ساخت و سازهای غیر مجاز بلای جان روستای تاریخی قلات

شیراز- مدیر کل امور روستایی و شوراهای استانداری فارس گفت: ساخت و سازهای غیرمجاز و عدم کارشناسی موجب شده روستای تاریخی قلات جاذبه گردشگری خود را از دست بدهد و تبدیل به روستای «فست فودی» شود.

به گزارش خبرنگار مهر، کمال پاک فطرت پیش از ظهر سه شنبه در جمع خبرنگاران به مناسبت هفته دهیار که از ۱۴ تیرماه آغاز می شود، افزود: استان فارس در زمینه تعداد روستا، از خیلی استانها متفاوت است زیرا بیشترین تعداد روستا را دارد

وی با بیان اینکه ۲۱۱۲ دهیاری در استان مشغول به کار است، گفت: روستاهای بیش از ۳۰ خانوار دارای دهیاری هستند.

پاک فطرت با اعلام اینکه ۴ هزار روستای فارس دارای سکنه هستند، گفت: با توجه به پهناوری فارس خدمت رسانی به این روستاها سخت است افزود: نظارت بر این تعداد روستا توان بالایی می خواهد، البته فرصت های این روستاها در کشور منحصربه فرد است.

مدیرکل امور روستایی و شوراهای استانداری فارس با این حال، اظهار کرد: در بعضی امورات اجرایی با دستگاه های متولی مانند آب و اشتغال بعنوان ضرورت همکاری داریم.

وی با تصریح اینکه علت مهاجرت به شهرها آب و اشتغال است که بحران به شمار می رود، افزود: تدابیری اندیشیدیم با تغییر الگوی مشاغل و کشت، بحران را کاهش دهیم.

پاک فطرت در ادامه به ارایه آماری از اشتغال زایی پرداخت و گفت: در ۱۸ ماه اخیر شاهد این بودیم که برای نمونه در خرامه افزون بر ۳۰۰ واحد تولید پرورش قارچ به بهره برداری رسید.

وی با اعلام اینکه ۳۲۲۷ طرح اشتغال واجد دریافت تسهیلات شدند که در کشور آمار بالایی است، افزود: مناطق محروم تسهیلاتی بالغ بر ۶۵ میلیارد تومان دریافت کردند که منجر به ایجاد ۷۶۴ شغل شد.

به گفته مدیر کل امور روستایی و شوراهای استانداری فارس، در گردشگری روستایی برای اولین بار انجمن روستاهای هدف گردشگری تشکیل شد، این در حالیست که قبل از این در این زمینه موفقیتی نداشتیم، اما قریب ۷۵ واحد بوم گردی روستایی در سال گذشته مورد بهره برداری قرار گرفت، هرچند این جز وظایف ما نبوده است.

وی در عین حال اعلام کرد: علیرغم سیل امسال واحدهای بوم گردی های فارس رونق داشت و در تابستان مهمانان این واحدها روبه افزایش گذاشته است.

پاک فطرت با بیان اینکه تسهیلات واحدهای بوم گردی به میزان طرح ارایه می شود، گفت: دو بانک عامل به این طرح اختصاص یافت.

این درحالیست که به گفته مدیر کل امور روستایی و شوراهای استانداری فارس، یکی از مشکلات راه اندازی غیرکارشناسی واحدهای بوم گردی منجر به مضراتی هم می شود که باید توجه کنیم افراد اهل و دوره دیده مجوز دریافت کنند که تاکنون بایسته و شایسته انجام نشده است.

پاک فطرت در ادامه به وضعیت روستاهای اطراف شیراز اشاره کرد و گفت: روستای قلات به دلیل بی توجهی ها باوجود توانمندی های گردشگری که می توانست داشته باشد، باعث شد جاذبه خود را در این باره از دست بدهد و به روستای فست فودی تبدیل شود که برای گردشگری جای مناسبی نیست و ساخت و سازها آن را از منطقه بکر طبیعی خارج ساخته است.

وی با این وجود اعلام کرد: در اطراف شیراز جا برای رونق گردشگری درمانی به واسطه آب گرم طبیعی فراهم است که به آن توجه نشده است.

پاک فطرت افزود: در مشاغل خانگی و کارآفرینی توجه به مشاغل خُرد خانگی داریم؛ روستاهای فارس در گذشته مولد بودند اما الان مصرف کننده شدند که سعی کردیم با برنامه ریزی و پشتیبانی سرمایه گذران و بخش خصوصی ساکنان این روستاها را ترغیب به مشاغل خرد کنیم.

به گفته پاک فطرت، در قالب سامانه «کارا»؛ مبلغی که به این مشاغل اختصاص یافته ۳۳۸ میلیارد تومان برای ۳۲۷۶ طرح اختصاص یافت که ۱۸ هزار ۲۴۵ شغل پایدار ایجاد می شود.

وی با یاد آوری اینکه سیاست دفتر یادشده در کنار توجه ویژه به عمرانی اولویت آب و اشتغال است، افزود: قریب ۴۳۰۰ روستای خالی از سکنه داریم که طی ۵۰ سال اتفاق افتاده است.

مدیر کل امور روستایی و شوراهای استانداری فارس با بیان اینکه مهاجرت در زندگی انسانها اجتناب ناپذیر است، گفت: می شود روند مهاجرت روستاییان را کُند کرد چراکه نمی شود همه امکانات را در همه جا ارایه و متمرکز کرد.

وی اضافه کرد: علیرغم اینکه سال گذشته بارندگی داشتیم ناچار به آب رسانی به تعدادی از روستاهای مناطق گرمسیر هستیم این درحالیست که در برخی نقاط مشکل انتقال آب داریم اما در روستاهایی مانند قطرویه اصلاً آبی نداریم.

وی با این حال گفت: امسال به دلیل بحران های آتش سوزی کلاس هایی برگزار کردیم که موثر در اطفال حریق مزارع شده است.

پاک فطرت اضافه کرد: متاسفانه دهیاران به دلیل عدم آموزش بیشترین توجه شان به آسفالت بود اما الان توجه آنان را به اشتغال بردیم.

وی با اعلام اینکه بالغ بر ۷ هزار نفر عضو شورای روستا در فارس حضور دارند، گفت: سال گذشته قریب ۱۵۰ شغل توسط دفتر ایجاد شد.

کد خبر 4655833

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 8 + 2 =