پوشش همگانی سلامت، چتری فراگیر برای دستیابی به زندگی سالم

رییس منطقه‌ای دفتر مدیترانه شرقی سازمان جهانی بهداشت در پیامی پوشش همگانی سلامت را به عنوان چتری فراگیر برای دستیابی به زندگی سالم و تندرستی همه در تمام سنین، مطرح کرد.

به گزارش خبرگزاری مهر، متن پیام دکتر احمد المنظری، رییس منطقه ای دفتر مدیترانه شرقی سازمان جهانی بهداشت به مناسبت روز جهانی "پوشش همگانی سلامت" به شرح زیر است؛

«بزرگداشت روز جهانی پوشش همگانی سلامت در دنیا، در روز ۱۲ دسامبر برگزار می شود.

در سال جاری، موضوع روز پوشش همگانی سلامت ، " به وعده ی خود پایبند باشید " است.

بیش از ۷۰ سال پیش، هنگامی که رهبران جهان اساسنامه سازمان جهانی بهداشت را تدوین می کردند، بر برخورداری بالاترین سطح بهداشت قابل دستیابی، به عنوان یک حق اساسی برای همه انسان ها، تأکید داشتند.

وزرای بهداشت منطقه مدیترانه شرقی چشم انداز ۲۰۲۳ را تایید و همچنین متعهد شدند که با ایجاد سیستم های بهداشتی عادلانه و تاب آور پوشش همگانی سلامت را گسترش دهند.

علاوه بر آن، کشورهای عضو منطقه مدیترانه شرقی پیمان جهانی UHC۲۰۳۰ را امضا و نیز بیانیه صلاله سال ۲۰۱۸ را تایید و نقشه راهی جهت رسیدن به پوشش همگانی سلامت در منطقه را تعیین کردند و پوشش همگانی سلامت به عنوان چتری فراگیر برای دستیابی به زندگی سالم و تندرستی همه در تمام سنین در بیانیه سیاسی اخیر سازمان ملل شناخته شده است.

مکررا پوشش همگانی سلامت وعده داده شده است، اما برای تحقق آن به واقعیت اقدامات بیشتری نیاز به انجام است.

گزارش جهانی نظارت بر پوشش همگانی سلامت، سال ۲۰۱۹ نشان از تاخیر در منطقه ما دارد. حدود ۴۰ درصد از خدمات پایه سلامت قابل دستیابی برای افرادی که به آن نیاز دارند، نیست و از هر ۸ نفر ۱ نفر بابت پرداخت هزینه های مربوط به سلامت با فشار مالی مواجه بوده یا به فقر کشیده می شوند.

ما اقداماتی که نیاز به انجام است را می دانیم و نقشه راه جهت رسیدن را داریم. من از همه رهبران می خواهم که به تعهدات خود عمل کنند.

پوشش همگانی سلامت وعده ای است که برای رسیدن به آن، باید اقدامات لازم را انجام داد تا چشم اندازمان که "سلامت برای همه، توسط همه" است، محقق شود.»

کد خبر 4798506

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 3 + 4 =