ایران / استقبال روسیه از درخواست آفریقای جنوبی برای انجام تغییر در پیش نویس قطعنامه ضد ایرانی

چین بار دیگر بر موضع خود برای حل موضوع هسته ای ایران به شیوه ای مسالمت آمیز تاکید و روسیه نیز از درخواست آفریقای جنوبی برای اعمال تغییر در قطعنامه ضد ایرانی استقبال کرد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از شینهوا، "لیو جیانچائو" سخنگوی وزارت خارجه چین گفت گفتگوها و اقدامات در رابطه با موضوع هسته ای ایران باید برای تلاشهای دیپلماتیک بین المللی سازنده باشد.

" لیو" در کنفرانس خبری خود گفت که پکن از موضوع هسته ای ایران نگرانی بسیاری دارد.

سخنگوی وزارت خارجه چین اضافه کرد که کشورش مخالف تکثیر و گسترش تسلیحات هسته ای و طرفدار حل دیپلماتیک و بر اساس گفتگو موضوع هسته ای ایران است. 

این سخنگو همچنین ضمن تاکید برمشارکت فعالانه کشورش در گفتگوهای مربوط به این موضوع در شورای امنیت سازمان ملل متحد اضافه کرد که پکن به رایزنیهای خود با دیگر طرفهای درگیر در این موضوع از کانالهای دیپلماتیک ادامه می دهد.

در همین رابطه امروز"هوجینتائو" نخست وزیر چین موضوع هسته ای ایران را با "آنجلا مرکل" صدر اعظم آلمان مورد بررسی قرار داد.

دولت آلمان در بیانیه ای درباره این گفتگو گفت دو رهبر در مسیر ادامه تلاش های دیپلماتیک بر تصویب فوری پیش نویس دومین قطعنامه علیه ایران تاکید کردند.

از سوی دیگر، گزارشها حاکی از آن است که  آفریقای جنوبی که ریاست دوره ای شورای امنیت را بر عهده دارد پیشنهادهایی برای حل سریعتر موضوع هسته ای ایران ارائه داده است.

آفریقای جنوبی با تاکید بر این موضوع که این شورای نباید در کار آژانس بین المللی انرژی اتمی دخالت کند، در یادداشت خود به شورای امنیت با یادآوری گزارش محمد البرادعی مدیر کل آژانس آورده است که آژانس "هیچ سند و مدرکی دال بر تلاش ایران برای ساخت سلاح اتمی به دست نیاورده" و این مسئله باید مورد بررسی دقیق قرار گیرد.

این کشور همچنین ضمن انتقاد از پیش نویس قطعنامه گروه 1+5 (پنج عضو دائم شورای امنیت بعلاوه آلمان) علیه ایران خواستار  توقف تلاشها برای تصویب قطعنامه شده است.

همچنین گفته می شود که کیپ تاون خواستار تعلیق تحریمهای اعمال شده بر اساس قطعنامه پیشین به مدت 90 روز ( سه ماه) شده و درعین حال پیشنهاد داد تا بندهایی که در پیش نویس قطعنامه مذکور درباره بلوکه کردن داراییهای برخی از  شخصیتهای ایرانی در خارج است لغو شود.

 در همین رابطه "سرگئی لاوروف" وزیر امور خارجه روسیه امروز سه شنبه ضمن ابراز بی اطلاعی از پیشنهاد تعلیق 90 روزه تحریمها علیه ایران از سوی آفریقای جنوبی، پیشنهاد اصلاحات از سوی آفریقای جنوبی در پیش نویس قطعنامه شورای امنیت را اساسی توصیف و ابراز امیدواری کرد که در این باره توافقاتی صورت گیرد.

کد خبر 462188

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 6 + 2 =