اینستکس با وجود تهدیدات آمریکا کارا نخواهد بود

«مارک فینو» معتقد است که شرکت های اروپایی منافع خود را در بازار آمریکا فدا نمی کننداگر در ایران با ریسک کمتری مواجه باشند.

خبرگزاری مهر، گروه بین الملل: «ژان ایو لودریان» وزیر خارجه فرانسه روز جمعه هشدار داد که ایران و آمریکا تنها یک ماه فرصت دارند تا طرح پاریس برای زنده نگه داشتن برجام را اجرایی کنند. طرح فرانسه برای برجام تاکنون موفقیتی نداشته و این بستگی به ایران و آمریکا دارد که این طرح را زنده نگه دارند.

 لودریان هشدار داد تا قبل از اینکه ایران فعالیت های هسته ای خود را تشدید کند، واشنگتن و تهران تنها یک ماه فرصت داشتند با هم برای کاهش تنش ها در خاورمیانه مذاکره کنند.

وزیر خارجه فرانسه در جمع قانونگذاران فرانسه گفته بود: اگرچه ابتکار ماکرون برای میانجیگری تاکنون نتیجه نداشته است اما با توجه به اینکه ایران اعلام کرده تا اوایل نوامبر اقدامات جدیدی را برای کاهش تعهدات توافق وین انجام خواهد داد، از این رو این دو کشور فرصت چندانی برای توقف روند افزایش تنش ها در منطقه ندارند.

در این راستا خبرنگار مهر گفتگویی با «مارک فینو» دیپلمات فرانسوی و محقق حوزه‌های تروریسم، خاورمیانه، کنترل تسلیحات، امنیت اروپا، حقوق بشر تنظیم نموده که در ادامه می آید.

«مارک فینو» دیپلمات سابق فرانسوی که از سال ۲۰۰۴ تا ۲۰۱۳ در «مرکز سیاست امنیتی ژنو» (GCSP) فعالیت کرده است، اکنون یک عضو اجرایی این سازمان است. وی در حال حاضر فعالیت‌های مربوط به گسترش تسلیحات را رهبری می‌کند. وی سخنگوی پیشین وزارت خارجه فرانسه بوده است.

*«ژان ایو لودریان» وزیر خارجه فرانسه روز جمعه هشدار داد ایران و آمریکا تنها یک ماه فرصت دارند تا طرح پاریس برای زنده نگه داشتن برجام را اجرایی کنند. آیا اساساً فرانسه در جایگاه هشدار دادن برای حفظ برجامی که خود اروپایی ها به تعهداتشان عمل نکردند هست؟

برای متقاعد کردن تمام کشورهای عضو اتحادیه اروپا زمان لازم بوده و این امر همیشه دشوار بوده است. اما از آنجایی که تاکنون هیچ جایگزینی برای پیشنهادات فرانسه جهت میانجیگری برای نجات برجام وجود ندارد، این احتمال وجود دارد که از ابتکار عمل فرانسه توسط اتحادیه اروپا حمایت شود.

*آیا این هشدار به معنای نوعی شکست در تلاشهای دیپلماتیک فرانسه برای میانجیگری بین ایران و آمریکاست؟

تلاش های فرانسه ادامه دارد، بنابراین ممکن است زود باشد که فرض کنیم این تلاش ها با شکست مواجه شده اند. اما مخالفت ایالات متحده، چنین تلاشهایی را به چالشی سخت تبدیل می کند.

*ایران اعلام کرده تا اوایل نوامبر اقدامات جدیدی را برای کاهش تعهدات برجامی انجام خواهد داد. چرا اروپا تلاش جدی برای حفظ برجام انجام نمی دهد و فقط روزانه اعلام می کنند که فلان کشور هم به اینستکس پیوسته است ولی در عمل چیزی رخ نمی دهد؟

مکانیسم اینستکس همیشه به عنوان قدمی محدود برای تسهیل تجارت کالاهای بشردوستانه در نظر گرفته شده است. اتحادیه اروپا و کشورهای عضو این اتحادیه تاکنون تمام تعهدات خود در برجام را رعایت کرده اند و از ادامه تحریم های ایالات متحده امریکا که بر شرکت های آنها که مایل به تجارت با ایران هستند اعمال می شود نیز تأسف می خورند.

*آیا به نظر شما مکانیسم اینستکس با توجه به هشدارهای امریکا در خصوص تحریم شرکتهایی که با آن کار کنند، عملیاتی خواهد شد و نیازهای ایران را برآورده خواهد کرد؟

مکانیسم اینستکس اکنون عملیاتی شده است اما دامنه محدودی دارد. با توجه به تحریم های ایالات متحده امریکا در مناطق دیگر، شرکت های اروپایی ممکن است از اثر تحریم های ثانویه منع شوند و به احتمال زیاد منافع خود را در بازار آمریکا فدا نمی کنند اگر در ایران با ریسک کمتری مواجه باشند. اتحادیه اروپا می تواند برخی از حمایت های قانونی را ارائه دهد، اما تصمیمات نهایی توسط شرکت ها گرفته می شود.

کد خبر 4738947

برچسب‌ها

مطالب بیشتر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 7 + 0 =