سمن‌ها وارد بازی‌های سیاسی نشوند/ مطالبه گری ضرورت جامعه جوان است

اردبیل - دبیر هیئت نظارت بر سمن‌های استان اردبیل گفت: سازمان‌های مردم نهاد با توجه به ماهیت غیردولتی و داوطلبانه بودن خود باید از ورود به هرگونه بازی سیاسی پرهیز کنند.

به گزارش خبرنگار مهر، شفیع شفیعی عصر چهارشنبه در نشست خبری مدیران دستگاه‌های صادر کننده پروانه فعالیت سمن‌های استان اردبیل عنوان کرد: سازمان‌های مردم نهاد، مجموعه‌های غیرسیاسی و غیرتجاری بوده و با برخورداری از فعالیت داوطلبانه باید از وارد شدن به بازی‌های سیاسی پرهیز کنند.

وی افزود: وظیفه مهم سمن‌ها تلاش برای ایجاد رابطه مستقیم و نزدیک بین دولت و مردم، توانمندسازی جامعه و مطالبه گری از دولت و دستگاه‌های اجرایی است.

دبیر هیئت نظارت بر سمن‌های استان اردبیل مطالبه گری را از جمله ضرورت‌های جامعه جوان دانست و افزود: با توجه به اینکه شاکله سمن‌ها را جوانان تشکیل می‌دهند تقویت روحیه مطالبه گری می‌تواند گره گشای بسیاری از مسائل و آسیب‌های رایج در جامعه باشد.

شفیعی به ماهیت فعالیت سمن‌ها نیز اشاره کرد و افزود: زمانی که فعالیت‌های انجام یافته در این بخش به صورت داوطلبانه و بر اساس مسئولیت‌های اجتماعی انجام می‌شود طبیعتا توقعات مالی نیز وجود نخواهد داشت اما به خاطر نوپا بودن سمن‌ها در کشور دولت وظیفه دارد تا به قدر سهم خود زیرساخت‌ها و زمینه فعالیت هر چه مناسب تشکل‌های غیردولتی را فراهم کند.

وی حمایت دستگاه‌های اجرایی از سمن‌ها و اعتماد بیشتر به اعضای آنان را فراهم آورنده استقلال و بلوغ فکری چنین تشکل‌هایی دانست و یادآور شد: بالندگی و توسعه هر جامعه‌ای در گرو افزایش مشارکت‌های اجتماعی اقشار مختلف مردم بوده و سمن‌ها بهترین میانبر برای تحقق این مهم هستند.

مدیرکل امور اجتماعی استانداری اردبیل ادامه داد: ۳۰۸ سازمان مردم نهاد فعال در استان اردبیل که از پنج دستگاه مرجع از پروانه فعالیت برخوردار می‌شوند فعالیت‌های خود را در محورهای فرهنگی، بهداشت و سلامت، امور اجتماعی، عمران و آبادانی، علوم و فناوری، مدیریت بحران، محیط زیست و منابع طبیعی و برنامه‌های مرتبط با توسعه پایدار و امور بین المللی پیگیری می‌کنند.

شفیعی به نمایی از سمن‌های استان نیز اشاره کرد و افزود: فعالیت ۱۹۹ سمن فعال در اردبیل به صورت استانی و ۱۰۹ سمن نیز به صورت شهرستانی است.

به گفته وی فعالیت سمن‌ها در امور فرهنگی شامل حوزه‌هایی همچون ارتقای فرهنگ عمومی جامعه، فعالیت‌های هنری و میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری بوده و در بخش بهداشت و سلامت نیز برای ارتقای بهداشت عمومی و امور حمایتی حوزه درمان برنامه‌ریزی می‌کنند.

دبیر هیئت نظارت بر سمن‌های استان اردبیل ادامه داد: قسمت عمده فعالیت سمن‌ها در بخش اجتماعی نیز شامل امور خیریه و نیکوکاری، فقرزدایی زیرساختی، کاهش آسیب‌های اجتماعی، توسعه اجتماعی، امور ورزش، حقوق شهروندی، امور کودکان، امور زنان و خانواده و حمایت‌های اجتماعی است.

کد خبر 4692905

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 3 + 7 =