حسابرسی پادزهر فساد است/ نظارت‌کنندگان از نظارت‌شوندگان بیشترند

دبیرکل جامعه حسابداران رسمی ایران با بیان اینکه حسابرسی پادزهر فساد است، گفت: پیشنهادی را تحت عنوان همزمانی نظارت‌های مالی برای سهولت کار بنگاه‌ها و نهادهای ناظر، به دولت ارائه کرده‌ایم.

به گزارش خبرنگار مهر، سید محمد علوی امروز در همایش روز حسابدار، اظهار داشت: در سال جاری پیشنهادی تحت عنوان «همزمانی نظارت‌های مالی» را به دولت ارائه کردیم تا از این طریق تمام گزارش‌های مربوط به نظارت‌های مختلف مالی را به صورت همزمان در یک گزارش تهیه کنیم.

دبیرکل جامعه حسابداران رسمی ایران افزود: در حال حاضر بنگاه‌های اقتصادی کشور با تعدد نظارت‌های مالی همچون نظارت بیمه‌ای، مالیاتی، مالی، دیوان محاسبات و ... مواجه هستند.

وی ادامه داد: می‌توان گفت که نظارت‌کنندگان از نظارت‌شوندگان پیشی گرفته‌اند.

علوی با اشاره به لزوم مبارزه با فساد، گفت: در کشورهایی که حسابداری مورد توجه نبوده، فساد به صورت چشم‌گیر افزایش یافته اما عکس این قضیه را در کشورهایی که حسابداری را جدی گرفته‌اند، شاهد هستیم. حسابرسی پادزهر فساد است.

وی با بیان اینکه حیف‌ومیل کردن بخشی از فساد است، افزود: اگر نظام حسابداری در کشور استقرار یابد، سوءمدیریت‌ها، ترک‌فعل‌ها، فرصت‌های از دست رفته،حیف‌ومیل‌ها و ... مشخص می‌شوند.

دبیرکل جامعه حسابداران رسمی ایران اظهار داشت: دولت باید سخت‌افزار مورد نیاز نظام حسابداری یعنی تکنولوژی را برای این حوزه فراهم کند.

علوی تاکید کرد: تنها راه‌حل برای مبارزه با فساد و تنگناهای مالی برگشت دولت به خواستگاه اصلی خود یعنی سکانداری و فرمانداری است، نه تصدی‌گری.

وی افزود: در صورتی که دولت تصدی‌گری را کنار بگذارد، بخش خصوصی به کمک دولت خواهد آمد.

کد خبر 4787241

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 1 + 9 =