معدن شاهوار فاقد مجوز محیط زیست است

محمودآباد - معاون محیط زیست طبیعی و تنوع زیستی سازمان محیط زیست با بیان اینکه معدن بوکسیت شاهوار شاهرود فاقد مجوز محیط زیست است گفت: بدون مجوز محیط زیست برای آن پروانه بهره برداری صادر نشد.

حمید ظهرابی در حاشیه اجلاس سالانه سازمان نظام مهندسی معدن در گفتگو با خبرنگار مهر درباره معدن شاهوار با اظهار اینکه این معدن مجوز محیط زیست ندارد گفت: بدون مجوز محیط زیست برای این معدن پروانه بهره برداری صادر شده است و علیه معدن شکایت کرده بودیم و پیش بینی می‌شد روزی این معدن به دلیل شرایط خاص محیط زیستی مورد اعتراض مردم قرار می‌گیرد.

وی با بیان اینکه فعالیت‌های معدنی در حوزه محیط زیست به دلیل اصلاح قوانین و مقررات محدودیت‌هایی مواجه است گفت: در حال حاضر استعلام از این سازمان در زمینه معادن فقط در مناطق چهارگانه تحت مدیریت انجام می‌شود.

وی افزود: این درحالی است که فعالیت‌های معدنکاری و معدنکاوی اثرات بسیار گسترده ای دارد و مسائل مربوط به تخریب و آلودگی محیط زیست نیاز به آن دارد که در قوانین و مقررات اصلاح و بازنگری صورت گیرد.

ظهرابی یادآور شد: مسائل محیط زیست را در فعالیت‌های معدنکاری به عنوان یکی از ارکان اصلی توسعه پایدار و پایدار شدن توسعه بخش‌های معدن اعمال کنیم.

ظهرابی تصریح کرد: در حوزه معدن باید ملاحظات زیست محیطی را جدی تر مورد توجه قرار دهیم زیرا هم اصلاح قوانین و مقررات لازم است و هم آوردن تکنولوژی‌های جدید در این حوزه ضرورت دارد و آموزش و تقویت نیروی انسانی نیز بسیار مؤثر خواهد بود.

معاون محیط زیست طبیعی و تنوع زیستی سازمان حفاظت محیط زیست با عنوان اینکه باید در انتقال تکنولوژی و الگوسازی فعالیت‌های معدن کاری با رعایت ملاحظات زیست محیطی مورد توجه قرار گیرد و دانش تکنولوژی را وارد کنیم گفت: مازندران ظرفیت‌های طبیعی بسیار بالایی دارد و ظرفیت‌های هر استان متناسب با منابع آن باید مورد توجه قرار گیرد و در بخش معدن نیز ظرفیت‌های زیادی دارد و در حفظ محیط زیست و تدوام آن تلاش کنیم.

ظهرابی با اشاره به اینکه در شرایط کنونی و با اصلاح قانون معادن، مجوز محیط زیست فقط در مناطق چهارگانه منحصر شده و کمتر از ۱۰ درصد معادن مجوز زیست محیطی می‌گیرند گفت: این درحالی که در آینده شاهد افزایش معارضات محیطی زیست و معدن خواهیم بود.

معاون محیط زیست طبیعی سازمان حفاظت محیط زیست افزود: در حال حاضر آماری نداریم که چنددرصد معادن ملاحظات زیست محیطی را رعایت می‌کنند و این کار نیازمند بررسی دقیق است ولی آنهایی که در حاضر مجوز می‌گیرند کمتر از ۱۰ درصد برای اخذ مجوز به این سازمان مراجعه می‌کنند.

وی در پاسخ به اینکه چه کنیم که با سرنوشت معدن یورت مواجه نشویم رعایت قانون را اصلی مهم دانست و گفت: قانون در بخش معدن باید اصلاح شود و پس از آن قوانین و مقرراتی درنظر گیریم و سازمان مهندسی معدن باید در پایش به محیط زیست کمک کند.

کد خبر 4638531

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 2 + 9 =