رسانه ها هم شهید می شوند/روزنامه وطن امروز باز می گردد؟

طی مراسمی به مناسبت گرامیداشت روز خبرنگار، سید نظام الدین موسوی با ابراز گلایه از وضعیت رسانه ها گفت: این روزها علاوه بر اینکه شهدای عرصه خبر داریم، حتی رسانه ها هم شهید می شوند.

به گزارش خبرگزاری مهر، مراسم پاسداشت روز خبرنگار تحت تأثیر تعطیلی خودخواسته روزنامه وطن امروز ناشی از مشکلات وضعیت کاغذ و حمایت نکردن دولت، عصر روز چهارشنبه توسط انجمن روزنامه نگاران مسلمان در فرهنگسرای رسانه برگزار شد.

در این مراسم سعید اوحدی رئیس سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران با اعلام اینکه روز خبرنگار باید گرامی داشته شود و به اهالی رسانه تبریک گفت، یکی از دستاوردهای انقلاب اسلامی را در انتخاب و نامگذاری روزهای ویژه همچون «روز خبرنگار» دانست که در این نامگذاری یک معنای عمیق همچون فرهنگ شهادت نهفته است.

وی همچنین با گرامیداشت 250 شهید عرصه خبر در مورد تعطیلی روزنامه وطن امروز گفت: وقتی عنوان روزنامه نگار انقلابی را بر خود می گذاریم (می بایست) از آن دفاع کنیم. یک رسانه وقتی می خواهد مستقل باشد باید هزینه آن را بدهد.

اوحدی ادامه داد: امیدوارم با کمک وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی مشکل روزنامه وطن امروز مرتفع شود.

رئیس سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران با اشاره به اینکه خبرنگار انقلاب رسالت سنگینی دارد، گفت: وقتی از خبرنگار انقلابی صحبت می شود یعنی همان کسانی که در سخت ترین جبهه امروز جمهوری اسلامی مشغول جنگ نرم هستند و در این جبهه فرماندهی می کنند.

اوحدی اشاره ای هم به اقتدار جمهوری اسلامی ایران کرد و گفت: با سرنگونی پهپاد آمریکایی معادلات قدرت در منطقه به هم ریخته است و کشورهای کوچکی که آمریکا حمایت شان می کرد متوجه شدند که این کشور حتی نمی تواند از خود مراقبت کند.

وی ادامه داد: امروز بیش از 360 شبکه تلویزیونی مشغول پخش برنامه علیه سیاست های جمهوری اسلامی ایران هستند و هیچ کشوری در دنیا این چنین مورد هجمه رسانه ای دشمنان قرار ندارد.

رئیس سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران به مساله مورد تأکید مقام معظم رهبری اشاره کرد و گفت: رهبری یک تفاوت عمده برای روزنامه نگاران انقلابی با دیگر رسانه‌ها قائل هستند و آن هم موضوع بصیرت و شناخت است. روزنامه‌نگار انقلابی شناخت و بصیرت دارد، اولویت‌های جامعه را شناخته و بر اساس آن عمل می‌کند. روزنامه‌نگار و مطبوعات انقلابی ظرفیت انتقاد پذیری دارد، شجاع و مطالبه گر است و …

سید نظام الدین موسوی، دبیر کل انجمن روزنامه نگاران مسلمان هم در این مراسم با اشاره به اینکه شهادت افرادی همچون «محمود صارمی» و نامگذاری روز خبرنگار به واسطه از دست دادن چنین افرادی جای تسلیت دارد، ادامه داد: فعالیت خبرنگاری جای تبریک هم دارد، چرا که این خبرنگاران حاوی پیام بودند. یک خبرنگار شخصیت والا و مقام با ارزشی دارد که جایگاه آن از بین رفتنی نیست. [اشاره به افرادی همچون شهید صارمی و...] همچون شهید مطهری که شهادت وی سرآغاز نامگذاری روز معلم شد و با به شهادت رساندن وی فقط جسم او حذف شد اما راه او ادامه دارد.

موسوی همچنین خبرنگاری را با شغل انبیا قابل مقایسه دانست و این حرفه را مطابق علم جامعه شناسی یکی از کانال های جامعه پذیری و انتقال فرهنگ سیاسی دانست. وی همچنین خبرنگاری را شغلی سخت و زیان آور دانست که در گذشته برای قبول این موضوع مقاومت هایی از سوی وزارت کار صورت می گرفت.

در ادامه موسوی درباره تعطیلی روزنامه وطن امروز گفت: این روزنامه با سابقه 12 ساله و خبرنگارانی صاحب سبک بعد از 12 سال تعطیل شد. این موضوع هم از جنس شهادت طلبانه است. روزنامه ای که می خواهد استقلال عمل خود را حفظ کند باید هزینه های آن را بدهد. متأسفانه شاهد هستیم این روزها علاوه بر شهید شدن افراد، حتی رسانه ها هم شهید می شوند.

وی تأکید کرد: هنوز هم به واسطه فعالیتم در خبرگزاری فارس باید به دادسرای فرهنگ و رسانه مراجعه کنم. متأسفانه رسم غلطی وجود دارد که تا از هر کس در رسانه ها انتقاد می شود سریع برای شکایت مراجعه می کند. فشارهای سنگینی از سوی مدعیان آزادی بیان به رسانه ها وارد می شود. البته تصمیم به ایجاد شورای حل اختلاف رسانه که به تازگی اتفاق افتاده طرح خوبی است.

وی ادامه داد: خبرنگار سرمایه اجتماعی جامعه اسلامی است که می تواند با قلم خود افکار عمومی را جهت‌دهی کند. اگر می‌خواهیم در جنگ نرم پیروز شویم باید به رسانه‌های خود توجه کنیم.

در بخش دیگری از این مراسم از خانواده شهید صارمی و مرحوم مقدسی که هر دو این افراد از فعالان رسانه ای تأثیرگذار کشور بودند تقدیر به عمل آمد و لوح های تقدیری به فرزندان ایشان تقدیم شد. همچنین تقدیری از اعضای تحریریه روزنامه وطن امروز صورت گرفت و از سوی فرهنگسرای رسانه به نماد جلوگیری از تعطیلی هیچ رسانه ای، «چراغی» به اعضای این تحریریه اهدا شد. در این بخش از مراسم سید عابدین نورالدینی، جانشین سردبیر این روزنامه در سخنان کوتاهی تأکید کرد روزنامه وطن امروز تعطیل شدنی نیست و راه آن ادامه پیدا خواهد کرد.

کد خبر 4687898

برچسب‌ها

مطالب بیشتر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 6 + 5 =