ضعف زبانی یکی از زیان آورترین معضلات ادبیات امروز است

اصفهان - نویسنده کشورمان با تاکید بر اینکه یکی از زیان آورترین معضلات ادبیات امروز ضعف زبانی است، گفت: نویسندگان جوان باید متون قدیمی ایرانی مانند شاهنامه و گلستان سعدی را مطالعه کنند.

به گزارش خبرنگار مهر، رمان «بیداری» نوشته محمد اسماعیل حاجی علیان که زندگی و فعالیتهای یک سفیر را به تصویر کشیده است، در کتابخانه مرکزی اصفهان رونمایی شد، بخش های زیادی از  این رمان از تخیل نویسنده سرچشمه گرفته است  اما بخشهایی از آن نیز  برگرفته از واقعیت هستند.

پژوهشگر و منتقد ادبی معاصر ایران در حاشیه این مراسم در گفت و گو با خبرنگار مهر، با اشاره به اینکه نویسنده «بیداری»  یک رمان نویس حرفه ای است، اظهار داشت: حاجی علیان در جدیدترین اثرش ژیش از رمان بیداری به داستان  جوانی شهرستانی پرداخته که وارد دانشگاه می شود و در روند مبارزات علیه رژیم طاغوتی به رشد و کمال می رسد.

حسن میرعابدینی افزود: در کنار مراحل تغییر و تحول شخصیت اصلی، اتفاق هایی در حاشیه می افتد که تضاد بین آنها ماجرا را برای خواننده جذاب می کند.

نویسنده اثر فاخر و ماندگار ادبیات ایران یعنی کتاب «صدسال داستان نویسی» با اشاره به اینکه جدیدترین اثر حاجی علیان رمانی تاریخی، است ابراز داشت: «بیداری» رمانی تاریخی است که دوره ای از تاریخ توصیف می کند و از طرف دیگر با نگاه واقع گرایانه به مسائل تاریخی چند دهه گذشته می پردازد.

وی با بیان اینکه این جریان داستان نویسی جزئی نگاری در رمان «بیداری» از همان تاریخی بودن نشات می گیرد، افزود: نویسنده در رمان«بیداری» از برخی شیوه ها و فرم های رمان نویسی مدرن مانند روایت موازی چندحادثه و یا شکست زمانی و درکنار هم قراردادن خاطره های گذشته بهره برده است و با کمک اسطوره های مذهبی خاطره هایی از زمان گذشته را به ذهن متبادر کند.

انتخاب آگاهانه شخصیت ها و اسطوره های مذهبی

میرعابدینی با بیان اینکه در این رمان شخصیت ها و اسطوره های مذهبی به شکل آگاهانه انتخاب شده است، تصریح کرد: درطول سالهای گذشته نسل جدید نویسنده با طیف‌های گوناگون فکری و هنری در ارتباط است و هر کدام از منظری به انقلاب اسلامی ایران پرداخته اند که نیاز به مطالعه جامعی دارد.

پژوهشگر و منتقد ادبی کشورمان در ارتباط با دلایل کاهش تیراژ کتاب اظهار داشت: امروزه با شرایط ناگوار اقتصادی عوامل مختلفی در کاهش تیراژ کتاب موثر است که خوانندگان، کمتر کتاب می خرند و روزگارشان به گونه ای است که حال و حوصله کتاب خواندن را ندارند و بر این اساس باید تیمی از جامعه شناسان و روانشناسان اجتماعی این نکته را بررسی کنند.

وی بیان داشت: در حال حاضر در حال تکمیل کتاب صد سال داستان نویسی تا دهه هشتاد خورشیدی هستم و بعید می دانم که نوشتن آن را ادامه دهم و منتظرم ببینم جوانان چه کار می کنند.

یکی از زیان آورترین معضلات ادبیات امروز ضعف زبانی است

میرعابدینی با تاکید بر اینکه یکی از زیان آورترین معضلات ادبیات امروز ضعف زبانی است، ابراز داشت: نویسندگان جوان می بایست ادبیات ایران، جهان و به ویژه متون نثر کلاسیک، تاریخ بیهقی و گلستان سعدی را بخوانند و باید طوری زندگی کرد که به تعبیر بهرام صادقی نوشتن، سرنوشت خودش را انتخاب می کند و اگر تفننی بوده که کار دشواری را آغاز شد.

وی تاکید کرد: نوشتن، یکی از دشوارترین مسائل در ادبیات داستانی است که با تمرین و خواندن های پی در پی، علاقه و پشتکار در امر نوشتن حاصل می شود. 

گفتنی است؛ رمان «بیداری» از سوی دفتر تخصصی ادبیات و زبان و مرکز آفرینش های ادبی قلمستان وابسته به سازمان فرهنگی اجتماعی ورزشی شهرداری اصفهان ۳۱ مرداد در کتابخانه مرکزی رونمایی شد.

کد خبر 4700785

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 6 + 3 =