طلاب با ادبیات عقل و ادب به تقویت تقریب مذاهب اقدام کنند

تولیت مدرسه علمیه خواهران ثامن الائمه(ع) عقل و ادب را لازمه حیات طلبه دانست و گفت: مبلغان با ادبیات عقل و ادب به تقویت تقریب مذاهب اقدام کنند.

به گزارش خبرنگار مهر، حجت الاسلام جازاری معمویی، در مراسمی که با موضوع «لزوم برخورداری از اندیشه تقریبی برای طلاب علوم دینی» در همین مدرسه برگزار شد، اظهار داشت: مقصود از تقریب، برقراری رابطه دوستی و کاهش فاصله در میان فرق اسلامی است.

تولیت مدرسه علمیه خواهران ثامن الائمه(ع) درباره اهمیت مساله تقریب، بیان کرد: خداوند در قرآن کریم انسان ها را به اتحاد دعوت و از تفرقه و دشمنی نهی می کند؛ بنابراین لازم است شیعیان و برادران اهل سنت با یکدیگر رابطه دوستانه داشته باشند و پرده های دشمنی را بدرند.

حجت الاسلام جازاری معمویی با اشاره به اینکه انسان دیندار از دشمنی و تفرقه اجتناب می کند، ابراز کرد: اگر کسی حقیقت دین را بفهمد هرگز کاری نمی کند که بین مسلمانان تفرقه ایجاد کند و به اتحاد جامعه اسلامی ضربه بزند.

تولیت مدرسه علمیه خواهران ثامن الائمه(ع) با استناد به روایات، اظهار داشت: در احادیثی که از ائمه اطهار(ع) به ما رسیده حضرات معصومین شیعیان را به عیادت از برادران بیمار اهل سنت، شرکت در تشییع جناره آنان و تعامل با یکدیگر دعوت می کنند.

وی با اشاره به اینکه امروز دایره تقریب در سنت علما از بحث اهل سنت فراتر رفته است، عنوان کرد: تقریب امروز به جایی رسیده که ما بتوانیم با اهل کتاب نیز لابی و تعامل داشته باشیم و این از سنت های پیامبراکرم(ص) بود به حدی که ایشان جوان یهودی که بیمار شده بود و در آستانه مرگ قرار داشت دوست خود خطاب قرار دادند و به عیادتش رفتند.

حجت الاسلام والمسلمین جازاری معمویی ادامه داد: طلاب و مبلغان امروز توجه داشته باشند و به سنت پیامبراکرم(ص) رجوع کنند ببینند ایشان با چه ادبیاتی با کفار سخن می گفتند، ما هرگز در ادبیات ائمه اطهار(ع) توهین و بی احترامی نمی بینیم.

تولیت مدرسه علمیه خواهران ثامن الائمه(ع) در خصوص ضرورت تقریب، گفت: طلاب به این امر توجه داشته باشند که تفاوت آرا سبب می شود ذهن آدمی رشد کند و دین گسترش یابد بنابراین هنگام مشاهده این امر نباید وحشت زده شوند و فکر کنند که دین نابود می شود بلکه در این تفاوت ها باید به دنبال بررسی مصلحت و منافع دین باشند.

حجت الاسلام جازاری معمویی با تاکید بر اینکه نگاه طلبه نباید تنها به ظواهر دین باشد و از باطن آن غفلت کند، گفت: طلبه باید واقع بینانه حقیقت دین را بفهمد و بازگو کند به خاطر خوشایند و جلب مستمع دست به هر کاری نزند. اگر ما می خواهیم مکتب اهل بیت(ع) را احیا و مظاهر مذهب و آن غنای شیعه را بازگو کنیم باید با ادبیات عقل و ادب پیش برویم. 

کد خبر 4770336

برچسب‌ها

مطالب بیشتر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 1 + 1 =