سرپرست اداره کل کتابخانه‌های استان تهران منصوب شد

محمدهادی ناصری طاهری با حکم دبیرکل نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور به‌عنوان سرپرست اداره‌کل کتابخانه‌های عمومی استان تهران منصوب شد.

به گزارش خبرگزاری مهر، با اتمام ماموریت علی نیکنام مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان تهران در نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور، محمدهادی ناصری طاهری با حکم علیرضا مختارپور دبیرکل نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور، به‌عنوان سرپرست این اداره کل معرفی شد. 

مراسم معارفه سرپرست اداره کل کتابخانه‌های عمومی استان تهران، دیروز شنبه ۴ آبان با حضور اسماعیل شفاعی معاون مالی اداری نهاد کتابخانه‌ها، امین متولیان معاون برنامه ریزی، پژوهش و فناوری اطلاعات، مهدی رمضانی معاون توسعه کتابخانه‌ها و ترویج کتابخوانی، محمد هادی ناصری طاهری مدیرکل روابط عمومی و امور بین‌الملل، هادی امیری مدیرکل عمرانی، عباس نعمتی مدیرکل حراست، حسام قربانعلی مدیرکل امور استان‌ها، اسماعیل جانعلی پور معاون اداره کل کتابخانه های عمومی استان تهران و همچنین روسای ادارات کتابخانه‌های عمومی استان تهران، در سالن جلسات اداره کل کتابخانه‌های عمومی این استان برگزار شد.

اسماعیل شفاعی در ابتدای این نشست، طی سخنانی درباره دلیل برگزاری این مراسم گفت: باتوجه به اینکه ماموریت آقای نیکنام از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور، ابتدای آبان ماه سال جاری به پایان می‌رسید، بنا بود که ما در دوره دیگری از مأموریت ایشان در خدمت‌شان باشیم و حتی مکاتبات اداری برای تمدید مأموریت نیز انجام شده بود و به امضاء رسیده بود؛ اما بنا به ملاحظات شخصی ایشان ترجیح دادند که به مأموریت خود در نهاد پایان دهند و ادامه خدمت خود را در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی دنبال کنند.

وی افزود: در نهایت آقای مختارپور علیرغم میل خود با این موضوع موافقت کردند و بنا شد که مسئولیت اداره کل کتابخانه‌های عمومی استان تهران را شخص دیگری بر عهده بگیرند که بر این اساس جناب آقای ناصری از نیروهای باتجربه در حوزه کتاب و کتابخوانی که بیش از ۵ سال سابقه حضور در نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور را دارند، علی رغم تراکم کاری در اداره کل روابط عمومی و امور بین‌الملل نهاد، به عنوان سرپرست اداره کل کتابخانه‌های عمومی استان تهران، تقبل مسئولیت کردند تا در موعد مقرر و شرایط بهتر، بتوان شخص مورد نظر برای تصدی این سمت معرفی کرد.

معاون مالی اداری نهاد کتابخانه‌ها ضمن تقدیر از زحمات علی نیکنام در اداره کل کتابخانه‌های عمومی استان تهران گفت: بر اساس ابلاغ دبیرکل نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور تأکید شده تا تقدیر از آقای نیکنام در مراسم دیگری همزمان با معرفی مدیرکل جدید این اداره با حضور  کتابداران استان برپا شود تا قدردانی مناسبی از تلاش‌ها و زحمات ایشان در این حوزه صورت بگیرد. بنده نیز در زمان خدمتم در نهاد از نزدیک شاهد تلاش و مجاهدت‌های این در این اداره کل بوده‌ام و از خداوند برای ایشان آرزوی سلامتی و برای جناب آقای ناصری آرزوی توفیق در پیشبرد اهداف امور کتابخانه‌های عمومی استان تهران در دوره سرپرستی را دارم.

