تجهیز ۲۰درصد اراضی کشاورزی خراسان جنوبی به سیستم های نوین آبیاری

بیرجند- رئیس سازمان جهاد کشاورزی خراسان جنوبی از تجهیز ۲۰ درصد اراضی کشاورزی استان به سیستم های نوین آبیاری خبر داد.

به گزارش خبرنگار مهر، غلامرضا قوسی بعداز ظهر شنبه در ستاد راهبری و مدیریت اقتصاد مقاومتی استان اظهار داشت: بخش کشاورزی در استان دارای پتانسیل ها و ظرفیت های خوبی است.

وی با اشاره به رتبه اول تولید عناب و زرشک و رتبه دوم زعفران در کشور، بیان کرد: در حال حاضرتبه سوم تا دهم محصولات زراعی و باغی مربوط به خراسان جنوبی است.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی خراسان جنوبی مجموع تولیدات محصولات زراعی و باغی استان را ۸۱۶ هزار تن اعلام کرد.

اجرای ۱۳ پروژه اقتصاد مقاومتی در بخش کشاورزی

قوسی با بیان اینکه امسال ۱۹ پروژه اقتصاد مقاومتی در بخش کشاورزی تعیبن شده است، افزود: از این تعداد با توجه به شرایط اقلیمی استان ۱۳ پروژه به استان ایجاد تعهد شده است.

وی با بیان اینکه یکی از پروژه های اقتصاد مقاومتی توسعه سیستم های نوین آبیاری است، افزود: تا امروز دو هزار و ۴۸ هکتار یعنی ۳۸ درصد تعهد اجرا شده است.

وی، اجرای ۲۵ درصدی تعهد در زمینه مرمت و احیاء قنوات، اجرای ۷۵ درصد تعهد توسعه محصولات گلخانه ای، تحقق ۶۰ درصدی توسعه گیاهان دارویی و توسعه کشت های نشایی در سطح ۱۰۵ هکتار را از جمله اقدامات دیگر انجام شده در حوزه اقتصاد مقاومتی برشمرد.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی خراسان جنوبی ادامه داد: در زمینه پرورش کرم ابریشم که امسال استقبال خوبی مردم استان داشته اند تعهد استان ۳.۲ تن بود که تاکنون ۴.۷ تن یعنی ۱۴۶ درصد تعهد اجرایی شده است.

قوسی با بیان اینکه در بخش پروژه های آبخیزداری ۵۰ هزار هکتار تعهد استان بوده که تاکنون پنج هزار هکتار اجرایی شده است، بیان داشت: اجرای این پروژه ها اثر بخش های خوبی در تولید، اشتغال و بهبود وضعیت معیشتی خانوارهای روستایی داشته است.

وی با اشاره به تجهیز ۳.۷۸ درصد اراضی استان به سیستم های نوین آبیاری در قالب طرح های اقتصاد مقاومتی، بیان کرد: در سال های گذشته نیز ۱۶ درصد اراضی استان به سیستم های نوین آبیاری مجهز شده بود که امروز این رقم درمجموع به ۲۰ درصد رسیده است.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی خراسان جنوبی یادآور شد: یکی از اهداف وزارت جهاد کشاورزی در کنار امنیت غذایی تولید محصولات سالم است که در کنار توسعه کشت های نشایی تأمین نهادهای بخش کشاورزی نیز مدیریت می شود.

اجرای طرح از آبخیز تا جالیز

قوسی از طرح نهضت توسعه کشت های گلخانه ای در استان خبر داد و گفت: در این طرح تسهیلات مناسبی برای توسعه کشت های گلخانه ای در نظر گرفته شده که تا امروز ۲۷ هکتار متقاصی برای اجرای کشت های گلخانه ای داریم.

وی با بیان اینکه در آبخیزداری طرح از آبخیز تا جالیز تهیه شده است، افزود: در این طرح برای افزایش آبدهی قنوات در تمام حوزه های آبخیز بالادست قنوات طرح های آبخیزداری اجرا می شود.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی خراسان جنوبی با بیان اینکه در حال حاضر برای اجرای سیستم های نوین آبیاری ۱۳ میلیون تومان تسهیلات برای هر هکتا تسهیلات داده می شود که بسیار ناچیز است، افزود: نیاز است ضمن افزایش این تسهیلات طرح احداث استخر نیز آن دیده شود.

قوسی اضافه کرد: همچنین باید اعتبارات مرمت و بازسازی قنوات نقدی باشد چراکه اسناد خزانه مورد استقبال پیمانکاران قرار نمی گیرد.

کد خبر 4724665

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 4 + 0 =