ادامه مبارزه قاطعانه با مفاسد اقتصادی/ قضات مو را از ماست بکشند

تبریز- رئیس قوه قضائیه با بیان اینکه مبارزه با مفاسد اقتصادی به صورت قاطعانه ادامه دارد، گفت: عمیقا معتقدیم که کیفیت نباید فدای کمیت شود، قضات باید با حوصله مو را از ماست بیرون بکشند.

به گزارش خبرنگار مهر، ظهر امروز پنج شنبه در ادامه سفر آیت الله سید ابراهیم رئیسی به تبریز، وی با قضات و کارکنان دستگاه قضایی استان آذربایجان شرقی دیدار کرد.

رئیسی در این نشست گفت: ویژگی مردم آذربایجان دلدادگی ویژه به اهل بیت عصمت و طهارت است. کار در دستگاه قضایی بسیار سخت است. رسیدگی به دعاوی و خواسته‌های مردم، رسیدگی به جرایم و صدور احکام کار سختی است.

وی افزود: مال، جان و آبروی مردم در میان است. تشخیص درست حکم و تصمیم درست، کار آسانی نیست. برخی تلاش دارند حقیقت بر قاضی پوشیده شود، حق باطل شود و باطل، حق جلوه داده شود. برخی با فضاسازی قصد گمراه کردن قاضی را دارند و باید قضات دقت کافی را داشته باشند.

رئیس قوه قضاییه ابراز داشت: آنچه می تواند ما را به حق برساند و سره را از ناسره جدا کند، تقوا است. وجود تقوا باعث می شود که تشویق مشوقان وی را از راه درست و حقیقت جدا نکند. دل اگر ظرفیت پیدا کند نه با تشویق، نه با تردید و نه با تهدید، هیچگاه میدان را خالی نمی کند.

وی افزود: نکته بعدی در قضاوت بروز شدن علم و دانش است. هیچکس نباید مطالعات علمی خود را بسنده به مدرک تحصیلی خود کند. مسلط بودن به قوانین و مقررات شرط لازم برای قضات است.

رئیسی اظهار داشت: در برخی موضوعات تخصصی مثل صنعت، شاید قاضی متخصص نباشد اما باید با متخصصین مشورت کند. شناخت موضوع هم مسئله مهمی است، عمیقا معتقدیم که کیفیت نباید فدای کمیت شود. قضات باید با حوصله مو را از ماست بیرون بکشند.

وی گفت: برخی از پرونده‌ها جنبه ویژه دارد، پرونده‌هایی که به دغدغه مردم تبدیل شده است اولویت رسیدگی دارد. حل شدن معضل اجتماعی، اقتصادی یا فرهنگی در یک منطقه باید اولویت داشته باشد. بررسی پرونده‌ها و صدور احکام باید به صورت شفاف در معرض دید فضلا، صاحب نظران و وکلا گذاشته شود.

رئیس قوه قضاییه افزود: برخی از پرونده‌ها در آذربایجان به مشکل مردم تبدیل شده است که باید رسیدگی شود. علاوه بر پیگیری این پرونده‌ها، باید مسائل کارشناسی و آسیب شناسی شود. اهمیت جایگاه قضا برکسی پوشیده نیست اما قضات باید در تصمیمات قاطع، به هنگام خود را اثبات کنند. باید در دادگاه‌های ما قضات جوری باشند که وقتی نام قاضی شنیده شد، همه بگویند او نفوذ ناپذیر است و از هیچ کس سفارش نمی پذیرد.

رئیسی با اشاره به پرونده های که دغدغه مردم هست افزود: رسیدگی به این گونه پرونده های که مشکلات یک جمع است باید یک نگاه ویژه داشته باشند و سریع و دقیق رسیدگی شود و مردم نیز در جریان این رسیدگی ها قرار گیرند.

وی با اشاره به پرونده هایی که دغدغه مردم افزود:در خصوص آسیب شناسی باید ساختاری دنبال شود و به معضلات شرکت های تعاونی مشکل دار رسیدگی شود. قضاوت باید عاشقانه باشد و انجام تکالیف اداری نباشد، کارویژه، نگاه ویژه می طلبد و می خواهیم کار ویژه ای در خور توجه آقا امام زمان انجام دهیم.

وی گفت: یقین بدانید برخورد با تخلفات باعث مصونیت و سربلندی قوه قضائیه می شود. کسانی که قاضی هستند و کار اداری انجام می دهند باید برگردند به شغل قضاوت و در پست های اداری از کارکنان استفاده کنند و از قضات ققط در قضاوت بهره گرفته شود.

کد خبر 4759956

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 3 + 1 =