در ادامه این مراسم امین متولیان معاون برنامه ریزی، پژوهش و فناوری اطلاعات نهاد کتابخانه‌ها گفت: بنده در بیش از پنج سالی که در نهاد توفیق خدمت داشته‌ام، همواره در جلسات مختلف تودیع، تکریم و معارفه عزیزان مختلف عنوان کرده‌ام که این جلسات برای همه ما که در معرض مسئولیت قرار گرفته‌ایم اتفاق خواهد افتاد، اما مهم این است که روزی که می‌آییم تا روزی که می‌رویم، قضاوت همکاران‌مان و در سطح دیگر نگاه الهی بر ما، نگاهی مبتنی بر رضایت باشد.

وی افزود: به دلیل پایتخت بودن استان تهران و مجاورت با دولت مرکزی، سخت‌ترین امورات در تمام دستگاه‌ها در استان تهران واقع شده است که پیچیدگی‌های خاص خود را دارد. به گواهی همه دوستان آقای نیکنام با صبوری و متانت از پس این مشکلات، چالش‌ها و موانع برآمدند و سکان کتابخانه‌های عمومی استان تهران را در دست داشتند. برای ایشان آرزوی موفقیت دارم و قطعا موفقیت آقای نیکنام هم در این مدت مدیون تلاش همکاران در ستاد استان و شهرستان‌ها و کتابداران عزیز در کتابخانه‌ها بوده است.

معاون برنامه‌ریزی، پژوهش و فناوری اطلاعات نهاد ضمن آرزوی موفقیت برای علی نیکنام در ادامه فعالیت خود، گفت: آقای ناصری نیز از چهره‌های شناخته شده در این حوزه هستند که از نزدیک در جریان تمام مسائل نهاد هستند و با پیچ و خم‌های مسیر آشنا هستند؛ امیدوارم این انتقال سبب اتفاقات خیر در نهاد باشد و دوره سرپرستی ایشان نیز امورات اداره کل کتابخانه‌های عمومی استان تهران با متانت و وزانت خاص خود ادامه پیدا کند تا در نهایت شخصی که به عنوان مدیرکل این اداره منصوب می‌شود، مسائل را به صورت جدی‌تر ادامه دهد.

مهدی رمضانی معاون توسعه کتابخانه‌ها و ترویج کتابخوانی نهاد کتابخانه‌ها نیز با اشاره به اهمیت جایگاه اداره کل کتابخانه‌های عمومی استان تهران، گفت: طبیعتا در طول مدت همکاری با اداره کل کتابخانه‌های عمومی استان تهران، اختلاف‌نظرها و همینطور تفاوت دیدگاه و روش در پیشبرد امور وجود داشته، اما این موضوع به هیچ‌وجه نافی زحمات دوستان ما در این اداره کل نیست. همین که امور جاری در استان تهران با این گستردگی و با این پیچیدگی و مسائل خاص خود، مانند سایر استان‌ها دیگر با درایت و مدیریت آقای نیکنام پیشرفته نشان از زحمات ایشان در این عرصه دارد. ان‌شاء‌الله در ادامه با حضور ادامه آقای ناصری به عنوان سرپرست و در مرحله بعدی با حضور مدیرکل بعدی، این مسیر پیش خواهد رفت و توقع این است که این روند رو به بهبود، اصلاح و بهتر شدن باشد.

وی گفت: یکی از ویژگی‌های آقای نیکنام این بود که خودشان از بدنه نهاد بودند و شناخت ایشان نسبت به پرسنل شناخت جامعی بوده است. ان‌شاءالله در دوره پس از ایشان هم این شناخت و ارتباط خوب برای اصلاح امور و ارتقاء استان تهران در حوزه‌های مختلف به کار بسته شود؛ چرا که توقع از استان تهران در حوزه‌های مختلف فرهنگی، امور کتابخانه‌ها، منابع و انجمن‌ها بیش از این است. ان‌شاء‌الله اقدامات اساسی که در همین دوره پایه‌گذاری شده استمرار پیدا کند و بستری برای خدمت بیشتر ما به مردم استان تهران شود.

عباس نعمتی مدیرکل حراست نهاد کتابخانه‌ها نیز در بخش دیگری از این‌نشست، طی سخنانی با اشاره به سابقه ۱۵ ساله آشنایی با نیکنام، گفت: رفتار و ارتباط آقای نیکنام با همکاران خود طی دوران خدمت خود در کتابخانه‌های عمومی استان تهران، خاطره‌ای خوش از ایشان در ذهن همه کارکنان استان تهران ایجاد کرده است. ایشان به واسطه تجربه گرانبهای خود در استان تهران، به خوبی از پس پیچیدگی‌های این استان برآمدند و در حوزه‌های مشترک با حراست همکاری بسیار خوبی با هم داشتیم.

