ساختمان دفتر امام جمعه همدان مرکزتخصصی تربیت کودک وخانواده می شود

همدان - ساختمان دفتر نماینده ولی فقیه در همدان به مرکز تخصصی تربیت کودک و خانواده اختصاص می یابد.

به گزارش خبرنگار مهر، شورای فرهنگ عمومی استان همدان پیش از ظهر شنبه با موضوع راه اندازی مرکز تخصصی تربیت کودک و نوجوان برگزار شد.

امام جمعه همدان در این شورا با بیان اینکه برای آنکه شورای فرهنگ عمومی خروجی‌های ثمربخشی داشته باشد باید روی مسئله ها کار کرد، اظهار داشت: طرح مسائل کلی شاید خروجی خوبی نداشته باشد و باید مشکلات اساسی استان را که با توجه به مطالعات صورت گرفته مشخص شده‌اند مورد بررسی قرارداد.

آیت الله حبیب الله شعبانی موثقی با بیان اینکه رشد جمعیت در استان همدان منفی است و طبق آنچه عنوان شده همدان استان ۳۰ کشور در این زمینه است، اظهار داشت: این امر یک مسئله جدی در استان است چراکه ۲۰ سال آینده از نظر جمعیت دچار مشکل می‌شویم.

اگر یک مسئله را ولو یک ساله حل کنیم بهتر از آن است که جلسه های متعدد اما بی‌ثمر داشته باشیم وی با بیان اینکه در شورای فرهنگ عمومی باید مسائل را حل کرد حتی اگر یک سال طول بکشد و باید برای حل مسئله وقت گذاشت، اظهار داشت: اگر یک مسئله را ولو یک ساله حل کنیم بهتر از آن است که جلسه های متعدد اما بی‌ثمر داشته باشیم.

وی با بیان اینکه دو مسئله «خانواده» و «کودک و نوجوان» مورد توجه جدی است، گفت: هر دوی این مسائل دارای عرصه حساسی هستند که باید به آنها توجه کرد.

امام جمعه همدان در خصوص راه اندازی مرکز تخصصی تربیت کودک اظهار داشت: استان همدان به یک مرکز برای تربیت مربیان کودک نیاز دارد چراکه مربیان کودک در عرصه های مختلف دینی، آموزشی و تخصص کافی ندارند و باید آموزش های تخصصی را به خصوص در مسائل دینی و مذهبی به آنها ارائه داد که البته منکر زحمات مربیان نمی شوم.

آیت الله شعبانی با بیان اینکه زبان ارتباط با کودک زبانی خاص است و به آموزش نیاز دارد، گفت: این مرکز ممکن است در مورد مشاوره کودک نیز وارد عمل شود.

لزوم تقویت مشاوره های تربیتی و مذهبی در خصوص کودکان

وی با بیان اینکه باید مشاوره های تربیتی و مذهبی در خصوص کودکان را تقویت کرد، چاپ و انتشار آثار مرتبط با کودک پیرامون مسائل مذهبی و چاپ کتاب‌های قصه مرتبط و این زمینه برای کودکان را مورد اشاره قرار داد و اظهار داشت: همدان می تواند پایلوتی برای ورود به این عرصه باشد.

امام جمعه همدان همچنین با بیان اینکه در عرصه کودک و نوجوان ممکن است برخی کارها به تربیت آسیب بزند و بر همین اساس باید مرکزی برای تربیت ایجاد شود، گفت: کمیته این مرکز مقرر بود اساسنامه مجموعه را بنویسند و کسانی که احساس می کنند در بحث کیفیت اجرا و آیین نامه نظر دارند مشورت دهند.

وی با بیان اینکه آنچه از کمیته تخصصی درخواست شده بود آن بود که به صورت عملیاتی و اجرایی مسئله را تدوین کنند، اظهار داشت: خانواده مسئله دومی است که باید در شورای فرهنگ عمومی به حل مسائل آن توجه داشت.

