سرقت و نزاع در راس پرونده های کیفری در استان بوشهر هستند

بوشهر- معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری استان بوشهر گفت: سرقت های خرد در راس و نزاع های بین فردی رتبه دوم را دارا است.

الماس گشتاسبی در گفت‌وگو با خبرنگار مهر اظهار داشت: بر اساس بند ۵ اصل ۱۵۶ قانون اساسی، پیشگیری از وقوع جرم یکی از وظایف قوه قضاییه است اما قانون و یا برنامه ریزی خاصی در این خصوص انجام نشده بود.

وی افزود: در همین راستا از سال ۹۰ معاونتی بنام معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم به مجموعه قوه قضائیه اضافه شد و در استان ها نیز این معاونت در زیر مجموعه دادگستری ها شکل گرفت.

معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری استان بوشهر تصریح کرد: علم پیشگیری بر سه مرحله فرهنگی و اجتماعی و امنیتی، انتظامی و قضایی تقسیم بندی می‌شود که در استان برای این سه مرحله برنامه هایی تدوین و اجرا شده است.

وی با بیان اینکه ما در حوزه فرهنگی و اجتماعی  ۱۲ برنامه مدون برگزار کرده ایم، بیان کرد: از جمله این برنامه ها می توان به کارگاه های سبک زندگی اسلامی ویژه متقاضیان طلاق، سربازان، معتادین و زندانیان، کنترل و کاهش خشونت، اصلاح و بازاجتماعی کردن زندانیان، تربیت مدرس برای مهد کودک ها و پیش دبستانی ها و همچنین مشاوره های پیش از ازدواج و مراقبت بعد از خروج معتادین و نظارت بر درمان آنها اشاره کرد.

وی با اشاره به اینکه در سال گذشته کارگاه های پیشگیری از طلاق موجب کاهش ۱۰ درصدی طلاق توافقی در استان شد، خاطرنشان کرد: در حوزه امنیتی و انتظامی نیز چهار برنامه مهم که شامل حوزه صیانت از آب، نا امن سازی مکان های تولید و توزیع مواد مخدر، کاهش جرایم خشن و امنیت اخلاقی می باشد در حال انجام است.

گشتاسبی با بیان اینکه امر پیشگیری بسیار گسترده است و قوه قضاییه نمیتواند به تنهایی به این موضوع رسیدگی کند، گفت: دیگر قوا و مردم نیز باید در راستای تحقق این مهم در کنار قوه قضاییه باشند.

معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری استان بوشهر در خصوص موضوعاتی که حجم بالایی از پرونده های کیفری ورودی به دادگستری را تشکیل می‌دهند، گفت: سرقت های خرد در راس و نزاع های بین فردی رتبه دوم را دارا است.

وی عنوان کرد: خوشبختانه در استان سرقت های خشن و مسلحانه کاهش داشته است.

گشتاسبی گفت: در راستای کاهش و مقابله با خشونت طرحی  سال گذشته در شهرستان دشتستان به صورت پایلوت برگزار شد که امسال این طرح در تمامی شهرستان های استان برگزار خواهد شد.

کد خبر 4679105

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 3 + 0 =