طرح‌های بازآفرینی شهری با مشارکت مردم و شهرداری ها اجرایی شود

همدان - معاون وزیر راه و شهرسازی گفت: تمام طرح های بازآفرینی شهری باید با انجام مطالعات کارشناسی و مشارکت مردم و شهرداری ها انجام شود.

به گزارش خبرنگار مهر، سیدمحمد پژمان ظهر سه شنبه در ستاد بازآفرینی شهری پایدار استان همدان سیاست محوری دولت و حاکمیت را نوسازی بافت‌های فرسوده با محوریت بخش مسکن خواند و گفت: با توجه به اینکه ارتقاء وضعیت سکونت و تامین رفاه و آسایش ساکنان این بافت‌ها مستلزم توجه به موضوعات زیرساختی و روبنایی است امسال ۱۰۰ هزار فقره تسهیلات همراه با یارانه به مردم ارائه می شود که ۵۰ درصد سود تسهیلات را دولت تامین می‌کند.

مدیرعامل شرکت بازآفرینی شهری ایران نخستین چالش حفظ هویت بافت‌های ناکارآمد را فرسودگی و عدم استحکام این بافت‌ها خواند و گفت: ساکنان این محلات باید با فرصتی که دولت ایجاد کرده  نسبت به نوسازی بناهای خود اقدام کنند.

هر سال ۱۰ درصد محلات برای اجرای طرح بازآفرینی شهری در نظرگرفته می شود

وی با بیان اینکه هر سال ۱۰ درصد محلات برای اجرای طرح بازآفرینی شهری در نظرگرفته می شود و اولویت ها باید در انتخاب مناطق رعایت شود، گفت: اعتبارات طرح بازآفرینی را صندوق توسعه ملی تامین می کند.

پژمان با تاکید بر اینکه برای تحقق این هدف و افزایش سرعت فعالیت ستاد بازآفرینی کشور، اختیارات  این ستاد در استان‌ها به هیئت‌های اجرایی ۳ نفره متشکل از معاون عمرانی استاندار، مدیرکل راه و شهرسازی و شهردار واگذار شده است، گفت: تمام طرح های بازآفرینی باید با مطالعه کارشناسی و مشارکت مردم و شهرداری ها انجام شود.

معاون وزیر راه‌ و شهرسازی با تاکید بر اینکه بافت بازآفرینی شهری نیازمند ارائه خدمات است اما تاکنون در حد مطلوب محقق نشده است، گفت: مشاور باید برای بافت مطالعه اقتصادی و اجتماعی ارائه کند تا مردم خارج از توجیهی که ما داریم برای بازآفرینی بافت همکاری کنند.

پژمان اظهار داشت: ۲ هزار ۷۰۰ محله در ۵۴۳ شهر کشور در محدوده بازآفرینی قرار دارند و بازآفرینی این محدوده نزدیک به ۲۵۰ هزار میلیاردتومان هزینه دارد .

وی تاکسد کرد: دولت در حد توان مشخصی می‌تواند برای بازآفرینی این محلات هزینه کند و بقیه کسانی هم که در این بازآفرینی نقش دارند مانند شهرداری‌ها و دستگاه‌های خدمات‌رسان باید سهم خود را در بازآفرینی بپردازند.

اجرای طرح بازآفرینی شهری در ۴۵۷۰ هکتار از بافت فرسوده استان همدان

استاندار همدان نیز بابیان اینکه مسکن، نقش اساسی در زندگی مردم دارد و به همین علت دولت تاکید بر اجرای طرح بازآفرینی شهری دارد از اجرای طرح بازآفرینی شهری در مساحت ۴۵۷۰ هکتاری بافت های فرسوده  در استان همدان سخن گفت.

سید سعید شاهرخی بابیان اینکه باید زمین مازاد دستگاههای دولتی شناسایی و برای اجرای طرح واگذار شود، گفت: انجام طرح بازآفرینی شهری با مشارکت مردم کمک بزرگی به اجرای آن است.

وی با بیان اینکه بازسازی بافت های فرسوده می تواند به زیباسازی و نشاط شهرها کمک کند و در توسعه پایدار شهرها تاثیردارد، تاکید کرد: اداره کل راه و شهرسازی با همکاری شهرداری ها نسبت به اجرای طرح اهتمام ویژه داشته باشند و فرمانداران در همه شهرستان ها اجرای طرح را پیگیری کنند.

کد خبر 4680717

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 1 + 7 =