امام جمعه همدان با بیان اینکه مجموعه های مختلفی در زمینه خانواده تلاش می‌کنند و در عرصه‌های مختلف موفقیت داشته اند به مسئله طلاق اشاره کرد و با بیان اینکه روابط والدین با فرزندان نیز باید مورد توجه باشد، گفت: استان همدان به مجموعه ای نیاز دارد که خلأهای موجود را پر کند.

وی با بیان اینکه در زمینه جمعیت شاید کمتر کسی در حال کار است و این موضوع گسترده نیست، گفت: در همدان نیازهای ما خیلی فراتر از داشته‌ ها است.

حاضریم ساختمان دفتر نمایندگی ولی فقیه در استان همدان را در اختیار مجموعه فرهنگی قرار دهیم  آیت الله شعبانی با بیان اینکه حاضریم ساختمان دفتر نمایندگی ولی فقیه در استان همدان را در اختیار مجموعه فرهنگی قرار دهیم تا آن ساختمان به مجتمع خانواده تبدیل شود، اظهار داشت: این ساختمان می‌تواند مورد استفاده مرکز تربیتی کودک قرار گیرد و حاضریم ساختمان را در اختیار شورای فرهنگ عمومی به عنوان مرکز تربیت کودک و مجتمع خانواده قرار دهیم.

وی با بیان اینکه روی این مسئله بسیار کار شده اما هنوز تصویر درستی از مرکز تربیت کودک نداریم و نحوه عملیاتی شدن آن مشخص نیست، گفت: کمیته باید تعیین و اصل آیین نامه را مشخص کند.

امام جمعه همدان همچنین با تاکید بر اینکه به عنوان قدم اول ساختمان را به این برنامه اختصاص داده‌ایم تا چراغ اول روشن شده باشد، گفت: باید روش عملیاتی طرح برای جلسه آینده شورای فرهنگ عمومی مشخص شده و نیروها شناسایی شوند.

وی با اشاره به فعالیت ۹ مجموعه در همدان در عرصه تربیت دینی کودک اظهارداشت، با فعالیت این ۲ مجموعه تعداد مراکز فعال در حوزه تربیت دینی کودک به ۱۱ مورد خواهد رسید.

آیت الله شعبانی همچنین با بیان اینکه به نظر می رسد مجموعه هایی در عرصه‌های مختلف تربیت کودک فعالند اما تربیت فراگیر مدنظر است، گفت: باید نیروها، هزینه‌ها و نیازمندیها مشخص شده تا ردیف بودجه ها تعیین شود و هر آنچه این کمیته نهایی کند در شورای فرهنگ عمومی به تصویب می‌رسد.

وی با تاکید بر اینکه نباید کار عجولانه انجام شود بلکه نیازمند یک طرح قوی هستیم، گفت: در کشور مرکز تخصصی تربیت دینی کودک وجود ندارد و تلاش داریم همدان را به عنوان مرکز این اقدام معرفی کنیم که باید در انجام کارها با مشورت پیش رفت.

آیت الله شعبانی با تاکید بر اینکه مجموعه هایی در عرصه تربیت دینی فعالند نظارت بر فعالیت ها را لازم و ضروری برشمرد و با تاکید بر اینکه نظارت بر فعالیت کودک و نوجوان و تربیت مربی ها لازم است و گاه اتفاقات ناخوشایندی رخ می دهد اما اینکه کدام دستگاه باید نظارت کند و در صورت تخلف برخورد صورت گیرد مشخص شود، گفت: سازوگار برخورد با تخلفات باید مشخص شود.

وی در پایان با بیان اینکه نحوه عملیاتی شدن مرکز تربیت دینی کودک با تبلیغات اسلامی است، اظهار داشت: بحث نظارت را نیز یک دستگاه دیگر عهده دار شود.

کد خبر 4784460

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 8 + 9 =