محافل قرآنی درمسجدالحرام شاخص ترین فعالیتهای کاروان قرآنی نور است

محمدتقی میرزاجانی دبیر کمیته دعوت و اعزام از قاریان و حافظان قرآن کریم محافل قرآنی در مسجدالحرام را از شاخص ترین فعالیتهای کاروان قرآنی نور در حج تمتع امسال اعلام کرد.

محمد تقی میرزاجانی مدیر کمیته دعوت و اعزام از قاریان و حافظان در مورد نحوه انتخاب قاریان اعزامی به حج تمتع ۹۸ در گفتگو با خبرنگار مهر گفت: امسال نیز مانند سنوات گذشته کاروان قرآنی با عنوان کاروان نور متشکل از قاریان و حافظان سرزمین وحی اعزام شده و به فعالیت‌های قرآنی می‌پردازند و کاروان بیست نفره در هفته‌های آینده به حج تمتع اعزام خواهند شد.

میرزاجانی ادامه داد: امسال با اجرای آزمون، کاروانی متشکل از ۲۰ نفر از قاری و حافظ و گروه‌های تواشیح که هفده نفر آنها حج اولی هستند، از استان‌های مختلف کشور انتخاب شده‌اند. بر همین اساس آزمونی با همکاری مرکز امور قرآنی برگزار شد که نظارت متفاوتی داشت. امسال در واقع در بخشی از قاریانی که به عضویت کاروان در آمدند تعدادی از برگزیدگان مسابقات کشوری سازمان اوقاف و امور خیریه که در سال ۸۷ در اراک و قم برگزار شده بود بدون آزمون در این کاروان حضور خواهند داشت و در بخش دیگری آزمون حج با تعداد نفرات کمتر برگزار شد و تعدادی که از افرادی که امتیازات بالا در این آزمون کسب کرده بودند را انتخاب کردیم.

دبیر کمیته دعوت و اعزام از قاریان و حافظان در خصوص نحوه گزینش از گروه‌های تواشیح افزود: از سه گروه تواشیح نیز ارزیابی‌هایی حاصل شد. طه از مازندران که رتبه اول مسابقات سراسری را در سال ۹۴ کسب کرده بود و مصباح الهدی از استان خوزستان و مشکات خوزستان که در مجموع طه مازندران حائز رتبه برتر در این سه گروه شدند.

وی با اشاره به حضور کریم منصوری از اعضای این کاروان گفت: استاد منصوری از قاریان برجسته جمهوری اسلامی ایران هستند که سابقه درخشانی در حیطه فعالیت‌های قرآنی دارند و افراد دیگری مثل حمیدرضا احمدی وفا که افرادی هستند که توانمندی قرائت آنها محرز شده و به صورت استثنائاتی به عضویت این کاروان در آمده‌اند.

میرزاجانی با اشاره به انتخاب سرپرست کاروان ادامه داد: سرپرست کاروان اعزامی امسال به حج تمتع حجت الاسلام مهدی شجاع هستند که سابقه اعزام به حج تمتع داشته و هم آشنا به امور قرآنی و از مدیران قرآنی می‌باشند. در این سفر توانایی مدیریت امور همراه با مناسبات اجرایی در کاروان قرآنی مطرح است و با توجه به اینکه حجت الاسلام شجاع سابقه اعزام به حج را دارند فرد مناسبی برای زحمات اجرایی، برای کاروان و هماهنگی‌های لازم هستند.

وی در خصوص برنامه‌های این کاروان گفت: یکسری از برنامه‌های معمول و عادی هر ساله هستند، مانند تلاوت قرآن. همچنین گروه تواشیح در جمع کاروان‌های حاجیان ایرانی، اجرای مراسم دعای کمیل، محافل انس با قرآن و محافل جز خوانی برگزار می‌شود.

میرزاجانی با اعلام شاخص ترین فعالیت این گروه افزود: محافل باشکوه قرآنی در مسجد الحرام ازجمله مراسم شاخص این گروه خواهد بود. بقیه برنامه‌ها به تناسب و اقتضائاتی که در حج امسال وجود دارد وابسته به شرایط و محدودیت‌ها متفاوت می‌شود و در این موارد با برنامه ریزی ای که از سوی بعثه مقام معظم رهبری انجام خواهد شد، کاروان قرآنی به انجام وظیفه خواهد پرداخت.

میرزاجانی با اشاره به تأثیر فعالیت‌های انجام شده در سال قبل گفت: وجود مؤثر قاریان و حافظان و گروه‌های تواشیح جمهوری اسلامی ایران در حلقه‌ها و در جمع حجاج غیر ایرانی یکی از فعالیت‌های مثمر ثمر این گروه بوده است. قاریان و حافظان در بین شیعیان غیر ایرانی حضور پیدا کرده و به اجرا پرداختند که مواردی از این قبیل تابع سیاست‌ها و تدوینی است که بعثه امسال برای حج تمتع در نظر خواهد داشت.

وی با ابراز امیدواری از حضور مؤثر قاریان ایرانی در جمع حجاج غیر ایرانی گفت: در مسجد النبی حلقات قرآنی متعددی فعال است که در آن از قارین کشورهای مختلفی حضور پیدا می‌کنند همچنین اعضای کاروان قرآنی نور در این حلقه‌های قرآنی حضور پیدا کرده و توانمندی‌های حافظان و قاریان ایرانی به نمایش گذاشته می‌شود که بسیار از نظر فرهنگی برای جمهوری اسلامی ایران ره آورد خواهد داشت.

کد خبر 4651838

برچسب‌ها

مطالب بیشتر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 7 + 0 =