نگران ورود گردشگر به کشور نباشیم

دبیرکل کمیسیون ملی یونسکو با بیان اینکه نباید نگران ورود گردشگر به کشور باشیم گفت: گردشگری یکی از راه‌های زدودن خشونت از ذهن افراد است، معمولاً آدم‌های فرهیخته به ایران سفر می‌کنند.

به گزارش خبرنگار مهر، نشست تخصصی گردشگری محور تعامل سازنده با جهان پیش از ظهر روز یکشنبه در سالن هویزه باغ موزه دفاع مقدس برگزار شد.

در این نشست حجت الله ایوبی دبیرکل کمیسیون ملی یونسکو بیان کرد: از شهر باکو چند روز پیش دیدن کردم، متوجه شدم سه میلیون گردشگر داشته است، در گذشته اینطور نبود. عموم گردشگرانی که به این شهر از کشور آذربایجان آمده بودند مسلمان بودند. در تمام هتل‌ها تعداد زیادی از خانم‌ها با روبند را می‌دیدید و متوجه شدم در جذب این افراد به کشورمان موفق نبوده‌ایم.

وی تصریح کرد: برخی نگران ورود گردشگر به کشور هستند و علیه ایران فضاسازی می‌کنند. جا دارد ما به یک اجماع ملی برای ورود گردشگر به کشور برسیم و این تهدیدها را به فرصت تبدیل کنیم تنها کافی است یک اراده ملی داشته باشیم.

دبیرکل کمیسیون ملی یونسکو افزود: زمانی که وارد یکی از کشورهای همسایه می‌شوید اراده ملی برای جذب گردشگر می‌بینید از کسی که گذرنامه شما را مهر می‌زند تا دولت و ملت آن کشور، اما در ایران این اراده تحقق پیدا نکرده است.

ایوبی ادامه داد: نگران این نباشیم که چه کسانی به ایران سفر می‌کنند، کسی که سنی از او گذشته و پولی دارد به ایران می‌آید به همین دلیل است که بیشتر می‌بینیم گردشگران در رده‌های سنی بالا هستند و این گردشگران ایران را برای خوشگذرانی انتخاب نمی‌کنند بلکه برای دیدن فرهنگ، اقلیم و تاریخ آن است که گردشگران فرهیخته به ایران می‌آیند.

وی بیان کرد: وقتی یک استاد دانشگاه ایران را نمی‌شناسد ما از مردم عادی چه انتظاری داشته باشیم. امروزه در فضای مجازی هم می‌توانند مردم همدیگر را ملاقات کنند. ما به روابط چهره به چهره بیشتر نیاز داریم. همچنین گردشگری تنها راه رفع سوءتفاهم‌هاست.

ایوبی بیان کرد: جنگ از ذهن افراد آغاز می‌شود یونسکو با این مفهوم ایجاد شد که ذهن مردم را به ادبیات، هنر و فرهنگ سوق بدهد و آن را از خشونت پاک کند. بنابراین گردشگری هم یکی از این راه‌ها برای زدودن خشم از ذهن افراد است.

وی گفت: ما نگران حفظ میراث فرهنگی‌مان هستیم، این درست است. مردم اگر بفهمند که چقدر میراث شأن ارزشمند است از آن نگهداری خواهند کرد. امروزه دیگر مردم اشیا قدیمی خود را از صندوق‌ها بیرون آورده خاک آن را می‌گیرند و به نمایش می‌گذارند.

کد خبر 4666149

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 1 + 9 =