اجرای نمایش‌های خیابانی در حریم حرم رضوی/فرهنگسازی به زبان تئاتر

مدیرعامل انجمن هنرهای نمایشی با اشاره به اجرای رپرتواری از نمایش‌های خیابانی در اطراف حرم امام رضا(ع) عنوان کرد در این برنامه ۵ نمایش از شهرهای مختلف به اجرای نمایش پرداختند.

حمید نیلی مدیرعامل انجمن هنرهای نمایشی ایران در گفتگو با خبرنگار مهر درباره اجرای تئاتر خیابانی در اطراف حرم امام رضا (ع) بیان کرد: اجرای تئاتر خیابانی در ۵ نقطه از حرم امام رضا (ع) کار مشترک انجمن هنرهای نمایشی با آستان قدس رضوی است و طی جلسه‌ای که با تولیت آستان قدس رضوی داشتیم، پیشنهاد دادیم که در این ایام می‌شود برخی از مفاهیم فرهنگ رضوی را به زبان تئاتر و با موضوعیت زیارت امام رضا (ع) به زوار ارائه کرد که تولیت آستان قدس رضوی نگاه هنرمندانه‌ای داشته و از این طرح استقبال کردند.

وی ادامه داد: در همین راستا قرار شد در طول ۶ شب که به شهادت امام رضا (ع) منتهی می‌شود ۵ نمایش را به صورت خیابانی در اطراف حرم مطهر به اجرا بگذاریم. این اجراها از روز پنجشنبه دوم آبان ماه آغاز شد و تا سه شنبه شب ۷ آبان ماه و شام غریبان حضرت (ع) ادامه خواهد داشت. در این پروسه شاهد اجرای ۲ گروه از مشهد، یک گروه از ایلام، یک گروه از لرستان و یک گروه هم از تهران هستیم.

مدیرعامل انجمن هنرهای نمایشی درباره مضمون این آثار توضیح داد: محتوای این آثار درباره زیارت امام رضا(ع) و فرهنگ رضوی است. هر نمایش در طول این مدت سه اجرا داشت که زمان اجراها ساعت ۱۵، ۱۶ و بعد از نماز مغرب و عشاء بود. این ۵ اجرا «من جواد ۱۸ سال دارم»، «قطار ساعت هشت»، «دعبل»، «عکاس باشی» و «نذر مادر» نام دارند که به صورت ملی انتخاب شده و امیدواریم که این رپرتوار بتواند، ادامه پیدا کند چون به هرحال ورود زائرین وقت مغتنمی به ما می‌دهد که به زبان تئاتر بتوانیم دست به فرهنگ سازی بزنیم و از این طریق ساعتی را با مفاهیم رضوی برای این عزیزان برنامه اجرا کنیم.

نیلی درباره ادامه این برنامه یادآور شد: امیدواریم این برنامه آغازی برای ادامه این کار در حوزه تئاتر خیابانی باشد چون تئاترهای خیابانی هم از نظر ارتباط و تعاملی که با مخاطب دارد و هم از نظر اقتصادی می‌تواند اتفاق خوبی را در زمینه فرهنگسازی رقم بزنند و همانطور که آقا فرموده اند یک کار نمایشی می‌تواند به اندازه یک منبر فرهنگسازی کند و مخاطب را تحت تاثیر قرار داده و مفهوم موردنظر را در ذهنش رسوب دهد. با این اوصاف معتقدم جا دارد که فضایی را برای این موضوع اختصاص دهیم.

وی در پایان صحبت‌هایش متذکر شد: تئاتر خیابانی پارامترهایی مشخصی دارد و ما نیز براساس فضای حرم این پارامترها را در نظر گرفتیم به این معنی که نمایش‌ها همگی تک جنسینی هستند و بازیگران مرد در آنها بازی دارند و نکته دیگر نیز این است که نمایش‌ها موسیقی ندارند. تلاش ما این بوده که کارها به فراخور فضای حرم امام رضا(ع) به مخاطبان ارائه شود.

کد خبر 4756483

برچسب‌ها

مطالب بیشتر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 6 + 4 =