خسارت گرما به باغات پسته خراسان جنوبی/خسارت۱۰۰درصدی در سه شهرستان

بیرجند- مدیر صندوق بیمه محصولات کشاورزی خراسان جنوبی گفت: گرمای شدید در تابستان امسال سبب آسیب زدن به پسته و سیاه شدن مغز آن در باغات پسته استان شده است.

جواد غنچه در گفت و گو با خبرنگار مهر اظهار داشت: تابستان امسال شاهد گرمای بالای ۴۰ درجه در برخی از مناطق استان بودیم که همین امر سبب بروز خسارت به برخی از محصولات کشاورزی استان شد.

وی با اشاره به اینکه در مناطق گرم، افزایش دمای هوا سبب عدم رسیدگی و زردی زرشک شده است، بیان کرد:این عامل در مناطقی از جمله قاین، آرین شهر و مناطق گرم زیرکوه سبب رنگ پریدگی و سیاه شدن دانه های زرشک و کاهش کیفیت محصول تولیدی شده است.

 مدیر صندوق بیمه محصولات کشاورزی خراسان جنوبی با بیان اینکه علاوه بر این در محصول پسته گرمای شدید سبب آسیب به مغز پسته و سیاه شدن مغز آن می شود، ادامه داد: تمامی باغات حوزه طبس، بشرویه و نهبندان و بخشی از باغات پسته فردوس از این عامل خسارت قابل توجهی را متحمل شدند.

بیمه ۴۲ هزار هکتار از اراضی زراعی و باغی استان

غنچه، طوفان، باران های بی موقع در زمان تلقیح، سیل، گرمازدگی را به ترتیب بیشترین عامل خسارت به محصولات کشاورزی از نظر مبلغ در سال زراعی گذشته اعلام کرد و گفت: همچنین در سالی که گذشت سرما، یخبندان و تگرگ سبب بروز خسارت در برخی محصولات شد.

وی با بیان اینکه باران های بی موقع در زمان تلقیح بیشترین خسارت را به محصول پسته داشته است، بیان کرد: همچنین در سال گذشته وقوع سیل سبب بروز خسارت در محصولات زراعی و باغی از جمله گندم و جو شده است.

مدیر صندوق بیمه محصولات کشاورزی خراسان جنوبی ادامه داد: مبلغ دقیق حجم این خسارات در زمان برداشت محصول مشخص می شود.

غنچه یادآور شد: در سال زراعی گذشته بالغ بر ۲۳ هزار هکتار از اراضی باغی و ۱۹ هزار هکتار از اراضی زراعی استان تحت پوشش بیمه محصولات کشاورزی قرار گرفته است.

کد خبر 4746028

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 2 + 0 =