مشاهیر کرد بخشی از میراث فرهنگ و هنر گذشته کردستان هستند

سنندج - پژوهشگر کردشناس گفت: مردم قدرشناس کرد همیشه در طول تاریخ نشان داده اند احترام خاصی برای مشاهیر خود قائل هستند و مشاهیر امروز بخشی از میراث فرهنگ و هنر گذشتگان هستند.

به گزارش خبرنگار مهر، اسعد اردلان عصر چهارشنبه در مراسم اختتامیه نخستین کنگره بین المللی مشاهیر کرد، اظهار داشت: کسانی که دلشان با هنر و فرهنگ گره خورده می دانند که بخشی از زندگیشان برای خودشان بوده و بخشی دیگر به عنوان میراث برای ملت خود برای آیندگان می ماند.

وی افزود: کردستان از شش هزار سال پیش میرات دار گذشتگان بوده و به خوبی این میراث را حفظ کرده و امروز به ما رسیده و کسانی به این کنگره دعوت شده اند که بخشی از این میراث هستند.

این پژوهشگر کردشناس ادامه داد: مشاهیر کرد همیشه در قلب مردم کرد جای دارند و مردم سنندج با حضور چشمگیر و پرشور خود نشان دادند چقدر برای ابن افراد ارزش قائل هستند.

اردلان یادآور شد: در دنیای سیاسی کسی که به قدرت و شهرت می رسد تمام امکانات را به کار می گیرد که خود را بزرگ کند و دیگران را کوچک بشمارد اما بزرگان فرهنگ و هنر اینگونه نیستند و خودشیفته نیستند و تنها خود را متعلق به مردم و از مردم می دانند.

وی بیان کرد: کنگره مشاهیر کرد توانست به خوبی کسانی که در عرصه فرهنگ و هنر به قوم و ملت کرد خدمت کرده اند را به مردم معرفی کند و مردم نیز نشان دادند هنرمندان همیشه در قلب انان حضور دارند.

گفتنی است کنگره مشاهیر کرد صبح دیروز برای معرفی و شناخت بزرگان و مفاخر عرصه فرهنگ و هنر کُرد در نقاط مختلف دنیا اغاز شد و امروز ۱۲ تیر ماه مراسم اختتامیه آن برگزار شد و طی این کنگره از ۲۵ نفر از مشاهیر کُرد و پنج نفر از کسانی که در ارتباط با موضوع کُرد و کُردشناسی فعالیت داشته اند، تجلیل شد.

ویژه برنامه‌های فرهنگی شامل شب شعر، محافل ادبی و کنسرت موسیقی در بخش جنبی کنگره مشاهیر کُرد از جمله برنامه‌های این کنگره بود که طی این دو روز اجرا شد.

برپایی نمایشگاهی هم برای معرفی و بازمعرفی مفاخر و مشاهیر کُرد و توانمندی‌های حوزه فرهنگ و هنر استان در طول برگزاری کنگره مشاهیر کُرد هم پیش بینی شده بود که روز گذشته افتتاح شد.

همچنین بررسی آثار و تاثیرگذاری منطقه‌ای و جهانی مفاخر و مشاهیر کُرد، مفاخر و مشاهیر کرد و کارآفرینی در عصر جدید و نقش مفاخر و مشاهیر کرد در تحولات علمی، فرهنگی، سیاسی، اقتصادی و اجتماعی از جمله محورهای برگزاری این کنگره بود.

کد خبر 4657444

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 4 + 1 =