تمهیدات متنوعی برای مقابله با سیلاب‌های احتمالی اتخاذ شده است

اهواز - مدیر برنامه‌ریزی منابع آب معاونت مطالعات پایه سازمان آب و برق خوزستان گفت: تمهیدات متنوعی برای مقابله با سیلاب‌های احتمالی در سال آبی جدید در استان خوزستان در نظر گرفته شده است.

داریوش بهارلویی در گفتگو با خبرنگار مهر در خصوص احتمال آغاز بارندگی‌ها و نگرانی‌های مردم استان خوزستان در خصوص جاری شدن سیلاب اظهار کرد: با شروع سال آبی جدید، باید اتفاقات منابع آبی در سال گذشته را که فراز و نشیب‌های زیادی داشت به کناری گذاشت و فقط با آسیب‌شناسی و مرور حوادث از تجارب آن استفاده کرد.

بهارلویی افزود: در فضای رسانه‌ای، جامعه و حتی سازمان‌ها و برخی مسئولان، دل‌نگرانی‌های زیادی در خصوص تکرار وقایع مشابه سال آبی گذشته وجود دارد ولی باید توجه کرد که بسیاری از این گفته‌ها با داده‌های علمی و فرآیندهای تخصصی همخوان نیست.

وی ادامه داد: سیلاب و کم‌آبی، وجه تمایز شرایط رودخانه‌های استان است که باید هر دو موردتوجه باشد. وقوع یک سال شدیداً مرطوب به معنای پایان کم‌آبی نبوده و وقوع خشکسالی نیز سیلاب‌ها را منتفی نمی‌کند.

مدیر برنامه‌ریزی منابع آب معاونت مطالعات پایه سازمان آب و برق خوزستان گفت: سدهای استان خوزستان اهداف چندگانه داشته و برنامه‌ریزی منابع آنها فقط با یک هدف خاص صورت نمی‌گیرد. تعادل بخشی بین این وظایف و در نظر داشتن تمامی کارکردهای سد، همیشه مدنظر برنامه‌ریزی مخازن سدهای استان در ابتدای هر سال آبی جدید است.

بهارلویی عنوان کرد: مبنای تمامی تحلیل‌ها در برنامه سدها پیش‌بینی‌ها و وقایع آب و هواشناسی است که امری پیچیده به شمار می‌رود. نمی‌توان فقط به سیلاب‌ها توجه داشت و سایر اهداف و نیازها را فراموش کرد. کشاورزی فصلی، حقابه های محیط زیستی، آب شرب، کیفیت آب، تأمین آب کشتهای دائم باغات و نخیلات و نهایتاً تولید انرژی برقابی در کنار کنترل سیلاب و یا تعدیل خشکسالی و کم‌آبی همگی از جمله اهداف و وظایفی است که باید توأمان موردتوجه متخصصان صنعت آب و برق خوزستان باشد.

وی تصریح کرد: در حال حاضر برای مقابله با سیلاب‌های محتمل اقدامات سازه‌ای و غیر سازه‌ای در سازمان آب و برق برنامه‌ریزی‌شده و در حال انجام است. طیف وسیع این اقدامات با به‌کارگیری تجربیات سیلاب سال آبی گذشته کمک قابل‌توجهی به تعدیل سیلاب‌ها در صورت وقوع خواهد کرد.

بهارلویی بیان کرد: تشکیل کارگروه‌های تخصصی در دفاتری ستادی و اجرایی سازمان آب و برق برای آمادگی کامل و هماهنگی، تداوم به‌کارگیری خرد جمعی با تشکیل شورای مشورتی از اساتید دانشگاهی و مهندسان مشاور خبره استان، برنامه‌ریزی منابع آبی سدها و اجرای آن با هدف تعادل بخشی بین همه اهداف به‌گونه‌ای که توجه ویژه و بیش از اندازه به یک امر خللی در سایر اهداف نکنند، انعکاس اطلاعات لازم و طرح‌ها و پیشنهادات به مدیریت بحران استان، پیگیری اقدامات مهندسی رودخانه با حداکثر توان لجستیکی و ماشین‌آلات در اختیار به رغم عدم اختصاص منابع مالی کافی و موردنیاز از جمله اقدامات در نظر گرفته شده در این زمینه است.

مدیر برنامه‌ریزی منابع آب معاونت مطالعات پایه سازمان آب و برق خوزستان همچنین در خصوص سایر اقدامات برای مقابله با سیلاب احتمالی تصریح کرد: بسیج همه امکانات و شرکت‌های تابعه سازمان برای ایجاد آمادگی در شرایط بحرانی، ایجاد آمادگی در سدها به لحاظ توان مانور تمامی تجهیزات در مواقع بحرانی، رفع نواقص با اولویت‌بندی با نگاه به سیلاب‌های محتمل و نهایتاً تشکیل و برنامه‌ریزی میز و کارگروه پیش‌بینی سیلاب بین سازمان آب و برق خوزستان، مدیریت بحران و سازمان هواشناسی استان برای رصد به هنگام شرایط، همگی از اقداماتی است که برخی از همان پایان سیلاب‌های بهاری و برخی دیگر جدیداً آغاز شده است.

بهارلویی با اشاره به اینکه در سال گذشته بیش از ۵۲ میلیارد مترمکعب آب وارد رودخانه‌ها و مخازن سدها شده که تنظیم و رهاسازی شده است، بیان کرد: کنترل بیش از ۳۰ سیلاب بزرگ و کوچک یکی از اقدامات سال گذشته است که توان و ظرفیت بالای تخصصی این سازمان را نشان می‌دهد.

بهارلویی افزود: آب یک فرآیند بین بخشی و سازمانی است و طبق قانون سایر سازمان‌ها و دستگاه‌ها نیز تکالیف مشخصی دارند که باید انجام دهند. مجموعه همه این اقدامات هماهنگ و هدفمند تمامی سازمان‌ها و سایر دستگاه‌ها است که می‌تواند تضمینی برای جلوگیری از وقوع پیشامدهای مخرب باشد در غیر این صورت نمی‌توان فقط با برنامه‌ریزی مخازن سدهای استان انتظار داشت همه شرایط و مشکلات، حل و مناسب شود.

وی افزود: پیش‌بینی وقایع و اتفاقات منابع آبی برای یک سال کامل امری است تقریباً غیرممکن و المان‌ها و فاکتورهای زیادی دخیل است. پیش‌بینی بارش‌های بیش از نرمال لزوماً به معنای وقوع سیل نبوده و فقط توصیفی از شرایط رطوبتی است چرا که توزیع زمانی بارش‌ها، مکان رخداد بارش، شدت بارش، شرایط رطوبتی یک حوضه قبل از وقوع بارش و برخی پارامترهای دیگر در این امر تعیین کننده هستند.

بهارلویی اظهار کرد: همچنین باید توجه داشت سیلاب در حوضه شهری یا روستایی با وقوع سیل در رودخانه‌ها حاصل از افزایش خروجی آب سدها متفاوت است چرا که بارش‌های شدید سیل‌آسا می‌تواند بعد از سد و در پایین‌دست رخ دهد که خارج از کنترل سدها است. آنچه به شکل قطعی فعلاً می‌توان بیان داشت ظرفیت مناسب سدهای استان برای آغاز و مهار سیلاب‌های متعارف رودخانه‌ای در پاییز و زمستان است.

کد خبر 4729826

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 6 + 12 =