سینمای مستند به عنوان یک ابزار فرهنگی قدرتمند و کارآمد است

مراسم اختتامیه جشنواره فیلم‌های مستند با موضوع تهران در موزه سینما برگزار شد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از روابط عمومی موزه سینما، شب گذشته دوشنبه ۸ مهرماه اختتامیه جشنواره فیلم های مستند با موضوع تهران توسط ستاد گردشگری شهرداری تهران و با همکاری موزه سینما در سالن فردوس  برگزار شد.

در ابتدای این مراسم  مهدی سیف رئیس ستاد گردشگری گفت: گردشگری یک صنعت فرابخشی است و بخش های مختلفی درگیر موضوع گردشگری هستند. طبیعتاً سینما به عنوان یک هنر پیشرو و پیشگام می تواند در معرفی جاذبه های گردشگری و ایجاد تعلق خاطر شهروندان به اماکن تاریخی و فرهنگی گردشگری بسیار موثر باشد.

وی با اشاره به موضوع گردشگری ادامه داد: برگزاری جشنواره های مختلف از جمله فیلم در این حوزه مطرح می شود و باید در نظر داشته باشیم که هنر سینما به عنوان ابزار قوی می تواند تسهیل کننده ارتباط میان ملت ها موثر باشد همانطور که امروزه ونیز، کن و برلین با جشنواره های فیلم شناخته می شوند.

هادی آفریده کارگردان فیلم های مستند «صف سلام» و «چنارستان» نیز گفت: سینمای مستند به عنوان یک ابزار فرهنگی بسیار قدرتمند و کارآمد است و می تواند معرف جاذبه های گردشگری تاریخی و فرهنگی باشد.

وی بیان کرد: سیاست گذاری های شهرداری تهران به عنوان یک نهاد اجتماعی گسترده که امکانات بسیاری در اختیار دارد می تواند در تولیدات سینمای مستند درباره تهران، بسیار موثر باشد.

در ادامه این مراسم محمد جواد حق شناس رئیس کمیسیون فرهنگی اجتماعی شورای اسلامی شهر تهران به بخشی از برنامه های حوزه گردشگری در دوران معاصر کشور و بیان ظرفیت های تاریخی، فرهنگی و طبیعی کلانشهر تهران و تبدیل تهران از معبر گردشگری به مقصد گردشگری تاکید کرد.

وی با اشاره بر لزوم بهره گیری از ظرفیت فاخر، وزین و تاثیر گذار هنر هفتم، گفت: تعامل سینما با مدیرت شهری کلانشهر تهران برای بیان تصویری ظرفیت ها و جاذبه های متنوع تهران با هدف معرفی این کلانشهر به عنوان مقصد گردشگری ضروری است.

حق شناس با بیان اینکه تهران ظرفیت قابل توجهی در جذب گردشگر دارد، افزود: ظرفیت ها زمانی به درستی دیده می شود که مانند دیگر شهرهای کشورمان شیراز و اصفهان که جایگاه درستی را در زمینه گردشگری کسب کرده اند، بتوانیم تصویر درستی از تهران با کمک و همراهی هنر سینما روایت کنیم.

رئیس کمیسیون فرهنگی اجتماعی با اشاره به اینکه در سال های گذشته تهران به عنوان معبر گردشگری برای گردشگران بوده است، گفت: باید تلاش کنیم که شهر تهران را از منظر فرهنگی و اجتماعی به جایگاه درستی برسانیم و به یک مقصد گردشگری تبدیل کنیم.

در پایان مراسم از زنده یاد حمید سهیلی با حضور خانواده وی و کارگردانان فیلم ها  تقدیر شد.

در این مراسم افرادی همچون محمد جواد حق شناس رئیس کمیسیون فرهنگی اجتماعی شورای اسلامی شهر تهران، مهدی سیف رئیس ستاد گردشگری شهرداری تهران، مجتبی توسلی معاون امور اجتماعی و فرهنگی شهرداری منطقه یک، مهران عباسی مدیرعامل موزه سینما، جعفر صانعی مقدم، فرهاد ورهرام، بابک بهداد، هادی آفریده، محسن استادعلی، شهرام میراب اقدم، مهرداد زاهدیان حضور داشتند.

کد خبر 4734010

برچسب‌ها

مطالب بیشتر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 4 + 3 =