آلودگی های نفتی در سواحل جزیره قشم مشاهده نشد

قشم - رئیس حفاظت محیط زیست قشم گفت: آلودگی های نفتی در سواحل جزیره قشم مشاهده نشد.

به گزارش خبرگزاری مهر، به نقل از محیط زیست هرمزگان، صادق رستمی بیان داشت: در این پایش که در محدوده آبهای بین جزیره قشم و جزیره لارک انجام شد ، آلودگی نفتی در سطح آب مشاهده نشد درحالی که تاربال های نفتی در سایزهای مختلف در طول خط ساحلی جزیره لارک و قشم به وضوح قابل مشاهده بود.

رستمی با بیان اینکه پیرو گزارشات صیادان و جوامع محلی جزیره قشم به تاریخ بیستم شهریور در خصوص آلودگی ساحل به صورت گلوله های قیری(تاربال) به اداره حفاظت محیط زیست شهرستان گزارش شد جهت بررسی آلودگی گشت و کنترل ساحلی و دریایی توسط یگان اداره حفاظت محیط زیست قشم و با حضور رئیس محیط زیست دریایی هرمزگان و تیم کارشناسان دریایی این اداره کل انجام شد.

به گفته وی، در این بازدید آلودگی محیط زیست دریایی با ترکیبات نفتی کاملا محرز شد که منشاء آن نامعلوم و در حال بررسی است. با توجه به اینکه ترکیبات نفتی بواسطه ی عوامل جوی و تابش نور خورشید به ساحل های  ماسه ای و سنگی چسبیده اند و بصورت تاربال (گلوله های قیری)کاملا مشاهده می باشد  که غالب ساحل های  سنگی درگیر تاربال ها هستند. 

رئیس محیط زیست قشم اظهارداشت: اداره حفاظت  محیط زیست شهرستان قشم،  در همان ساعات اولیه پس از دریافت گزارش اقدام به نمونه برداری آب دریا  از نقاط مختلف بخصوص از نوار ساحل جنوبی و ارسال نمونه آب به واحد آزمایشگاه اداره کل محیط زیست استان اقدام کرده است.

وی عنوان کرد: در تاریخ بیست چهارم شهریور مجددا اقدام به نمونه برداری آب دریا و رسوب کف دریا بوسیله دستگاه گرپ از نقاط مختلف دریا و همچنین جزیره لارک صورت گرفته شده است  که نمونه های آب و رسوب به آزمایشگاه محیط زیست استان جهت سنجش و آنالیز ارسال گردید که نتایج تا دو روز آینده به سمع آحاد جامعه خواهد رسید.

رستمی ابرازداشت: در خصوص منبع ایجاد آلودگی موجود و میزان خسارات زیست محیطی وارده با توجه به شواهد موجود امکان پذیر نبوده و نیاز به انجام آزمایشات پیشرفته نفتی و چندین ساعت غواصی در نواحی حادثه جهت بررسی دقیق و برآورد میزان خسارت می باشد. از اعلام نظر قطعی و تخصصی قبل از بررسی های تکمیلی ،آزمایشگاهی  و میدانی جهت جلوگیری از هرگونه سوءاستفاده، خودداری می گردد. 

وی افزود: همچنین برنامه جهت پاکسازی سواحل با همکاری سازمان محیط زیست و سازمان منطقه آزاد قشم با مواد نانو کیت گرین ژل  در حال بررسی می باشد.

کد خبر 4720333

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 1 + 2 =