استفاده بهینه از صفحات خورشیدی با ابتکار عمل یک ایرانی

ابتکار عمل «میلاد فارسی» دانشجوی مقطع دکتری دانشگاه واترلو، به ابداع یک روش جدید برای استفاده بهینه و حداکثری از انرژی خورشیدی جمع آوری شده از صفحات خورشیدی انجامیده است.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از یورکالرت، این محقق ایرانی موفق به ابداع الگوریتمی شده که کارآیی و بهره وری سیستم فتوولتائیک خورشیدی را افزایش داده و حجم انرژی خورشیدی تلف شده به علت کمبود کنترل های موثر در صفحات خورشیدی را کاهش می دهد.

فارسی خود در این مورد گفته است: الگوریتم ابداع شده باعث ارتقای میزان انرژی به دست آمده از صفحات خورشیدی می شود. سخت افزار مورد استفاده در تک تک صفحات خورشیدی از بهره وری اسمی مشخصی برخوردار است، اما باید سیستم های کنترل گر مناسبی نیز در کنار آنها تعبیه شود تا حداکثر انرژی ممکن از این صفحات استخراج شود.

وی افزوده است: ما تغییری در سخت افزار این صفحات خورشیدی ایجاد نکردیم و نیازی به افزودن مدارهای تازه به آنها نیز نداریم. ما تنها رویکرد بهتری را برای کنترل سخت افزار موجود در صفحات خورشیدی در پیش گرفته ایم.

الگوریتم جدید به کنترل گرها امکان می دهد تا نوسانات رخ داده برای رسیدن به بیشترین میزان تولید انرژی ازصفحات خورشیدی را بهتر مدیریت کنند و این مساله اتلاف انرژی جمع آوری شده توسط صفحات یادشده را به حداقل می رساند.

به عنوان مثال از این طریق می توان ۱۳۸.۹ کیلووات ساعت انرژی بیشتر را در یک سال از طریق ۱۲ ماژول ۳۳۵ واتی صفحات خورشیدی ذخیره کرد. این رقم در مقیاس بزرگ قابل توجه بوده و به خصوص در کشورهایی که تابش طولانی مدت خورشید در آنها برای مدت زمان زیادی رخ نمی دهد قابل توجه است.

کد خبر 4703791

برچسب‌ها

مطالب بیشتر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 2 + 12 =