عملیات مکانیکی و بیومکانیکی آبخیزداری در کردستان آغاز شد

سنندج - معاون آبخیزداری اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری کردستان گفت: عملیات مکانیکی و  بیومکانیکی آبخیزداری کردستان با اعتبار ۲۵۰ میلیارد ریالی در مساحت ۴۱۸ هکتار آغاز شد.

به گزارش خبرگزاری مهر و به نقل از روابط عمومی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان کردستان، سردار مهرجو اظهار داشت: امسال برای اجرای طرح‌های آبخیزداری و آبخوانداری در این استان از محل اعتبارات صندوق توسعه ملی ۳۱۹ میلیارد ریال اعتبار اختصاص یافته است.

وی افزود: طرح‌های مکانیکی و بیومکانیکی آبخیزداری کردستان با تاکید بر مدیریت ریسک سیلاب و اشتغال با اعتباری بالغ بر ۲۵۰ میلیارد ریال از محل صندوق توسعه ملی در ۲۴ زیر حوزه آبخیز به مساحت ۴۱۸ هکتار، آغاز شده است.

معاون آبخیزداری اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری کردستان ادامه داد: سال گذشته با عنایت رهبر معظم انقلاب از محل صندوق توسعه ملی مبلغ ۲۰۰ میلیون دلار برای اجرای آبخیزداری و آبخوان‌داری اختصاص کشور اختصاص یافت که سهم استان کردستان جهت پروژه‌های آبخیزداری ۱۱۸ میلیارد ریال بود.

مهرجو یادآور شد: این میزان در مقایسه با سال قبل ۱۱۰ درصد افزایش دارد که نشان دهنده توجه ویژه مسئولان و اهمیت آبخیزداری به عنوان راه حل موثر برای پیشگیری از مخاطرات طبیعی و حفاظت از آب و خاک است.

وی بیان کرد: فعالیت های آبخیزداری در حال اجرا در کردستان، شامل اقداماتی از جمله عملیات خاکی به حجم ۵۳ هزار و ۲۳۰ متر مکعب، عملیات مکانیکی شامل سازه ها و بندهای اصلاحی و کنترل سیلاب به حجم ۱۱۱ هزار و ۳۷۰ مترمکعب و عملیات بیومکانیکی شامل بانکت بندی به مساحت ۱۲۲ هکتار است.

معاون آبخیزداری اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری کردستان با اشاره به اهداف مهم این طرح‌ها، گفت: ایجاد اشتغال موقت در جوامع محلی و جلب مشارکت بهره‌برداران منابع طبیعی، مهار سیلاب، کنترل و مقابله با فرسایش و هدر رفت خاک، مقابله با انتقال رسوب به مخازن و افزایش عمر مفید سدها، افزایش ذخایر آبی از طریق کاهش تبخیر و نفوذ دادن آب به سفره های زیرزمینی با هدف توسعه کشاورزی پایدار، ایجاد فرصتی در طبیعت به منظور توسعه و استقرار پوشش گیاهی از اهداف کلان این طرح‌ها است.

مهرجو افزود: پروژه های آبخیزداری با رویکرد مدیریت ریسک سیلاب با ایجاد زیرساخت های لازم و اقدامات پیشگیرانه موجب افزایش زمان تمرکز، سازگاری و مهار سیلاب به جای مقابله با آن و کنترل رواناب و هرزاب ۷۵ الی ۱۰۰ متر معکب در هکتار، کنترل فرسایش ۱۰ تا ۱۵ متر مکعب در هر هکتار، افزایش تولید علوفه ۱۰۰ تا ۱۵۰ کیلوگرم در هکتار و کاهش ۷۰ الی ۷۵ درصدی خسارت سیل در حوضه‌هایی که آبخیزداری اجرا شده، نسبت به حوضه‌های فاقد عملیات آبخیزداری، سندی از عملکرد درست و مناسب این قبیل پروژه های اجرایی سطح استان در افزایش بهره وری از رواناب و هدایت آن به سفره های آب زیرزمینی و در نهایت تولید آب است.

وی اظهار داشت: با شروع این عملیات برای ۱۹۵ نفر به مدت هشت ماه در ۲۲ کارگاه ایجاد اشتغال موقت شده است که به لحاظ ایجاد درآمد در زندگی جوامع محلی بسیار ارزشمند و حایز اهمیت است.

کد خبر 4697840

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha