استان سمنان سیاه‌پوش سالروز رحلت رسول‌الله(ص) و شهادت امام حسن(ع)

سمنان - مردم استان سمنان کوچک و بزرگ و پیر و جوان از دورترین روستاها تا بزرگ‌ترین شهرها در سالروز رحلت رسول‌الله(ص) و شهادت امام حسن(ع) غرق در سوگ و ماتم شدند.

به گزارش خبرنگار مهر، مراسم عزاداری سالگرد ارتحال پیامبر(ص) و شهادت امام حسن(ع) با حضور مردم متدین و خداجوی استان سمنان در تکایا و مساجد و همچنین دسته‌های عزاداری و سینه‌زنی بار دیگر فضایی معنوی به‌جای‌جای دیار قومس بخشید، فضایی که با این روزهای بارانی استان همنوایی ویژه‌ای پیداکرده است.

امروز مردم استان سمنان در هشت شهرستان و ۲۱ نقطه شهری و بیش از ۳۰۰ روستا در حالی در سوگ پیامبر(ص) و امام حسن(ع) غرق در ماتم هستند که هم‌زمان میزبانی از خیل عاشقان رضوی را که از جای‌جای ایران اسلامی خود را به حرم مقدس امام رضا(ع) می‌رسانند، نیز هستند و این خدمت‌گذاری به زائران و شیعیان، شور ایام آخر صفر را در دیار قومس افزون ساخته است.

هیئت‌های مذهبی قومس پذیرای عاشقان نبوی

دسته‌های عزاداری امروز در شاهرود و سمنان و دامغان و ... در سوگ رسول‌الله(ص) و شهادت امام حسن(ع) در خیابان‌ها هستند و در برخی شهرها چون شاهرود، عزاداران و هیئت‌های پیاده‌روی رضوی نیز لحظاتی را به آنان پیوسته‌اند تا صحنه‌های زیبایی را بیافرینند.

مساجد و تکایا نیز از روز گذشته میزبان خیل جمعیت عاشقان نبوی و حسنی است سخنرانی‌ها، مداحی، سوگواری و مدیحه‌سرایی‌ها در رثای پیامبر اکرم(ص) در همه جای استان سمنان دیده می‌شود و مردم مسلمان استان در این روزهای پایانی ماه صفر بر سر و سینه می‌زنند.

دل‌ها امروز در مدینه و نزد کسانی است که سال یازدهم هجری آن‌هم روزهای پایانی ماه صفر، سخن از وفات پیامبرشان می‌شنوند و بادلی خون و چهره‌ای ناباورانه می‌گریند چراکه جهان از داشتن دردانه نبوی محروم شد.

سیره ناب نبوی

پیامبری که درباره سیره‌اش می‌گویند در هیچ محفل و انجمنی نمی‌نشست و برنمی‌خاست جز آنکه به یاد خدا باشد، پیامبری که درباره اخلاقش می‌گویند با ثروتمندان و تهیدستان یکسان دست می‌داد و مردم این دردانه عزیز را در سال یازدهم هجری قمری از دست دادند.

در سیره نبوی آمده است که ایشان آن‌قدر از ترس خدا می‌گریست که جای نماز آن حضرت نمناک می‌شد، هرروز هفتاد بار استغفار می‌کرد و لحظه‌ای از عمر بابرکت خویش را بیهوده نمی‌گذرانید؛ این‌ها بود که تا به امروز پیامبر(ص) را از دیگر مردم متمایز ساخته است. سجایای اخلاقی که باگذشت ۱۵ قرن همچنان ناب باقی‌مانده‌اند و امروز حلقه مفقوده زندگی ماشینی ما هستند.

عظمت پیامبر(ص)

امروز مردم مسلمان استان سمنان در سوگ کسی می‌گریند که در رثایش آمده سخن نمی‌گفت مگر درجایی که امید ثواب در آن وجود داشت و سخن کسی را قطع نمی‌کرد مگر این‌که از حد متعارف تجاوز می‌کرد؛ این اوج متانت سخن از کسی دارد که در جهان عرب آن روزگار، گونه‌ای دیگر می‌زیست ...

درباره عظمت پیامبر(ص) در کافی می‌خوانیم: امام باقر(ع) می‌فرمایند: هر کس به مصیبتی گرفتار شد، پس باید مصیبت خود را نسبت به پیامبر الانبیاء (ص) به یاد آورد پس همانا که مصیبت پیامبر از بزرگ‌ترین مصیبت‌ها است.      

عزاداری مسلمانان در سوگ امام حسن(ع)

امروز همچنین مردم استان سمنان شهادت امام حسن(ع) را نیز گرامی می‌دارند. نوه بزرگواری که در نیمه رمضان سال سوم هجری در مدینه چشم به دنیا گشود و هشت‌ساله بود که پیامبر(ص) دنیا را ترک گفتند و ایشان و پدر و برادرهایشان را تنها گذاشتند. امام حمامی که در دوران زندگی‌اش خلافت ابوبکر، عمر و عثمان را دید. صبرش به مصداق صخره و سنگ بود و دلش رئوف و قلبش برای امت مسلمان می‌تپید و سجایای اخلاقی‌اش نیک شبیه پدربزرگش بود.

امامی که تنهاترین سردار بود سرداری که برای اسلام ایستاد و درنهایت شهد نوشین شهادت نوش کرد چون برادرش حسین(ع) ... این روزهای پایان ماه صفر مردم استان سمنان غرق در ماتم و سوگواری هستند دسته‌های عزاداری در خیابان‌های شهرهای بزرگ استان حضور دارند و اطعام عزاداران در ظهر روز بیست و هشتم صفر در رسوم قدیمی است.

همچنین طبخ نذری مانند حلیم و شله زرد از دیگر مرسومات روز بیست و هشتم صفر است که در جای‌جای دیار قومس انجام می‌شود... مردم این روزها حال و هوایشان به مانند آسمان استان سمنان است گرفته و ابری...

کد خبر 4756916

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 2 + 13 =