رصد و پایش مرگ و میر مادران باردار در ایران

معاون بهداشت وزارت بهداشت، گفت: ۹۵ درصد زایمان ها در ایران در بیمارستان ها انجام می شود و ۵ درصد باقیمانده نیز در روستاها توسط ماماهای دوره دیده صورت می گیرد.

به گزارش خبرگزاری مهر، علیرضا رئیسی، در دیدار با «الله‌بخش ملک» قائم مقام وزیر بهداشت جمهوری اسلامی پاکستان، افزود: پیش از انقلاب در ایران بیش از ۶۰ درصد زایمان ها در روستاها توسط افراد دوره ندیده انجام می شد.

وی ادامه داد: کاهش مرگ و میر در کشور ما علاوه بر برنامه ها و تمهیدات بهداشتی، درمانی به دلیل توسعه زیرساخت های شهری و روستایی در ایران همچون توسعه شهری و روستایی، جاده های خوب، برق و آب انجام گرفت.

رئیسی، یکی دیگر از علل کاهش مرگ و میر در کشور را افزایش سواد سلامت مردم دانست و بیان داشت: هر مرگ مادر باردار در کشور رصد و پایش می شود و مرگ مادران در بیمارستان ها در دو زمینه مورد بررسی قرار می گیرد، یکی مراقبت های قبل از زایمان و دیگری مراقبت های بیمارستانی که موجب مرگ می شود.

معاون بهداشت وزارت بهداشت به تشکیل کمیته مرگ مادران در دانشگاه های علوم پزشکی کشور پس از وقوع مرگ مادری اشاره کرد و اظهار داشت: حتی در کشور ما یک مرحله قبل از این حادثه، یعنی اتفاقاتی که می توانسته اند منجر به مرگ شوند ولی نشده اند نیز مورد مطالعه و بررسی قرار می گیرند.

رئیسی تصریح کرد: هم اکنون خدمات سلامت در سیستم سلامت کشور ما به صورت الکترونیک و فعال انجام می شود و بهورزان و مراقبان سلامت جمعیت خاصی تحت پوشش خود داشته و آمار مربوط به مادران باردار تحت پوشش خود را در اختیار دارند.

در این دیدار پیرامون گسترش روابط فیمابین ایران و پاکستان در حوزه بهداشت بحث و گفتگو شد.

کد خبر 4791383

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 4 + 0 =