غربالگری بیماری‌های ژنتیکی نیازمند برنامه‌ریزی حمایتی و مشاوره‌ای

سمنان-نماینده سمنان،مهدی‌شهر و سرخه در مجلس با بیان اینکه بسیاری از بیماری‌های ژنتیکی قابل پیشگیری است،گفت: غربالگری این بیماری‌ها با آزمایش تخصصی نیازمند برنامه‌ریزی حمایتی و مشاوره‌ای است.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از روابط عمومی دفتر نماینده سمنان، سرخه و مهدی‌شهر در مجلس، احمد همتی با بیان اینکه بسیاری از بیماری‌های ژنتیکی قابل پیشگیری است، افزود: غربالگری بیماری‌های ژنتیکی با آزمایشات تخصصی در حوزه بهداشت ودرمان نیازمند برنامه ریزی حمایتی و مشاوره‌ای است.

وی افزود: بخش عمده‌ای از بیماری‌های ژنتیکی در حوزه پزشکی به شرط اینکه اقدامات پیشگیرانه در حوزه بهداشت و ژنتیک مورد حمایت قرار گیرد، قابل پیشگیری خواهند بود که این امر تاکید مجلس است.

نماینده مردم سمنان و مهدی‌شهر در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه حساسیت و کنترل بیماری‌های ژنتیکی درحوزه درمان به حدی است که مجلس شورای اسلامی در طی مصوبه‌ای این بیماران را مورد حمایت قرار داده است، تصریح کرد: یکی از راهکارهای اساسی و مولد برای جلوگیری از شیوع بیماری‌های ژنتیکی، کنترل شرایط ژنتیکی، قبل و بعد از ازدواج است.

همتی ادامه داد: آگاهی بخشی به جامعه، کنترل روند بیماری های ژنتیکی در قالب اجرایی کامل طرح پزشک خانواده امکان‌پذیر بوده و این در حالی است که در همه حال پیشگیری از درمان در حوزه بهداشت ودرمان مفید تر واقع شده است.

وی افزود: خوشبختانه در طرح پزشک خانواده، پزشکان اطفال نیزگنجانده شده اند که این امر می تواند ازشیوع بیماری های ژنتیکی در حوزه اطفال نیز به نحو مطلوبی جلوگیری کند.

عضو کمیسیون بهداشت ودرمان مجلس با بیان اینکه بسیاری از بیماری های ژنتیکی قابل پیشگیری است، یادآورشد: غربالگری بیماری های ژنتیکی با آزمایشات تخصصی در حوزه بهداشت و درمان نیازمند برنامه‌ریزی اساسی وحمایتی است.

کد خبر 4651333

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 3 + 7 =