وی افزود: آقای ناصری هم که از همکاران انقلابی و با تجربه در ستاد نهاد هستند و ارتباطات بسیار زیادی در حوزه‌های استانی داشته‌اند؛ امیدوارم کل مجموعه استان تهران نهایت همکاری خود در این حوزه را با ایشان داشته باشند. بنده هم به نوبه خودم اعلام آمادگی می‌کنم تا هر نکته و موردی در حوزه‌های مرتبط با حراست داشته باشند، اقدامات لازم صورت گیرد.

هادی امیری مدیرکل عمرانی نهاد نیز با تقدیر از اقدامات علی نیکنام در استان تهران، برای محمدهادی ناصری، سرپرست اداره کل کتابخانه‌های عمومی استان تهران در ادامه این مسیر آرزوی موفقیت کرد.

در ادامه این نشست علی نیکنام مدیرکل سابق کتابخانه‌های عمومی استان تهران ضمن تشکر از همکاران خود در این اداره کل گفت: باید تشکر کنم از حمایت‌های دبیرکل نهاد که در این پنج سال به من لطف و عنایت داشتند. همان‌طور که عزیزان در این مراسم شهادت دادند کار کردن در استان تهران کار دشوار و پیچیده‌ای است، و اگر نگاه محبت آمیز آقای مختارپور نبود، قطعا از پس این پیچیدگی‌ها برنمی‌آمدیم. تشکر می‌کنم که ایشان در دوره جدید هم حکم تمدید ماموریت بنده را تمدید کردند، اما با توجه به برخی ملاحظات شخصی، ادامه همکاری برای من میسر نبود.

وی ضمن ابراز خرسندی از اضافه شدن دوباره کتابخانه پارک شهر به مجموعه کتابخانه‌های عمومی استان تهران در این دوره، گفت: با توجه به اینکه انتظار و توقع از استان تهران، به درستی انتظار بالایی است، معتقدم که حضور یک نیروی جوان در این سمت می‌تواند به پیشبرد امور و برآورده کردن انتظارات موجود، کمک کند. از آقای ناصری تشکر می‌کنم این مسئولیت را پذیرفتند و انشاءالله که ایشان در این مجموعه ما که مجموعه، بتوانند امورات را به نحو مطلوبی پیش ببرند.

در ادامه این مراسم محمد هادی ناصری طاهری ضمن تسلیت به مناسبت ایام رحلت رسول اکرم اسلام حضرت محمد مصطفی صلی الله علیه و آله و سلم و همچنین شهادت امام حسن مجتبی و امام رضا علیهما السلام گفت: ابتدا به نوبه خود تشکر و قدردانی می‌کنم از بیش از ۵ سال حضور جناب آقای نیکنام که در مسئولیت اداره کتابخانه‌های عمومی استان تهران همت کردند و در حد وسع خود تلاش‌شان را به کار گرفتند. در بسیاری از فعالیت هایی که در ستاد نهاد انجام می شد استان تهران سعی می کرد که یاری‌گر ستاد در اجرا باشد. به هر حال مأموریت ایشان به اتمام رسید و امیدوارم هر کجا هستند موفق و موید باشند.

وی افزود: بنده این توفیق را داشتم که تقریبا از ابتدای دوره مدیریتی دبیرکل محترم نهاد در خدمت نهاد کتابخانه‌های عمومی بوده‌ام. یکی از مهم‌ترین نکاتی که دبیرکل محترم در ابتدای دوره مدیریتی خود و اتفاقا برای اولین بار در جلسه معارفه جناب آقای نیکنام بیان کردند، موارد هشتگانه‌ای بود که از مدیران نهاد خواسته شد. در امور اجرایی و اداره حوزه‌های مدیریتی خود به آنها توجه کنند. اکنون که پنج سال از بیان آن موارد می‌گذرد با مرور تاریخ این چند صباح نهاد، متوجه می‌شویم هر حوزه‌ای که به این موارد توجه کرده، توفیقاتی هم به دست آورده و هر جا کمتر به این موارد توجه شده است با اشکالاتی روبرو بودیم.

