معرفی ارقام جدید و افزایش تولید اولویت‌ موسسه تحقیقات برنج است

رشت- رئیس موسسه تحقیقات برنج کشور معرفی ارقام جدید و افزایش تولید و درآمد کشاورزان را اولویت‌ اصلی این موسسه عنوان کرد و گفت: انتقال یافته‌ها به کشاورزان سبب توسعه تولید برنج می شود.

به گزارش خبرنگار مهر، پیش از ظهر سه شنبه همایش روز ملی مزرعه برنج در سالن اجتماعات موسسه تحقیقات برنج کشور در رشت با رونمایی از ارقام جدید برنج و آخرین دستاوردهای پژوهشی با فعالان عرصه برنج، برگزار شد.

رئیس موسسه تحقیقات برنج کشور در این همایش با اشاره به اهمیت و نقش برنج در سفره و ذائقه ایرانیان، اظهار کرد: پیشینه تحقیقات برنج در ایران به حدود ۶۰ سال قبل بازمی‌گردد که این موسسه طی چندین دهه تحقیقات موفق به اعلام ارقام مختلف برنج با عملکرد و کیفیت بالا شد.

مریم حسینی با تأکید بر معرفی و تأثیر ارقام مختلف برنج در جامعه کشاورزی و سفره مردم، بیان کرد: اولین برنامه روز ملی برنج برگزار شد که دارای بازخوردهای مثبتی برای ارائه یافته های مختلف به کشاورزان، شنیدن نظر آنها و سایر موارد بوده است.

اجرای کشت دوم به ویژه دانه‌های روغنی در ۳۷ هکتار از مزارع گیلان

وی با اشاره به یافته های موسسه تحقیقات برنج در طی یک‌سال گذشته، گفت: بذر و رقم کم آب در مزارع، تولید بذر جهش ۴برابری در بسته های اولیه که صنعت بذر در کشور چند برابر شده است، به‌روز شدن آخرین بسته های بهزراعی، طرح مشترک با بسیج کشاورزی و سپاه قدس گیلان، ذخایر ژنتیکی و وارد کردن علم داخل مزارع است.

حسینی با تأکید بر اینکه در روز ملی مزرعه برنج یافته های تحقیقاتی با کشاورزان به اشتراک گذاشته می‌شود، افزود: هدف ما افزایش درآمد کشاورزان علاوه بر شالیکاری، از طریق کشت دوم شامل کشت دانه های روغنی و غیره است.

وی با اشاره به کاشت انواع دانه‌های روغنی در کشت دوم مزارع گیلان، گفت: با تلاش مسئولان ۳۷ هکتار مزرعه به صورت پایلوت برای کاشت انواع دانه‌های روغنی در نظر گرفته شده است که امیدواریم  ثمربخش باشد.

رئیس موسسه تحقیقات برنج کشور با اشاره به نقش انتقال یافته های جدید در حوزه کشت برنج به کشاورزان، اظهار کرد: یکی از کارهای مرکز تحقیقات برنج شناسایی و معرفی ارقام جدید برنج و انتقال این یافته‌ها به کشاورزان است که منجر به توسعه تولید برنج می شود.

کد خبر 4680287

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 5 + 1 =