مازندران از داشتن یک بازارچه صنایع دستی محروم است

ساری - مدیرکل میراث فرهنگی مازندران تقویت انجمن‌های صنایع دستی را برای سیاستگذاری، کارگزاری و رفع مشکلات مهم برشمرد و گفت: مازندران از داشتن یک بازارچه صنایع دستی محروم است.

به گزارش خبرنگار مهر، سیف الله فرزانه در آئین بزرگداشت روز جهانی صنایع دستی با بیان اینکه میراث فرهنگی و صنایع دستی دو بال گردشگری محسوب می‌شود اظهار داشت: آموزش باید سرلوحه کار قرار گیرد و انجمن‌های صنایع دستی می‌تواند پل ارتباطی بین مسئولان و هنرمندان باشد.

وی با تاکید بر سیاستگذاری در حوزه صنایع دستی در استان، تقویت انجمن‌های صنایع دستی را ضروری دانست و افزود: انجمن‌های صنایع دستی می‌توانند، سیاستگذاری، کارگزاری و مشکلات را رفع کنند.

وی نظارت بر حوزه صنایع دستی را امری لازم برشمرد و گفت: باید نسبت به راه اندازی انجمن‌های صنایع دستی در شهرستان‌ها اقدام کرد و نبود انجمن، سبب عدم موفقیت می‌شود.

فرزانه با بیان اینکه زمانی صنایع دستی حرف اول اقتصادی استان را پس از کشاورزی می‌زد گفت: اگر قرار است به بومگردی توجه کنیم باید صنایع دستی را مدنظر قرار دهیم.

مدیرکل میراث فرهنگی مازندران با عنوان اینکه برنامه ریزی برای حوزه صنایع دستی لازم است یادآور شد: متأسفانه دنبال بخش خصوصی نیستیم و باید نسبت به شناسایی هنرمندان اقدام کنیم.

وی بر لزوم واگذاری اختیارات به بخش خصوصی و انجمن‌های صنایع دستی تاکید کرد و افزود: صنایع دستی در جای جای مازندران همانند میراث فرهنگی قابلیت دارد.

۲۵۰۰ اثرتاریخی ثبت نشده در مازندران وجود دارد

وی با اظهار اینکه بیش از دو هزار و ۵۰۰ اثر تاریخی و میراثی ثبت نشده در استان مازندران وجود دارد و ۷۷۱ اثر تاریخی استان ثبت شده است گفت: صنایع دستی باید صرفه اقتصادی داشته باشد.

مدیرکل میراث فرهنگی مازندران با بیان اینکه چوب‌های قاچاق و افتاده باید به هنرمندان واگذار شود، راه اندازی بازارچه‌های صنایع دستی را از دیگر راهکارها برای تقویت صنایع دستی بیان کرد و گفت: مازندران در مسیر و مقصد گردشگری است و باید از این ظرفیت بهره گیری شود.

فرزانه با اشاره به شمار زیاد مسافران وارده به استان در تعطیلات عید فطر گفت: هنوز یک بازارچه صنایع دستی در مازندران نداریم و باید سهم صنایع دستی از حضور گردشگران لحاظ شود.

وی با بیان اینکه صنایع دستی و میراث فرهنگی، میراث و فرهنگ به شمار می‌روند بر لزوم واگذاری اختیارات به بخش خصوصی و انجمن‌های میراث فرهنگی تاکید کرد و گفت: صنایع دستی تاریخ و هویت ما است و باید به آن ببالیم زیرا گردشگران خارجی درپی تاریخ و فرهنگ ما هستند.

کد خبر 4643287

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 1 + 6 =