چهار هزار و ۳۳۹ نفر از معلولان خراسان‌جنوبی مستمری دریافت می‌کنند

بیرجند- معاون توانبخشی بهزیستی خراسان جنوبی گفت: چهار هزار و ۳۳۹ نفر از معلولان و ۵۵۲ نفر از بیماران اعصاب و روان خراسان‌جنوبی مستمری دریافت می‌کنند.

به گزارش خبرنگار مهر، جمیله رضازاده صبح یکشنبه در نشست خبری اظهار کرد: در حال حاضر در خراسان‌جنوبی ۳۵ مرکز روزانه آموزشی توانبخشی- حرفه آموزی و کارگاه تولیدی حمایتی در هشت شهرستان فعالیت می‌کند.

معاون توانبخشی بهزیستی خراسان‌جنوبی بیان کرد: این مراکز توانبخشی به ۸۰۰ نفر از از معلولین کم‌توان ذهنی، جسمی- حرکتی، کم شنوا و ناشنوا، بیماران روانی مزمن و سالمند خدمت ارائه می‌کنند.

رضازاده ادامه داد: مراکز حرفه‌آموزی به مراکز اطلاق می‌شود که خدمت توانبخشی مشتمل آموزش‌های مهارت‌های زندگی، مهارت‌های شناختی و خدمات حرفه‌آموزی به معلولان در سن اشتغال (۱۵ تا ۴۵ سال) ارائه می‌کنند.

وی افزود: در حال حاضر ۱۲ مرکز حرفه آموزی با تعداد ۲۵۵ معلول در شهرستان‌های بیرجند، قائنات، سرایان، زیرکوه، فردوس، بشرویه و طبس فعالیت دارند.

معاون توانبخشی بهزیستی خراسان‌جنوبی در زمینه کارگاه‌های تولیدی- حمایتی تیپ یک معلولان، گفت: در حال حاضر چهار کارگاه تولیدی و حمایتی در خراسان‌جنوبی فعالیت داشته و شرایط یک اشتغال حمایتی را برای افراد معلول فراهم می‌کنند.

رضازاده اظهار کرد: در سال گذشته تعداد ۴۵۰ نفر از معلولین خراسان‌جنوبی در اردوهای ورزشی و جشن پاراالمپیک شرکت نموده و از ابتدای سال جاری نیز اردوهای ویژه سالمندان خانم به تعداد ۱۵ نفر نیز داشته‌ایم.

وی بیان کرد: در سال ۹۷ تعداد ۲۰ نفر از معلولین خراسان‌جنوبی موفق به دریافت پلاک ویژه خودروی معلولین شدند و در سال جاری نیز برای پنج نفر از معلولین درخواست دریافت پلاک ویژه شده است.

معاون توانبخشی بهزیستی خراسان‌جنوبی ادامه داد: مراکز توانبخشی، مراقبتی و نگهداری شبانه روزی به مراکزی اطلاق می‌شود که توسط اشخاص حقیقی و حقوقی با کسب مجوز از سازمان بهزیستی کشور و تحت نظارت آن به سالمندان، معلولان و بیماران روانی واجد شرایط در تمام ساعات شبانه روز خدمات مراقبتی و توانبخشی ارائه می‌کند.

رضازاده افزود: تعداد مراکز شبانه‌روزی خراسان‌جنوبی ۱۵ مرکز است که به ۶۷۵ نفر از معلولان، سالمندان و بیماران روانی مزمن خدمت ارائه می‌کند.

وی یادآور شد: از این مراکز تعداد ۶ مرکز سالمندان، سه مرکز معلولان ذهنی و سه مرکز بیماران روانی مزمن و تعداد یک مرکز معلولان جسمی – حرکتی و تعداد دو مرکز خانه کوچک معلولین ذهنی است.

معاون توانبخشی بهزیستی خراسان جنوبی گفت: در حال حاضر چهار هزار و ۳۳۹ نفر از معلولان و ۵۵۲ نفر از بیماران اعصاب و روان مستمری دریافت می‌کنند که در مجموع تعداد آنان به چهار هزار و ۸۹۱ نفر می‌رسد.

کد خبر 4666197

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 1 + 14 =