کتاب «داستایفسکی و روند خلاقیت ادبی» منتشر شد

کتاب «داستایفسکی و روند خلاقیت ادبی» اثر ژاک کاتوو، با ترجمهٔ شاهپور عظیمی، توسط انتشارات نیلوفر منتشر شد.

به گزارش خبرنگار مهر، کتاب «داستایفسکی و روند خلاقیت ادبی» اثر ژاک کاتوو، با ترجمهٔ شاهپور عظیمی، توسط انتشارات نیلوفر منتشر شد.

داستایفسکی و روند خلاقیت ادبی برای بسیاری از پژوهشگران داستایفسکی یک اثر تحقیقی مشهور و شناخته شده است و نویسنده اش ژاک کاتوو را « متخصص داستایفسکی» می نامند. کاتوو در این کتاب تلاش کرده تا زندگینامه و آثار داستایفسکی (یادداشت ها، نامه ها و نوشته های غیر ادبی اش را که به اندازه رمان هایش برجسته اند) در کنار یکدیگر و به شکلی یکپارچه، نه بر اساس توالی زمانی شان بلکه نوعاً بر اساس درونمایه های آنها مورد بررسی قرار دهد.

این کتاب سه بخش کلی دارد. بخش نخست بر روی محیط فرهنگی داستایفسکی متمرکز شده و بخش دوم بر روند خلاقه در آثارش و سرانجام بخش سوم که به مسأله زمان در رمان هایش می پردازد.

بخش نخست شامل مباحثی کوتاه پیرامون مطالعات، علایق و ممارست هایش با علوم، مجسمه سازی و معماری است و بحث های مفصل تری در مورد تاثیر نقاشی و موسیقی و آثار ادبی بر وی و دیدگاه هایش پیرامون تاریخ و فلسفه در کتاب حاضر آورده شده است.

در انتهای بخش اول دو موضوع مهم بیماری و پول در زندگی داستایفسکی با ذکر جزییات دقیقی مورد بررسی قرار گرفته اند. فصل هایی از کتاب که به مباحث ادبیات و ایدئولوژی در آثار وی پرداخته اند، در مسیر درک آثار ادبی این نویسنده سرشناس، به حوزه های تازه ای سرک کشیده که پیش تر منتقدی به آنها نپرداخته است.

کتاب «داستایفسکی و روند خلاقیت ادبی» اثر ژاک کاتوو، با ترجمهٔ شاهپور عظیمی، توسط انتشارات نیلوفر در  ۶۸۸صفحه و به قیمت ۱۱۰۰۰۰تومان منتشر شد.

کد خبر 4799110

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 2 + 2 =