«درباره نگریستن» به چاپ سوم رسید

سومین چاپ کتاب «درباره‌ی نگریستن» نوشته جان برجر و ترجمه فیروزه مهاجر توسط نشر بان منتشر شد.

به گزارش خبرنگار مهر، نشر بان سومین چاپ خود از کتاب «درباره‌ی نگریستن» نوشته جان برجر و ترجمه فیروزه مهاجر را با شمارگان هزار و ۱۰۰ نسخه، ۲۲۰ صفحه و بهای ۳۸ هزار تومان منتشر کرد. چاپ نخست این کتاب توسط نشر بان در سال ۹۶ با شمارگان هزار و ۱۰۰ نسخه و بهای ۱۶ هزار تومان و چاپ دوم آن در سال ۹۷ با شمارگان هزار و ۱۰۰ نسخه و بهای ۲۲ هزار تومان منتشر شده بود.

این کتاب برای نخستین بار در سال ۱۳۷۷ توسط نشر آگاه با شمارگان دو هزار و ۲۰۰ نسخه و بهای هشتصد تومان منتشر شده بود. دومین چاپ آن توسط نشر آگاه نیز در سال ۱۳۸۰ به بهای هزار و ۴۰۰ تومان در دسترس مخاطبان قرار گرفت.

جان برجر، رمان‌نویس، منتقد هنری، تاریخ‌نگار فرهنگی و برنده‌ جایزه بوکر ۱۹۷۲ است. او در این کتاب نقش ما را به عنوان ناظر و مشاهده‌کننده‌ای بررسی می‌کند تا لایه‌های تازه‌ای از معانی را در آن‌چه می‌بینیم، آشکار کند. چگونه حیواناتی که در باغ‌وحش‌ها می‌بینیم برای ما یادآور رابطه‌ میان انسان و حیوان‌اند که در قرن بیستم به کلی از دست رفته است؟ چه چیزی در دیدن عکس‌هایی از جنگ نهفته است که خشونتِ پیش ازاین نیرومندشان را دوچندان می‌کند؟ چگونه بدن‌های برهنه‌ ساخته‌ رودن تهدیداتی را که از جانب پیکره‌های گلی متوجه اقتدار و قدرت مردانه‌ اوست برملا می‌کنند؟ و چگونه انزوا به هنر جاکومتی شکل می‌دهد؟ برجر با پیش‌کشیدن این پرسش‌ها و پرسش‌های از این دست در آثارش،‌ به شکل بنیادینی نگاه هر خواننده‌ای را دگرگون می‌سازد.

به عبارتی برجر در این کتاب به موضوعاتی نظیر شیوه ادراک بصری و طرز نگاه به چیزها و این‌که چیزها چگونه وارد تخیل انسان می‌شوند پرداخته است. او نگریستن به چیزها و درک بصری آنها را با عوامل تاریخی، فکری، اجتماعی و اقتصادی و... مرتبط می‌بیند و تحلیل می‌کند.

کد خبر 4782813

برچسب‌ها

مطالب بیشتر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 2 + 12 =