مطالبات دولت از بازگشت ارزی بخش خصوصی غیر واقعی است

قزوین- رئیس اتاق بازرگانی استان قزوین گفت: دادن آمارهای غیر واقعی مدیران دولتی از صادرات گذشته استان، امروز برای بخش خصوصی مشکل ساز شده و تعهد بالایی ایجاد کرده است.

به گزارش خبرنگار مهر، مهدی بخشنده ظهر پنجشنبه در پنجاه و پنجمین جلسه شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی که در استانداری برگزار شد اظهارداشت: از مدیران دولتی انتظار داریم اجرای مصوبات جدی گرفته شود تا زمان پیش بینی شده برای مدیران دولتی و خصوصی هدر نرود.

وی بیان کرد: امروز در یک جنگ اقتصادی تمام عیار هستیم و باید تصمیمات زمان جنگ را بگیریم و اگر در چارچوب اداری بمانیم کارها جلو نمی رود.

رئیس اتاق بازرگانی استان قزوین با اشاره به برخی مشکلات بخش خصوصی و صادرکنندگان تصریح کرد: توقف عملیات اجرایی و رفع نشدن تعهدات ارزی صادرکنندگان به میزان حباب ارزی ایجاد شده ناشی از ارزشهای مندرج در باره زمانی اول فروردین تا آبان سال قبل مشکل ساز شده است.

وی اضافه کرد: در مورد تعیین ارزش جدید صادراتی برای مخاسبه مجدد تعهد ارزی و اصلاح بند تبصره ۸ انتقاد داریم زیرا برای صادرکنندگان مشکل ساز شده است.

آمارسازی برای بخش خصوصی مشکل ساز شده است

بخشنده یادآورشد: متاسفانه در گذشته برای دادن آمارهای بزرگ، ارزش محاسبه کالا بیشتر از واقعیت بود و چون می خواستند آمار صادرات بالا نشان داده شود یک حباب تعهدی که واقعیت نداشت ایجاد شد برای نمونه صادرات دو میلیون دلار بود اما باید ۴ میلیون دلار بازگردانده شود که منطقی نیست.

وی اظهارداشت: صادرکنندگان تعهدات سال گذشته را انجام دادند اما مشکلات باقیست و در بودجه امسال اعلام شده کسانی که این ارز غیر واقعی را برنگردانده اند دچار محدودیت شده و دیگر ثبت سفارش آنها انجام نمی شود و صدور کارت بازرگانی هم متوقف شده است.

رئیس اتاق بازرگانی قزوین بیان کرد: اگر اینگونه رفتار شود دیگر فعال اقتصادی قادر به ادامه کار نیست و تعلیق کارت بازرگانی و توقف ثبت سفارش، ترخیص نشدن کالای گمرکی، استرداد نکردن ۹ درصد مالیات بر ارزش افزوده مشکل ساز شده است.

بخشنده اظهارداشت: درخواست ما این است که به دلیل رفع نشدن تعهدات ارزی صادرکنندگان این افراد از معافیت مالیاتی برخوردار شوند و استرداد مالیات ارزش افزوده برای آنها لحاظ شود.

در ادامه مصطفی پورامیدی مدیرکل امور مالیاتی استان قزوین گفت: مشکلات مالیاتی باید درسامانه ثبت شود تا بتوان به صورت قانون مند برای همراهی با تولیدکنندگان اقدام کرد.

مدیرکل امور مالیاتی استان قزوین بیان کرد: بیش از ۱۴۰ میلیارد تومان در ارزش افزوده اعتبار داده ایم و همراهی ما با صادرکنندگان جدی است اما چون سیستم مالیاتی جامع است نمی توان بدون ثبت در سامانه کاری صورت داد.

در ادامه آهنی ها از فعالان اقتصادی استان گفت: پایه ای که گمرک محاسبه می کرد بر مبنای واقعیت نیست زیرا برای نمونه در صادرات کاشی مبنای کار دلار ۴ هزار تومانی بود اما امروز دلار ۱۲ هزار تومان است و محاسبه بانک مرکزی موجب ضرر و زیان صادرکننده می شود.

وی بیان کرد: وقتی دولت خودش در ورود ارز مشکل دارد فعال اقتصادی چگونه ارز را وارد کند و این رویکرد که صادرکننده با مشکلات فراوان دلار واردکند غیر منطقی است و باید این روند اصلاح شود.

کد خبر 4742862

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 1 + 15 =