پیروزی بوریس جانسون و حزب محافظه کار در انتخابات پارلمانی انگلیس

شمارش آرا انتخابات پارلمانی انگلیس از پیروزی مجدد نخست وزیر این کشور و حزب متبوع وی در این انتخابات حکایت می کند.

به گزارش خبرگزاری مهر، شمارش انتخابات پارلمانی انگلیس نشان می دهد که حزب محافظه کار انگلیس به رهبری «بوریس جانسون» توانسته است با کسب ۴۳.۵ درصد آرا، ۳۵۸ کرسی پارلمان را از آن خود سازد.

پس از آن حزب کارگر به رهبری «جرمی کوربین» نیز با کسب ۳۲.۴ درصد آرا ۲۰۳ کرسی پارلمان را تصاحب کرد.

دو حزب «ملی اسکاتلند» و «لیبرال دموکرات» نیز هرکدام به ترتیب ۴۸ و ۱۱ کرسی را در پارلمان انگلیس به خود اختصاص دادند.

دیگر احزاب شرکت کننده در این انتخابات عبارتند از: حزب اتحادگرای دموکراتیک با ۸ کرسی، حزب شین فین با ۶ کرسی، حزب پلاید کامری با ۴ کرسی، حزب سبز با یک کرسی. سایر احزاب  نیز در مجموع ۳ کرسی دیگر را در پارلمان انگلیس تصاحب کردند.

پیش از این، روزنامه نیویورک تایمز در گزارشی اعلام کرد که نتایج نظرسنجی های انجام شده در حوزه های رأی گیری نشان می دهد «بوریس جانسون» و حزب محافظه کار انگلیس احتمالاً اکثریت کرسی ها را در پارلمان این کشور از آن خود می کنند.

کسب پیروزی در انتخابات سراسری روز پنج شنبه می تواند جایگاه جانسون در دفتر نخست وزیری را تحکیم بخشد و راه را برای خروج انگلیس از اتحادیه اروپا ظرف مدتی کمتر از دو ماه هموار سازد.

برای نخست وزیر کنونی انگلیس که دوره تصدی کوتاه مدتش با مشکلات عدیده حقوقی و ناآرامی و آشوب همراه بود، این پیروزی به مثابه اثبات بی گناهی اش تلقی می شود.

طبق نتایج نظرسنجی انجام شده در حوزه های رأی گیری پیش بینی می شود که محافظه کاران ۳۶۸ کرسی را در مجلس عوام تصاحب کنند که این رقم برای حزب کارگر حدود ۱۹۱ کرسی است.

کسب این تعداد کرسی به حزب محافظه کار یک اکثریت- ۸۶ کرسی- می بخشد که این امر به جانسون برای خارج کردن انگلیس از اتحادیه اروپا تا پایان ماه ژانویه قدرت و اختیار لازم را اعطا می کند.

گفتنی است که نتایج این نظرسنجی قطعی نیست و ارقام ممکن است تغییر کند.

کد خبر 4796230

برچسب‌ها

شهر خبر

مطالب بیشتر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 1 + 4 =