ناصری با اشاره به رویکردها و برخی اقدامات صورت گرفته در نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور، گفت: به هر حال امروز نهاد مفتخر است که از یک‌سو در زمینه فرایندهای کتابخانه‌ای با انجام طرح‌های متنوع پژوهشی و تدوین سیاست‌ها و استانداردها و تدوین سند اخلاق حرفه‌ای و انجام طرح آمایش سرزمینی کتابخانه‌های عمومی گام‌های بلندی برداشته است و از سوی دیگر با درک به موقع نیازها و اقتضائات روز و مسائل جامعه نسبت به طراحی و اجرای برنامه‌های موثر بر اساس ظرفیت کتابخانه‌های عمومی و رسالت آن فعالیت‌های قابل توجهی انجام داده است.

مدیرکل روابط عمومی و امور بین‌الملل نهاد کتابخانه‌های عمومی ادامه داد: حضور پر رنگ و شاید کم نظیر نهاد کتابخانه‌ها و به تبع آن اداره کل‌های استانی در پیگیری موضوع کاهش آسیب‌های اجتماعی یکی از توفیقات مهم این دوره مدیریتی نهاد است که شاید کمتر به آن توجه شده باشد. شاید همین دغدغه‌مندی و احساس مسئولیتی که نهاد نسبت به این موضوع از خود نشان داد زمینه‌ای شد برای تبدیل کتابخانه‌های عمومی به پایگاه‌های فرهنگی و اجتماعی. اینها پشتوانه‌های مهمی است که هر استان باید به خوبی از آنها در انجام امور خود بهره‌برداری کند. به همین سبب در این دوره سعی خواهیم کرد با تقویت ارتباط مستمر با ستاد نهاد و معاونت‌ها و مدیریت‌ها با هم افزایی در این مسیر حرکت کنیم. واقعیت این است که نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور و اداره کل استان تهران دو ماهیت متفاوت نیستند بلکه یک کل واحد هستند و قاعدتا با هماهنگی و انسجام فعالیت می‌کنند.

ناصری در پایان گفت: ان‌شاء‌الله از همین امروز با اتکاء به خداوند متعال و با همراهی همکاران محترم ستاد استان و کتابداران ارجمند سعی خواهیم کرد در جهت تحقق اهداف نهاد گام برداریم تا همان‌طور که وزیر محترم هم در نشست مدیران کل استان‌های نهاد کتابخانه‌ها بیان کردند، نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور به‌عنوان نهاد پیشران فرهنگی موثر در جریان تمدن‌سازی اسلامی شناخته شود.

در پایان این‌مراسم، حکم دبیرکل نهاد کتابخانه‌ها به محمدهادی ناصری طاهری تقدیم شد. متن حکم به این شرح است:

برادر گرامی جناب آقای محمدهادی ناصری طاهری

سلام علیکم

اینک که در پایان مأموریت برادر گرامی و آزاده جناب آقای نیکنام، دوران فعالیت صادقانه و پرثمر ایشان در مدیریت اداره کل استان تهران نهاد به اتمام رسیده، با امید به این که تلاش‌های خالصانه ایشان ذخیره‌ای برای آخرت‌شان باشد، جنابعالی را که دارای سوابق فرهنگی ارزشمند بوده و در نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور نیز خدمات قابل ملاحظه‌ای دارید، تا زمان انتخاب مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان با حفظ سمت به سرپرستی آن اداره کل منصوب می‌کنم.

برای شما در انجام وظیفه به نحو دقیق و کامل آرزوی توفیق دارم. بدیهی است پس از انتخاب مدیرکل استان، مراسم تکریم شایسته از برادر گرامی جناب آقای نیکنام و معارفه مدیرکل جدید برگزار خواهد شد. ان شاء‌الله.

و من الله التوفیق

علیرضا مختارپور

دبیرکل نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور

کد خبر 4756931

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 9 + 8 =