دهقانی: سازمان همکاری اسلامی نباید محلی برای تفرقه و دشمنی باشد

معاون امور حقوقی و بین المللی وزارت خارجه گفت: سازمان همکاری اسلامی و اجلاسیه‌های آن از جمله اجلاس مکه باید مکانی برای ارتقای همبستگی امت اسلامی باشد نه اینکه تبدیل به محلی برای تفرقه شود.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از اداره کل اطلاع رسانی و امور سخنگویی وزارت امور خارجه، در آستانه برگزاری نشست سران کشورهای عضو سازمان همکاری اسلامی (OIC) در عربستان سعودی، امروز - سه شنبه - «غلامحسین دهقانی» در نشستی با سفرای کشورهای اسلامی مقیم ایران با تشریح مواضع جمهوری اسلامی ایران در خصوص اولویت‌های جهان اسلام، تحولات منطقه‌ای و تبیین توطئه‌های رژیم صهیونیستی و برخی قدرت‌های فرامنطقه ای در ایجاد انحراف در اهداف سازمان همکاری اسلامی، خواستار هوشیاری کشورهای اسلامی برابر این انحرافات و توطئه‌ها شد.

معاون وزیر امور خارجه مساله فلسطین را همچنان اولویت و هدف عالی و اصلی سازمان همکاری اسلامی دانست و با توجه به وضعیت جاری در دنیای اسلام و منطقه غرب آسیا به ویژه طرح‌های ترامپ و رژیم صهیونیستی برای منطقه و تلاش برای ایجاد شکاف بین کشورهای اسلامی تاکید کرد: این سازمان و اجلاسیه‌های آن از جمله اجلاس مکه باید مکانی برای ارتقای همبستگی و یکپارچگی امت اسلامی باشد نه اینکه با اعمال نفوذ بیگانگان و برخی عوامل آنها، تبدیل به محلی برای تفرقه و دشمنی و طرح موضوعات کاملاً غیر مرتبط با اهداف سازمان همکاری اسلامی شود.

وی اظهار داشت: دول اسلامی باید با اقدامات تفرقه افکنانه و تلاش برای منحرف کردن توجه اعضای سازمان از مساله اصلی دنیای اسلام، یعنی مسئله فلسطین به دیگر مطالب مقابله کنند زیرا هر اقدامی در این جهت خدمت به رژیم صهیونیستی و دولت ترامپ خواهد بود.

معاون امور حقوقی و بین المللی وزارت امور خارجه بر ضرورت رعایت قاعده اجماع و اصل شفافیت در تصمیم‌گیری های سازمان تاکید و از رویه جاری که مواضع برخی کشورها از جمله ایران در این اجلاس ها کاملاً نادیده گرفته می‌شود، انتقاد کرد.

دهقانی رویکردهای تبعیض آمیز و ضدایرانی دبیرخانه سازمان همکاری اسلامی در سال‌های اخیر که تحت دخالت و فشار عربستان سعودی از اهداف حرفه ای خود فاصله گرفته و فشار علیه اعضا را دنبال می‌کند، را خسارت بار و برخلاف رویه‌ها و اصول حاکم بر سازمان‌های بین المللی دانست.

این دیپلمات کشورمان همچنین خواستار بی طرفی، شفافیت و احترام دبیرخانه سازمان همکاری اسلامی به اهداف اصلی و اولیه آن در دفاع از حقوق مردم فلسطین و مخالفت و مقابله با توطئه‌های رژیم صهیونیستی شد.

در این نشست همچنین برخی از سفرای اسلامی به طرح سوالات و دیدگاه‌های دول متبوع خود در خصوص دستور کار این جلسه و تحولات منطقه‌ای و جهانی پرداختند که به سوالات آنان پاسخ مقتضی داده شد.

کد خبر 4623167

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 8 + 6 =